בקואליציה מעריכים: גם בלי העברת חוק חדש עד 1 באוגוסט, החרדים לא יחויבו להתגייס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעוד 19 יום, ב-1 באוגוסט, יפוג תוקפו של חוק טל ויחדל להתקיים ההסדר המשחרר משירות צבאי חלקים נרחבים מן הציבור החרדי. בין אם יגובש חוק חדש ובין אם לא, ספק אם צה״ל יחל בקיץ הקרוב בגיוס המוני של צעירים חרדים לשירות. למרות הלחץ שבו נתונה המערכת הפוליטית, מרחב התמרון של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעניין הוא רב. 

ראשית, הזמן אמנם דוחק, אבל לקדימה ולליכוד יש עדיין די זמן כדי להשלים את חקיקת החוק במועד. במערכת הפוליטית רווחת ההערכה שלשתי המפלגות אין עניין כרגע בבחירות, כך שעל אף התהום הפעורה ביניהן כרגע בנוגע למתווה החוק הן עשויות - בסופו של דבר - להתכנס למתווה מוסכם בימים הקרובים. 

אם לא תושג הסכמה, הממשלה תנסה לגבש חוק אחר בתוך חודשים אחדים, שיהיה מקובל על מרבית השותפות הקואליציוניות. החוק הזה אמנם יושלם חודשים ארוכים אחרי פקיעת חוק טל, אבל גורמים בכירים בליכוד הבהירו שהם אינם מתרגשים מכך.  

בקואליציה מעריכים שבג"ץ לא יאלץ את צה״ל לגייס חרדים לשירות מיד עם פקיעת החוק, גם אם ראשי מאבק המילואימניקים יעתרו בדרישה לגייסם. ההנחה היא שאם היועץ המשפטי לממשלה יודיע לבית המשפט שהכנסת שוקדת על חוק חדש, ברוח הנוגדת גיוס מלא, השופטים יכבדו את ההליך הדמוקרטי ויאפשרו את המשך חקיקתו של החוק. בנוסף, השר משה יעלון, שמונה על ידי ראש הממשלה לנסח את החוק הממשלתי, העריך כי אם לא תגובש הסכמה מספקת בכנסת לקידום חוק בעניין, בג"ץ ממילא לא יוכל לחייב את הכנסת לחוקק חוק שאין רוב לחוקקו. בהיעדר חקיקה, סמכות הגיוס תועבר לידי צה״ל וזה יוכל לקבוע את הקריטריונים לגיוס ובכך להמשיך - הלכה למעשה - מתן פטורים לאוכלוסייה החרדית בהתאם למדיניות הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ