"חוק יעלון" לגיוס חרדים יעלה להצבעה בממשלה ביום א'

על פי היוזמה שמקדם נתניהו יוענקו תמריצים לצעירים חרדים שיתגייסו לצה"ל כבר בגיל 18 ויוטלו סנקציות על משתמטים. בקואליציה מקווים שבקדימה יתמכו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להעלות כבר ביום ראשון הקרוב את תוכנית הגיוס שהגה השר משה (בוגי) יעלון להצבעה בממשלה. גורמים בסביבתו אמרו הערב כי "לא ברור אם נצליח להשלים את החוק לפני צאת הכנסת לפגרה בסוף השבוע הבא או שניאלץ לדחות את ההצבעה בכמה חודשים. אבל אנחנו הולכים צעד צעד ומקווים לגבש הסכמה סביב המתווה כבר ביום ראשון".

על פי היוזמה, יוענקו תמריצים לצעירים חרדים שיתגייסו לצה"ל כבר בגיל 18. במקביל, תינתן לצעירים חרדים ארכה עד גיל 22 להחליט אם הם מבקשים להתגייס לצה"ל או לשירות אזרחי. על פי המתווה יוטלו סנקציות אישיות על משתמטים מגיוס וסנקציות כלכליות על מוסדות לימוד שתלמידיהם לא יתייצבו לשירות. סעיף נוסף עוסק בגיוס מיידי של ערביי ישראל בגיל גיוס לשירות אזרחי.

בקואליציה העריכו היום כי ניתן יהיה לגבש תמיכה לחוק גם באמצעות "תמיכה מבחוץ" של חברי כנסת מקדימה המתלבטים כיום האם להתפצל ולחבור בעתיד לליכוד. במקביל העריכו כי הסיעות החרדיות, החוששות ממתווה חריף יותר, ייתנו "הסכמה שבשתיקה" לאישור המתווה הנוכחי ולא יצביעו נגדו.

הפגנת החרדים נגד הגיוס בכיכר השבתצילום: גיל כהן מגן

סלע המחלוקת העיקרי שהוביל לפרישת קדימה, היה סירובו של נתניהו לאמץ מתווה המחייב צעירים חרדים להתגייס לשירות צבאי או לאומי עד גיל 23. היום בצהריים, בניסיון אחרון לגבש פשרה, הודיע נתניהו כי יסכים שהגיל המבוגר ביותר לגיוס לצה"ל לחרדים יהיה 23. אלא שעל פי מתווה נתניהו, צעירים חרדים יוכלו להוסיף ולדחות את גיוסם: מי שלא יתגייס עד גיל 23 לא יגויס לצה"ל, אלא רק לשירות אזרחי מבצעי שיכלול מסלולים של כיבוי אש, מד"א, משטרה או שב"ס.

בכיר בקדימה הגדיר את הצעת נתניהו "קשקוש במיץ עגבניות". לדבריו, "מדובר בכיבוס נוסף של אותו המתווה שהוצג לנו כמה פעמים בימים האחרונים. אותה הגברת בשינוי אדרת". מופז הסביר כי "הצעת נתניהו מנוגדת לפסיקת בג״ץ, אינה עומדת בעיקרון השוויון, אינה מידתית ולא עומדת במבחני האפקטיביות כפי שהונחו בתשתית פסיקת בג"ץ ובעקרונות הועדה לשוויון בנטל".

שר הביטחון אהוד ברק מיהר להודיע מוקדם יותר היום על מתווה זמני לגיוס החרדים, בשל ההערכה שהקואליציה לא תספיק להשלים חקיקה של חוק חלופי עד פקיעת חוק טל בסוף החודש הקרוב. על פי ההודעה שפרסם, בהתאם לחוק שירות ביטחון, באוגוסט הקרוב יורחב היקף גיוס החרדים, על בסיס עבודת המטה וההכנות לגיוס שנערכו בשנה האחרונה בצה"ל ובהתאם ליעדים שקבעה הממשלה. ברק הנחה את צה"ל לבחון אפשרות להרחיב את מסלולי הגיוס הקיימים לחרדים ולבחון מסלולים נוספים לגיוסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ