גורמים בקדימה מעריכים: ללא התקדמות בחוק הגיוס, נפרוש מחר מהממשלה

רה"מ נתניהו הביע אופטימיות בנוגע ליכולת של שתי המפלגות לגבש הצעת חוק משותפת, אולם גורמים בקדימה אומרים כי "אין שום התקדמות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר קדימה שאול מופז עשוי להודיע מחר (שלישי) על פרישתה של קדימה מהקואליציה, אם לא תהיה התקדמות במו"מ על חוק הגיוס – העריכו היום גורמים בקדימה. גורמים רשמיים במפלגה סירבו להגיב לדברים.

היום (שני) הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו אופטימיות בנוגע ליכולת שתי המפלגות לגבש הצעת חוק משותפת. אבל גורמים בקדימה, המעורים במו"מ המתנהל בין המפלגות, אמרו כי "אין שום התקדמות. העברנו הצעות שונות, הסברנו את מרחבי התמרון, ובינתיים לא קיבלנו תשובות מניחות את הדעת. הכדור נמצא בידי נתניהו".

מופז סירב לומר אם פניו לפרישה ואמר כי "עומד לפנינו עוד משא ומתן ארוך". יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר היום שמפלגתו קיבלה אישור חריג מהנהלת הקואליציה לתמוך בחוק הגיוס שיזמה, אף שהממשלה החליטה להתנגד לחוק באופן גורף. החוק יעלה להצבעה ביום חמישי.

האפשרות שקדימה תפרוש מהקואליציה מטלטלת את חברי המפלגה. בימים האחרונים מתנהלים מגעים קדחתניים בניסיון ליזום פילוג במפלגה, כך ששבעה חברי סיעה המזוהים עם הימין יחברו לממשלת נתניהו לאחר פרישה. עם זאת, עד כה לא הושג מספר זה של חברי כנסת לצורך קידום הפרישה. בינתיים גם לא ירדה מעל הפרק האפשרות לפרישת קבוצה אחרת, תומכי ציפי לבני, שיפעלו כ"זרוע" של מפלגת מרכז חדשה בכנסת.

שאול מופז. סירב לומר אם פניו לפרישהצילום: אוליבייה פיטוסי

אחד מהח"כים של קדימה אמר היום כי "אם תהיה פרישה מימין, שאול מופז ימצא עצמו בראש סיעה לעומתית שמרבית חברי הכנסת שלה אינם רואים בו מנהיגם״.

ח"כ אחר אמר כי "כל אפשרויות הפיצול והפרישה מאוד רציניות. אף אחד בסיעה לא סופר אף אחד אחר, ובעיקר לא את מופז. מופז יודע שהוא מפסיד בכל מצב".

מנגד, כמה מחברי הסיעה ניסו לשכנע את מופז להישאר בקואליציה. ח"כ דורון אביטל אמר כי השנה הבאה תאפשר לקדימה "לתרגם למעשים את כל הדגלים שהניפה עוד בכהונת לבני. אבל כל זה בתנאי שאפשר יהיה לגבש פתרון קונסטרוקטיבי לחוק הגיוס, שיהיה מקובל על שני הצדדים".

בישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה היום העביר נתניהו מסרים מפייסים לקדימה. "אני רוצה להזכיר לכם שהקמתי ממשלת אחדות כדי לפתור את הבעיה הזאת. זאת אומרת, בקלות יכולנו ללכת לבחירות ולא לפתור את הבעיה הזאת. אבל אני חשבתי שהמטרה של ממשלת האחדות היא להגיע לדבר מוסכם שייתן לנו תוצאה מוצלחת, בהדרגתיות, גם אם היא שאפתנית". נתניהו הוסיף כי הוא "מקווה שהכוחות הגדולים בממשלה, קרי, הליכוד יחד עם קדימה, יתלכדו לאותו המתווה שיביא את התוצאה הרצויה".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין עדכן בפתיחת הישיבה השבועית את חברי נשיאות הכנסת, שבכוונתו לקדם את הארכת מושב הכנסת – שאמור להסתיים ב-25.7 – עד תחילת החודש הבא ואף מעבר לכך, לצורך קידום חלופה לחוק טל. לדבריו, "מדובר בנושא שמחייב הכרעה והכנסת איננה יכולה לקטוע את דיוניה בגיבושו רק בשל מועד הפגרה. אם הממשלה תניח יוזמת חקיקה על שולחן הכנסת גם בשבוע הבא, השבוע האחרון של המושב, אפנה לוועדת הכנסת בבקשה לאשר את הארכת המושב לצורך השלמת הדיונים בעניין זה".

ריבלין הוסיף כי "אם בקשתי תידחה על ידי ועדת הכנסת, בכוונתי להמשיך את הישיבה האחרונה של הכנסת לתוך הפגרה, עד שיסתיימו הדיונים ויאושר החוק. לנושא זה יש חשיבות ציבורית שהכנסת איננה יכולה להתעלם ממנה".

שר החינוך גדעון סער אמר היום כי יש לעשות כל מאמץ לגשר על הפערים בעניין הגיוס והשוויון בנטל. "למרות התנהלות קדימה בשבועות האחרונים, יש אינטרס לאומי לגבש פתרון שיאושר בכנסת בחקיקה", אמר. "השוויון בנטל והצורך לחולל שינוי לאחר 64 שנים היו ביסוד החלטת ראש הממשלה להקים את ממשלת האחדות לפני כחודשיים״.

ואילו ח"כ אופיר אקוניס אמר ש"יש גורמים קיצוניים בקדימה שרוצים בפירוק ממשלת האחדות. הדפוס הזה שבו קדימה תוקפת את הממשלה מתוכה הוא לא רציני ולא מכובד. אני בעד למצות את ההידברות כדי להביא לחוק משותף. אבל אם קדימה רוצה בפירוק השותפות – שלא יאיימו".

הפגנת החרדים בכיכר השבת, היוםצילום: גיל כהן מגן

לפנות ערב השתתפו כמה אלפי חרדים - ובהם כאלף ילדים בגילים 13-7, תלמידים בתלמודי תורה בירושלים - בהפגנה נגד "גזירת הגיוס". את ההפגנה, בכיכר השבת במרכז ירושלים, ארגן הפלג הקנאי "העדה החרדית", ובמהלכה קשרו עצמם הילדים באזיקים וצעדו ברחובות הסמוכים לכיכר שנחסמו לתנועה. 

בין המפגינים פוזרו פשקווילים ובהם נכתבו מטרות העצרת. על אף שטרם גובש חוק גיוס חדש, בפשקוויל נכתב כי "החוק הזה הוא המשך רדיפה היסטורית נגד לומדי התורה, מזמן היוונים, הרומאים, גירוש ספרד, שריפת התלמוד, האינקוויזיציה, תאוות בצע הכסף של הפריצים לדורותיהם, פרשת ילדי הקנטוניסטים, שלטון סטאלין ברוסיה ורדיפת הנאצים נגד היהודים באירופה". גורמים ביהדות התורה ובש"ס גינו את ההפגנה.

מטה המאבק בחוק טל גינה את "השימוש הציני שנעשה בילדים ואת היציאה הבוטה נגד כל חובה אזרחית הקיימת במדינת ישראל". מעמותת חדו"ש נמסר, כי "לציבור קשה להבין למה ילדים שמשמשים שוב ושוב למלחמות הדת של קנאי המגזר החרדי, אינם יכולים להשתתף בגיל 18 בהגנה על קיום עם ישראל ומדינת ישראל". 

השתתף בהכנת הידיעה: יאיר אטינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ