סופו של "המהלך ההיסטורי" |

החלטורה הכושלת של נתניהו ומופז

המהלך של נתניהו ומופז גם ביזה את הדמוקרטיה הישראלית וגם פגע בהם: רה"מ נראה כמי שכרת ברית עולם עם החרדים בעוד מופז מציג לבוחריו ציון 0

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

בישראל היו לא מעט ממשלות אחדות: חלקן ארוכות ימים וחלקן קצרות ימים, חלקן מוצלחות יותר וחלקן פחות, חלקן רבות הישגים וחלקן החמצה גדולה. כזאת, עוד לא היתה; הדגל המתנוסס מעל ממשלת ליכוד-קדימה בת 70 הימים שהתפרקה אתמול, הוא דגל החלטורה הפוליטית במרעה. נתניהו ומופז יוצאים מן המהתלה הגרועה הזו ששמה ללעג ולקלס את הדמוקרטיה הישראלית, וידיהם על ראשם. שניהם חוזרים לנקודת האפס, בתנאים גרועים יותר: נתניהו נראה כמי שכרת ברית עולם עם החרדים. לא במקרה הם דממו אתמול. מופז, שביקש מהציבור לשפוט אותו על פי מבחן התוצאה, מציג לבוחריו גיליון ציונים עגום, עם ארבעה אפסים. היו לו כוונות טובות, אבל כולם יודעים לאן הן מובילות.

באישון לילה, לפני 70 ימים, דקות לפני שהכנסת קבעה את מועד הבחירות ל-4 בספטמבר, הדהימו ראשי שתי המפלגות הגדולות את המערכת הפוליטית. הם הציגו הסכם קואליציוני "היסטורי" לשנה וחצי שקבע 4 יעדים: חוק גיוס לכול, שינוי שיטת הממשל, התנעת התהליך המדיני והעברת תקציב. אתמול, אחרי תשעה (וחצי) שבועות של שכרון חושים, התפרקה השותפות מבלי שאף יעד הושג.

מה באמת חשבו לעצמם נתניהו ומופז בלילה שבין ה-7-8 במאי, כשישבו שעות במעון רה"מ ונשבעו אמונים זה לזה? האם ירדו לעומקם של נושאים? האם הבינו את עומק ומורכבות הבעיות שלפניהם? האם שררה ביניהם כנות, מינימלית?

ומה היו אמורים לחשוב לעצמם אזרחי המדינה שהלכו לישון עם בחירות וקמו עם ממשלת אחדות "היסטורית" בת 94 חברים ועם רוב חילוני מוצק? מן הסתם הם היו אמורים לחשוב שזהו מהלך רציני, חיובי, ואמיתי, עם בסיס מוצק ויסודות איתנים. מהלך שבא לעולם על מנת לשנות סדרי עולם.

השותפות בין נתניהו למופז ובין הליכוד לקדימה עלתה על שרטון סופי כבר בסוף השבוע שעבר. ביום א' האחרון, בישיבת שרי הליכוד, דיווח השר גדעון סער לחבריו: "מופז החליט לפרוש. זה יתבצע השבוע, כמה ימים לפני הפגנת הפראיירים במוצאי שבת". כשנשאל מניין הביטחון אמר: "זו הערכה שמבוססת על מידע". הבקיעים והסדקים בשותפות נתגלעו עוד קודם, על רקע עבודתה, ופירוקה, של ועדת פלסנר.

אתמול בבוקר עוד העביר נתניהו למופז, באמצעות עורכי הדין, הצעה משופרת, לכאורה, אבל גם בה לא היה ממש. מופז כבר לא טרח לעיין בה ברצינות. הוא רצה לפרוש עוד יום קודם, אבל החליט להמתין עד לאחר ביקורה של מזכירת המדינה הילרי קלינטון בישראל. אגב, מופז הוזמן על ידי נתניהו להשתתף בארוחת הערב עם קלינטון בלשכת רה"מ, (יחד עם השרים אהוד ברק, משה יעלון ואביגדור ליברמן) אך בחר להחרים את האירוע. הוא כבר לא ראה את עצמו חלק מהממשלה הזו.

במערכת הפוליטית סבורים כי מלבד המחלוקת המהותית בין מופז לנתניהו על חוק הגיוס - ויש מחלוקת מהותית, אמיתית - ישנה סיבה נוספת שגרמה לו לפרוש: אהוד אולמרט.

בכירים בקדימה טענו אתמול, כי בימים האחרונים שוחח אולמרט עם ח"כים מקדימה שקרובים אליו וביקש מהם לפעול כדי לעכב ולדחות את פרישת קדימה מהממשלה, לפחות עד לאחר פגרת הקיץ, באמצע אוקטובר. זאת בהנחה ובתקווה שעד אז ענייניו המשפטיים יהיו מאחוריו והוא יוכל לחזור לזירה הפוליטית. המידע הזה הגיע לאנשים בסביבתו של מופז, שהסיקו את המסקנה המתבקשת. מלשכת אולמרט הכחישו את הטענה הזו.

מבחינה פוליטית, פרישת קדימה מהקואליציה היא הרבה פחות דרמטית מהצטרפותה. בשבוע הבא הכנסת יוצאת לפגרה ארוכה. הבחירות ימתינו עד לרבעון הראשון של 2013. גם בבקו"ם ימתינו עוד חודשים ארוכים לצעירים החרדים. בינתיים, בטווח הנראה לעין, מה שהיה הוא שיהיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ