מופז דוחה את הצעת נתניהו: מדובר במכבסת מלים

נתניהו העביר הבוקר לקדימה מתווה לפשרה: גיוס חרדים לצה"ל עד גיל 23, שלאחר מכן יגויסו חרדים לשירות אזרחי. מופז מכנס ישיבת סיעה בחמש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר בשעות הצהריים (שלישי) מתווה חדש ומרחיק לכת, לדבריו, שאמור לפתור את המחלוקת בין הליכוד לקדימה בנוגע למתווה חוק השוויון בנטל. המסמך הועבר באמצעות עורך הדין דוד שימרון, לנציג קדימה בדיונים, עורך הדין אלון גלרט. גורמים המקורבים למשא ומתן טענו שההצעה נועדה לקבל חלקית את דרישת קדימה להשלים את גיוס החרדים עד גיל 23.

על פי ההצעה של נתניהו, הגיל המבוגר ביותר לגיוס לצה"ל לחרדים יהיה 23, ובמקביל יינתנו תמריצים לחרדים שיתגייסו מגיל 18. אלא שעל פי מתווה נתניהו, צעירים חרדים יוכלו להוסיף ולדחות את גיוסם: מי שלא יתגייס עד גיל 23 לא יוכל להתגייס לצה"ל, אלא רק לשירות אזרחי מבצעי שיכלול מסלולים של כיבוי אש, מד"א, משטרה או שב"ס. ״נתניהו חושב שזאת הצעה שעל בסיסה אפשר להגיע לסיכום ולהביא לשינוי היסטורי ואחראי שלא נעשה כמוהו מאז קום המדינה״, אמרו גורמים המעורים במשא ומתן.

המשנה לראש הממשלה ויו״ר קדימה שאול מופז החליט לדחות את הצעת רה״מ שהוגשה הבוקר. "על פי ההצעה שנדחתה, מגילאי 23-18, במהלך ארוך טווח, יגויסו רק 50% מיעדי הגיוס לשירות צבאי. בעוד ש-50% מיעדי הגיוס בגילאי 26-23 יופנו לשירות האזרחי", הסביר מופז. "הצעת נתניהו מנוגדת לפסיקת בג״ץ אינה עומדת בעיקרון השוויון, אינה מידתית ולא עומדת במבחני האפקטיביות כפי שהונחו בתשתית פסיקת בג"ץ ובעקרונות הועדה לשוויון בנטל. הבהרה: מדובר ביעדי גיוס שאינם כוללים את כלל הכשירים לגיוס ועל כן מדובר במכבסת מילים שמשאירה את המצב בפועל כפי שהיה".

בכיר בקדימה אמר בתגובה כי ההצעה היא "קשקוש במיץ עגבניות". לדבריו, "זו אותה הצעה שהעביר לנו, פעם באמצעות בוגי (יעלון) ופעם באמצעות (זאב) אלקין. אין כאן חובת גיוס עד גיל 23". ח"כ שנלר העריך כי קדימה תפרוש היום מהקואליציה וכי קבוצה מהסיעה תפרוש ממנה ותחבור לממשלה.

מופז עשוי להודיע היום על פרישת מפלגתו מהקואליציה, אם לא תהיה התקדמות במו"מ על חוק הגיוס – העריכו היום גורמים בקדימה. גורמים רשמיים במפלגה סירבו להגיב לדברים. קדימה תתכנס לישיבת סיעה בשעה 17:00.

אתמול הביע נתניהו אופטימיות בנוגע ליכולת שתי המפלגות לגבש הצעת חוק משותפת. מופז סירב לומר אם פניו לפרישה ואמר כי "עומד לפנינו עוד משא ומתן ארוך". יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר אתמול שמפלגתו קיבלה אישור חריג מהנהלת הקואליציה לתמוך בחוק הגיוס שיזמה, אף שהממשלה החליטה להתנגד לחוק באופן גורף. החוק יעלה להצבעה ביום חמישי.

האפשרות שקדימה תפרוש מהקואליציה מטלטלת את חברי המפלגה. בימים האחרונים מתנהלים מגעים קדחתניים בניסיון ליזום פילוג במפלגה, כך ששבעה חברי סיעה המזוהים עם הימין יחברו לממשלת נתניהו לאחר פרישה. עם זאת, עד כה לא הושג מספר זה של חברי כנסת לצורך קידום הפרישה. בינתיים גם לא ירדה מעל הפרק האפשרות לפרישת קבוצה אחרת, תומכי ציפי לבני, שיפעלו כ"זרוע" של מפלגת מרכז חדשה בכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ