בעקבות כישלון השיחות |

האשמות ושליפת סכינים אצל החרדים

ש"ס ויהדות התורה היו בסוד העניינים והביטו בפרישת קדימה בחיוך חמצמץ. החרדים מעריכים כי לא צפויה פשרה, "נותר לנו לסמוך על טוב לבו של ברק"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בש"ס ויהדות התורה נשלפו הסכינים אתמול (שלישי) על רקע כישלון מנהיגי המפלגות להשיג הסדר חדש שיפטור משירות את תלמידי הישיבות. "הגיע הזמן שהם ילכו הביתה", אמר אתמול ל"הארץ" בכיר ביהדות התורה, "הם נכשלו בכל התהליך וצריכים לתת דין וחשבון. חטא היוהרה שבו חטאו, מעמיד בסכנה את עולם התורה".

הדובר האשים את השרים והח"כים החרדים ב"נכונות להתפשר על ציפור נפשה של היהדות החרדית, במקום להכות בנתניהו", דבר שהיה, להערכתו, משתלם להם גם פוליטית. הוא הוסיף כי חבריו טעו כשלא עמדו על פתרון מוסכם עם נתניהו להארכת חוק טל קודם להתערבות בג"ץ, ולאחר מכן כשהודיעו שלא ידונו בחוק גיוס חדש, במקום להתפטר. "אסור היה להם לעמוד כמי שמוכנים לנהל משא ומתן. זה גרם נזק אדיר", אמר. הוא העריך כי עם פרישת קדימה לא צפויה פשרה פוליטית על החוקים המוצעים, וכל שנותר למפלגות החרדיות הוא "להסתמך על טוב ליבו של שר הביטחון ברק שאולי לא ירצה לגייס רבים".

אמש ביקרו צמד הח"כים הליטאים משה גפני ואורי מקלב בחדר שבו מאושפז הרב יוסף שלום אלישיב. השניים שהו בחדר דקות ארוכות, אבל ספק אם היו חילופי דברים בביקור. השתיקה הרועמת יכולה להדגים היטב את המצב הנואש שאליו נקלעה הפוליטיקה החרדית. לכאורה, פרישתה של קדימה וסילוקו מהשולחן של מתווה פלסנר הם ניצחון לחרדים. למעשה, הבכירים החרדים מש"ס ויהדות התורה חתומים על פספוס בסוגיה החשובה ביותר שנתקלו בה רבניהם ובוחריהם זה שנים רבות.

ש"ס ויהדות התורה היו בסוד העניינים, וליוו את פרישתה של קדימה מרחוק בחיוך חמצמץ. החישוב היה פשוט, שלא לומר פשטני: מתווה פלסנר הוא 100% גרוע. אם תידחה ההכרעה, אולי יבוא מתווה פחות גרוע. "יהודי תמיד חי עם תקווה", אמר לנו בכיר חרדי. החרדים יתפללו שברק לא ירצה לגייס יותר ממה שמערכת הביטחון צריכה ויכולה בפועל, מקסימום כמה מאות. במפלגות החרדיות יש מי שחושב שזו תקווה טפשית בזמן שבו גם ברק צריך לטקס עצה איך עוברים את אחוז החסימה בעולם שבו "שוויון בנטל" הוא לחם חוקו של כל פוליטיקאי.

ש"ס ויהדות התורה נכנסו לקואליציה כאבירי המגזר אבל לא הצליחו להשיג את הדבר המקודש ביותר לחרדים. כעת צפויים להתנופף הגרזנים, אבל ספק אם ראשים יותזו. אחרי הכל, גם המנהיגות הרוחנית של המפלגות החרדיות סובלת בעצמה מתקופה לא פשוטה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ