הכנסת דחתה ברוב גדול את חוק הגיוס לכל של ישראל ביתנו

רק 20 ח"כים הצביעו בעד ההצעה לחייב בני 18 לשרת בצה"ל או במסגרת אזרחית, 74 התנגדו. ליברמן טרם ההצבעה: בכל מקרה לא נפרוש מהקואליציה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת דחתה הערב (רביעי) ברוב של 74 מול 20 את הצעת חוק השירות לכל שיזמה סיעת ישראל ביתנו. ביום ראשון צפויה הממשלה לאמץ את מתווה הגיוס שגיבש השר משה (בוגי) יעלון, הקובע מכסות לגיוס ומעמיד את גיל הגיוס לצה"ל לחרדים על עד 26. שר החוץ, אביגדור ליברמן, כינה היום את מתווה יעלון "פרפראזה על חוק טל" והבהיר כי סיעתו תפעל לסיכול החוק.

החוק שהעלתה ישראל ביתנו "פילג" את קדימה: בעוד שמרבית חברי הסיעה התנגדו או נעדרו, כמה מבין הח"כים דווקא הצביעו בעדה. ישראל ביתנו קיבלה אישור חריג מראש הממשלה להעלות את הצעת החוק ולהצביע בעדה, בניגוד לעמדת הקואליציה. ליברמן התחייב כי תוצאות ההצבעה לא יהוו עילה לפרישת מפלגתו מהקואליציה.

על פי ההצעה שנדחתה, תחול בישראל חובת שירות צבאי או אזרחי לכלל אזרחי ישראל, יהודים, מוסלמים ונוצרים, וכן דתיים וחרדים. שר הביטחון רשאי לדחות או לפטור משירות ביטחון עד כ-1,000 תלמידי ישיבה מצטיינים ועד כ-1,000 אקדמאים, ספורטאים ואמנים מצטיינים. על פי ההצעה, משתמט משירות לא יוכל לקבל כל קצבה, מענק או תשלום מהמדינה. השר יעלון דחה את יוזמת ישראל ביתנו מעל דוכן הנואמים: "אני מסכים עם תכלית החוק, אך אי אפשר להוביל בבת אחת ובאבחת חרב, מהלך שכזה המביא לשינוי מציאות שהתקבעה במשך 64 שנים. יש חשיבות עצומה להדרגתיות ולא לזבנג וגמרנו. לכן הדרך הנכונה היא לקבוע יעדים למספר המשרתים בשני המגזרים ויצירת מנגנוני תמריצים חיוביים ושליליים".

אביגדור ליברמן ואלי ישי במליאת הכנסת, הערבצילום: שירן גרנות

בתום ההצבעה אמר יוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם, כי "כל חברי הכנסת הטוענים שהם פועלים למען קידום השוויון בנטל, קיבלו היום הזדמנות להוכיח זאת, אך היום גילינו מה כוונותיהם האמיתיות. כאשר יגיעו הבחירות, וכל המפלגות יבטיחו שהם יקדמו את עניין השוויון בנטל, יזכור הציבור את ההצבעה היום". בליכוד מתחו היום ביקורת על הפיצול שחל בהצבעת קדימה, רגע אחרי הפרישה מהקואליציה. "ההצבעה הזאת מלמדת יותר מכל על מצבה של קדימה, שהתפצלה לארבע סיעות: אלה שתמכו, אלה שהתנגדו, אלה שנמנעו ואלה שהשתמטו. זאת, במקום להתאחד סביב חוק שהיה יכול להביא כבר מהשבוע הבא לשינוי היסטורי בחלוקת הנטל".

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', הסבירה מדוע לא נטלה חלק בדיונים לגיבוש מתווה גיוס בחודשים האחרונים. לדבריה, "לו אני הייתי ראש הממשלה, עכשיו היו מתגייסים יותר חרדים מאי-פעם בלי שנאה ובלי מדון ועם הידברות. בנימין נתניהו לא נמשח למלכות. מיתוס ביבי קינג שכל כך לובה והועצם על ידי מערכת יח"צנות שאין ספק שראש הממשלה מצטיין בו. נתניהו הוא פוליטיקאי חזק, אבל הוא רק פוליטיקאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ