סוף לקואליציית מופז-נתניהו |

יו"ר קדימה מופז הודיע על פרישת מפלגתו מהממשלה

כשלוט מאמצי הפשרה באשר לחוק השוויון בנטל; נתניה למופז: מצר על בחירתך לוותר על הזדמנות לעשות שינוי היסטורי; בליכוד העריכו כי רה"מ יודיע על הקדמת הבחירות לפברואר

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מעט יותר מחודשיים לאחר שיצאה לדרך, קואליציית האחדות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל יושב ראש קדימה, שאול מופז, הגיעה לסופה. מופז הודיע אחר הצהריים על פרישת סיעתו מהקואליציה, זאת בשל המחלוקות בין סיעתו ובין הליכוד באשר לחוק השוויון בנטל.  "נתניהו נעמד לצאת המשתמטים ולא לצד הנושאים בנטל", אמר מופז לאחר ישיבת הסיעה.

"הגעתי להבנה שראש הממשלה לא הותיר לנו ברירה ולכן השבנו לו על הצעתו. כל הצעה נוספת תהיה רק רעה יותר. עוד יומיים או שבוע לא ישנו את המהות", אמר מופז בישיבת הסיעה של קדימה שבה הוחלט על פרישתם מהקואליציה. "בימים האחרונים נוצרה עמדה עיקשת על גיל 26. יש פה ניסיון לעקוף את העקרונות ולבלבל את הציבור. זה לא עובר אותי וזה לא עובר את הציבור". 

ראש הממשלה נתניהו הגיב לפרישת מופז במכתב ששלח לו. "אני מצר על בחירתך לוותר על הזדמנות לעשות שינוי היסטורי. אחרי 64 שנים היינו קרובים מאד לשינוי מהותי בחלוקת הנטל", כתב נתניהו. "הנחתי בפניך הצעה להביא לגיוס חרדים וערבים מגיל 18. הסברתי לך שהדרך היחידה ליישם את זה בשטח, היא בהדרגתיות ומבלי לקרוע את החברה הישראלית, ודאי בתקופה שבה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים ומשמעותיים. אמשיך לפעול להבאת פתרון אחראי שהחברה הישראלית מצפה לו".

מופז דחה אחר הצהריים את המתווה שהציע הבוקר ראש הממשלה, ובכך כשלו הניסיונות למצוא פשרה המקובלת על שני הצדדים. חבר סיעת קדימה, ח"כ עתניאל שנלר, העריך עם זאת כי לאחר פרישת קדימה מהקואליציה, תפרוש מהסיעה קבוצה של ח"כים שתחבור מחדש לממשלתו של נתניהו. בימים האחרונים התנהלו מגעים קדחתניים בניסיון ליזום פילוג במפלגה, למענו דרושים שבעה חברי כנסת. אפשרות נוספת שהועלתה נגעה לפרישת קבוצה אחרת, תומכי ציפי לבני, שיפעלו כ"זרוע" של מפלגת מרכז חדשה בכנסת.

לחצו לצפייה במכתב ההתפטרות של מופז

לאחר ישיבת הסיעה, מסר מופז הודעה לעיתונות ואמר: "יש הבדל בין להסכים לפשרה לבין לתת יד לאחיזת עיניים. בכל פעם שהיה על נתניהו לקבל החלטה הוא בחר באינטרס של המיעוט, בכל נקודת הכרעה הוא בחר בשותפיו מהימין הקיצוני. נתניהו נעמד לצאת המשתמטים ולא לצד הנושאים בנטל", אמר מופז.

"הפכתי כל אבן. לא מיהרתי להתפטר גם כשראש הממשלה פיזר באופן חד צדדי את ועדת פלסנר והפר את ההסכם. התעקשתי שהוועדה תשלים את עבודתה ושתציג את עקרונותיה. עמדתי על כך שסיעת הליכוד תצביע על העקרונות וכך היה. סיעת הליכוד הצביעה פה אחד בעד עקרונות ועדת פלסנר, אבל רה"מ מתקשה ליישם את העקרונות האלה. מיציתי את התהליך ואני חושב שהגענו למצב שבו אי אפשר להמשיך ולדבר על תכניות ורעיונות שלא עומדות במבחן המציאות", אמר

גם בליכוד העריכו בימים האחרונים כי הקואליציה עומדת בפני פירוק, וגורמים במפלגה העריכו כי נתניהו צפוי להקדים את הבחירות לפברואר הקרוב. בכירים במפלגה טענו בשבועות האחרונים כי מדובר בעיתוי המתאים ביותר למפלגה לבחירות, בשל העימותים הצפויים עם המפלגות השונות על רקע הניסיון לגבש תקציב לפני כן.

גורמים בליכוד האשימו את קדימה בשימוש מניפולטיבי במשא ומתן כדי לחזק את מצבה בסקרים. "קדימה מעוניינת לפוצץ את השיחות ולנסות לגזור כך קופון פוליטי״, אמר גורם בליכוד הבקי במגעים. לדבריו, ״ההערכה היא שפני קדימה אינם לפתרון, אלא למלחמה וניסיון להשיג רווח פוליטי מהיר".

במקביל להודעת מופז, הוציא משרד הביטחון הודעה המתייחסת לאי מציאת חלופה לחוק טל. על פי ההודעה, בשלושת החודשים הקרובים יגבשו במשרד הצעת חקיקה להוראת שעה בעקבות אי ההגעה להסדר חלופי.

במצב הנוכחי, ועל פי חוק שירות ביטחון, בגיוס אוגוסט הקרוב יורחב היקף גיוס החרדים, על בסיס עבודת המטה וההכנות לגיוס שנערכו בשנה האחרונה בצה"ל ובהתאם ליעדים שקבעה הממשלה. שר הביטחון, אהוד ברק, הנחה את צה"ל לבחון אפשרות להרחיב את מסלולי הגיוס הקיימים לחרדים ולבחון מסלולים נוספים לגיוסם.

השתתפה בהכנת הידיעה - גילי כהן

לשליחת מייל - לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ