לקראת בחירות |

בקדימה רוצים להדיח את יחימוביץ' מראשות האופוזיציה

בעקבות הפרישה מהאופוזיציה בעבודה מעוניינים בבחירות בהקדם האפשרי. יחימוביץ': "נתניהו ומופז יוצאים מקרטעים מהאירועים האחרונים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מעט אחרי שבקדימה החליטו לפרוש מהקואליציה, החלה המערכת הפוליטית לגעוש לקראת האפשרות שהבחירות יוקדמו. בקדימה מיהרו לציין לאחר הודעת הפרישה כי הם מעוניינים להדיח את יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' מראשות האופוזיציה. בסיעתה של יחימוביץ' לעומת זאת, מעוניינים לקיים בחירות בהקדם האפשרי על מנת לנצל את מצבם החיובי בסקרים, זאת בטרם יאיר לפיד ואולי גם מפלגתה העתידית של ציפי לבני, יכרסמו במנדטים שלהם.

"על קדימה להדיח את ח"כ יחימוביץ' מראשות האופוזיציה עוד הערב", אמר ח"כ יואל חסון במהלך ישיבת הסיעה בה הוחלט על פרישה. "עלינו להילחם על דרכנו באופוזיציה. בחודשיים האחרונים ראינו שיש לנו ראש ממשלה פחדן", אמר. ח"כ נינו אבסדזה אמרה כי היא "מברכת על ההחלטה המאוחרת לפרוש. מהרגע הראשון הרגשתי שאני וחלק מחבריי נלחמים בשביל לשמור על העקרונות הליברליים והאידיאולוגיה בה אני מאמינה".

חבר סיעת קדימה, ח"כ עתניאל שנלר, העריך כי לאחר פרישת קדימה מהקואליציה, תפרוש מהסיעה קבוצה של ח"כים שתחבור מחדש לממשלתו של נתניהו. בימים האחרונים התנהלו מגעים קדחתניים בניסיון ליזום פילוג במפלגה, למענו דרושים שבעה חברי כנסת. אפשרות נוספת שהועלתה נגעה לפרישת קבוצה אחרת, תומכי ציפי לבני, שיפעלו כ"זרוע" של מפלגת מרכז חדשה בכנסת.

לבני עצמה הגיבה להחלטה בעמוד הפייסבוק שלה. "שותפות פוליטית שנולדה בחטא מסתיימת וטוב שהסתימה. אין יותר עלי תאנה שיכסו את הכשל הערכי של הממשלה הזאת. חזרתי והבהרתי שלציבור לא תצמח כל טובה מחבירה לקואליציית השותפים הטבעיים שמפקירה את הציבור הנושא בנטל החברתי הכלכלי והביטחוני, קואליציה שתמנע מאיתנו כל תהליך שלום. ישראל טובה יותר מהממשלה הזו וממי שמייצג אותה, היא חייבת שינוי ואני מבטיחה לכם שהוא יקרה".

ח"כ שלי יחימוביץ', שעלולה להיות מודחת מתפקידה כראש האופוזיציה בעקבות פרישת קדימה, אמרה כי "חבירה מבישה ועלובה מגיעה לידי סיום. בחודשיים האחרונים התקיים אחד האירועים המביכים בפוליטיקה הישראלית שבו נמחק לחלוטין עולם הערכים והאידיאולוגיות ונותרה רק פוליטיקה קטנה של הישרדות וקומבינות. גם נתניהו וגם מופז יוצאים מקרטעים מהאירועים האחרונים וכעת יש לקיים לאלתר בחירות ולאפשר לציבור לומר את דברו. מפלגת העבודה בראשותי ערוכה ומוכנה לבחירות ונותרה כיום האלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו הכושלת".

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ממפלגת העבודה הגיב לפרישה ואמר: "צר לי על המערבולת שקדימה גררה את המדינה לתוכה, שכן יכולנו להיות כבר לקראת סופה של מערכת בחירות. על נתניהו לקבוע מועד לבחירות מוקדם ככל האפשר". חברו לעבודה, איתן כבל, הסתפק בתגובה קצרה על פרישת קדימה ואמר: "נו? אז מה?".

"מופז, שליווה את זחילתו לממשלה בקול תרועה רמה והבטחות, מציע לפרוש ממנה בלי כל הישג, בקול ענות חלושה. ישיבתה הקצרה של קדימה בממשלה היתה פרכוס שרירים אחרון של מפלגה שנפחה את נשמתה", אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון.

יאיר לפיד אמר בתגובה להודעת הפרישה: "נתניהו נכשל כשלון גמור בהכרעה בנושא השוויון בנטל. נתניהו היה יכול לבחור בפתרון הראוי של שירות שווה לכולם והשתלבות אמיתית והכרחית של כל המגזרים בשוק העבודה. כמו תמיד, לאחר זגזוגים והתפתלויות, נותר נתניהו בנקודת המוצא שלו - כניעה לעסקנים החרדים״. לפיד קרא לרה״מ להודיע על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות באופן מיידי. "אנחנו מוכנים לבחירות", אמר לפיד, "והגיע הזמן להוריד מן השלטון את הממשלה הרעה הזו".

ח"כ דני דנון, שהתנגד להרחבת הקואליציה, אמר: "קדימה היא גווייה פוליטית שתיעלם במהרה מדפי ההיסטוריה". ח"כ אריה אלדד אמר כי "קדימה נולדה בפשע ההתנתקות ומתה כקריקטורה. נולדה בלי אידיאולוגיה ומתה בלי מנהיג".

במטה המאבק בחוק טל בירכו על החלטת קדימה וקראו לשר החוץ ליברמן ללכת בעקבותיה ולפרוש גם כן מהממשלה במידה והצעת החוק שאמורה לעלות מחר לא תדחה. עידן מילוא, יו"ר המחנה המשותף, אמר "על אף שההצעה של ליברמן טובה אין לה סיכוי לעבור. אנחנו דורשים ממנו לפרוש ונעשה עבודה פוליטית כדי שיעמוד בהבטחה שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ