בת למשפחת דיסני מתנערת מהשקעותיה בחברת "אהבה"

אשת העסקים אביגייל דיסני כינתה את כריית הבוץ "שוד" ו"ביזה של שטח כבוש", והודיעה כי תתרום את רווחיה לארגונים שפועלים "לסיום הניצול"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אשת העסקים ויוצרת הקולנוע אביגייל דיסני, נצר למשפחת "דיסני" שבבעלותה חברת הסרטים, הודיעה כי היא מוותרת על רווחיה ממפעל הקוסמטיקה הישראלי "אהבה", שבו השקיעה. זאת, משום שהוא ממוקם בגדה המערבית ו"מנצל משאבי טבע של שטח כבוש". דיסני הודיעה היום (שני) כי תתרום את הרווחים ואת סכום שווי המניות שלה לארגונים "הפועלים לשים קץ לניצול בלתי חוקי זה". 

לצעד זה של דיסני חשיבות סמלית ותהודה תקשורתית. לחברה המשפחתית שבה שותפה דיסני, "שמרוק אחזקות", יש עניין מיוחד בהשקעות בישראל, שמתבטאת בפעילותה הענפה של חברה הקשורה בה – "שמרוק ישראל".  לפי דיווחים שונים, שמרוק השקיעה כ-400 מיליון דולר בחברות ישראליות (כחמישית מהונה), והשקעתה ב"אהבה" מוערכת בסכום של כ-12 מיליון דולר. 

לאחר שיידעה את משפחתה ואת שותפיה בחברה על החלטתה, פרסמה דיסני הודעה שבה כתבה כי "ראיה שהתקבלה באחרונה מהמינהל האזרחי הישראלי מאשרת שהבוץ של 'מעבדות ים המלח-אהבה' מופק מהחופים הכבושים של ים המלח - מעשה שהוא הפרה של הוראות אמנות האג וז'נווה, האוסרות על ניצול משאבי טבע כבושים. תמיד אתייחס בהערכה רבה לעמיתי ולשותפי, אך איני יכולה להרוויח במצפון שקט ממה שהוא טכנית 'שוד' או 'ביזה' של משאבי טבע כבושים וממיקום המפעל בהתנחלות ישראלית בגדה המערבית הכבושה".

אביגייל דיסני, עם שרת החוץ האמריקאית, קלינטוןצילום: אי–פי

"בשל אילוצים חוקיים וכספיים מסובכים איני יכולה למשוך כרגע את השקעתי", הוסיפה, "אבל אתרום לארגונים פעילים כדי לשים קץ לניצול בלתי חוקי של שווי המניות שלי כמו גם של הרווחים שהצטברו בתקופת מעורבותי".

בדבריה מתייחסת דיסני למכתב שקיבלה קבוצת המחקר "מי מרוויח מהכיבוש", מיסודה של קואליציית הנשים לשלום, מהמינהל האזרחי. המכתב מאשר שהמינהל נתן אישור לכריית בוץ בשטח של חוף ים המלח, שנכבש ב-1967. דיסני לא גילתה מה חלקה בהשקעות ומה גובה הרווחים שהצטברו לזכותה. 

עד לפני כמה חודשים היתה דיסני סגנית יו"ר החברה הפרטית "שמרוק אחזקות",  שהוקמה ב-1978 בידי סבה רוי דיסני (אחיו של וולט דיסני, מקים אימפריית הסרטים). ב-2008 קנתה החברה כ-17% ממניות "אהבה" בשווי של 12 מיליון דולר (לפי הדיווחים באותה תקופה). נציגי המפעל הישראלי אמרו כי הרכישה נועדה לסייע ל"אהבה" בהשקעות בחו"ל ובעיקר ביצירת קשרים עסקיים בארה"ב. שמרוק אחזקות גם מושקעת במפעל "טבע נאות" שממוקם בגוש עציון ובחברת אורד שמייצרת, בין השאר, טכנולוגיית בקרה ופיקוח לגדר ההפרדה.

רוחצות בים המלחצילום: רויטרס

דיסני, בעלת תואר דוקטור לאנגלית מאוניברסיטת קולומביה, החלה להפיק סרטים תיעודיים בגיל 47, ב-2007. הסרט הראשון היה על מאבק הנשים בליבריה. היא גם היתה בצוות שיצר בעבור שירות השידור הציבורי בארה"ב סדרה בת חמישה פרקים הנקראת "נשים, מלחמה ושלום", ושהוקרנה בסוף 2011. הסדרה מטפלת מצד אחד בהשתנות זירת המלחמות בתום עידן המלחמה הקרה, ומצד שני בתפקידיהן של הנשים בחברות הסובלות ממלחמות ונאבקות לשלום - בארצות כבוסניה, אפגניסטאן, קולומביה וליבריה. בפרטים שניתנו בתקשורת על יוצרות הסדרה נכתב כי "העניין רב השנים (של סידני) בסוגיות של נשים והשגת שלום הובילו אותה להפקת סרטים אלו".

היא גם הקימה עם בעלה, פייר האוסר, את "דפנה" - מוסד המציע מענקים לארגונים קהילתיים העובדים עם קהילות עניות בעיר ניו יורק ומגדיר עצמו כ"מוסד מתקדם, החותר לשינוי חברתי".

לפעילות הקבוצה האמריקאית "יופי גנוב", שקוראות להחרמת מוצרי "אהבה", נראה שפרופיל זה של סידני סותר את מעורבותה בהשקעות בשטח שכבשה ישראל ב-1967, והן הציגו בפניה את הממצאים על הניצול שעושה ישראל במשאבי הטבע בגדה המערבית. פעילותה של הקבוצה בארה"ב ומחוצה לה הפכה את מוצרי "אהבה" לסמל שמאוזכר כל אימת שמדובר במוצרים שמיוצרים בהתנחלויות או באזורים תעשייתיים של ההתנחלויות, ועליהם מוטבעת החותמת "תוצרת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ