אחרי הפרישה מהקואליציה |

קדימה מנסה להתאושש, בשמאל דורשים להקדים את הבחירות

גורמים בקדימה העריכו כי פיצול בשורות המפלגה אינו עומד על הפרק בגלל חוסר יכולת לגבש 7 ח"כים לפרישה; ליברמן העריך: בחירות - לא לפני פברואר

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יממה לאחר , החלה הזירה הפוליטית להגיב לפרישה. מליאת הכנסת דחתה אתמול (רביעי) שתי הצעות חוק לפיזור הכנסת, שהגישו סיעות העבודה ומרצ, בהצבעה שלוותה בחילופי האשמות הדדיים במליאה.

"כבר חודשיים כל המערכת הפוליטית מוכוונת לבחירות וההתנהגות ושיקול הדעת של הממשלה יצאו מזמן מגדר שיקול דעת סביר", תקף יו"ר סיעת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בדיון. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, תקפה גם היא את הממשלה ואמרה כי "זו ממשלה מעוותת שלא מסוגלת לקבוע כאן סדר יום חברתי, אזרחי, מדיני".

השר גלעד ארדן, שהשיב לשניים במליאה, דחה את הטענות בתוקף. "אם יש מקור לגאווה ולא להפסקת כהונתה של הכנסת, זו העובדה שבתקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית, גם האקדמיה מתרחבת, לא רק לאריאל. אנחנו גם הקמנו בית ספר לרפואה בגליל, בצפת, ועוד היד נטויה".

במקביל, בעוד ששר החוץ, אביגדור ליברמן, העריך כי הבחירות יתקיימו לא לפני פברואר הקרוב, על רקע קשיים בהעברת התקציב, הודיעה יו"ר האופוזיציה היוצאת, שלי יחימוביץ', על תאריך יעד מוקדם הרבה יותר: 27 בנובמבר. במפלגת העבודה מבקשים להקדים את הבחירות ככל האפשר, כדי לתרגם את האהדה הציבורית שלה זוכה המפלגה מאז נבחרה יחימוביץ' לעמוד בראשה, למנדטים בכנסת. 

צילום: שירן גרנות

"אני קוראת לך ביבי, בוא לבחירות - יש לנו גם תאריך הגיוני", אמרה יחימוביץ' במסיבת עיתונאים שכינסה. "אנחנו בסופו של קרקס פוליטי דוחה במיוחד שנמשך לצערי יותר מחודשיים. קרקסים יש בהם אלמנט בידורי אבל לא היה אלמנט משעשע בקרקס הזה. רק בוז וקלון למערכת הפוליטית כולה. היינו עדים לפוליטיקה קטנה של ספינים, של הישרדות, של תרגילים פוליטיים, של חבירה פוליטית שראשיתה בחטא וסופה בחטא".

יאיר לפיד, יושב ראש מפלגת "יש עתיד" קרא גם הוא להקדמת הבחירות. "נתניהו יכול היה לבחור בפיתרון הראוי של שירות שווה לכולם, אבל אחרי הזגזוגים וההתפתלויות הרגילות, בסוף הוא נכנע כמו תמיד לעסקנים החרדים. הגיע הזמן להוריד מהשלטון את הממשלה הרעה הזו", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו.

בקדימה עצמה החלו אתמול לבחון אם ניתן לשקם את הדימוי הציבורי הרעוע של המפלגה ולאחד את הפלגים השונים במפלגה לפעילות משותפת. בכיר במפלגה אמר אתמול ל"הארץ" כי בשלב זה ספק אם יהיה פיצול בשורות המפלגה. ״קבוצת חברי הכנסת שביקשה להתפלג מקדימה כדי לחבור לליכוד ולקואליציה לא מצליחה לגבש שבעה מצטרפים, כמו שמחייב החוק", אמר הבכיר. "וגם הקבוצה השנייה, של נאמני ציפי לבני, לא הצליחה לאסוף סביבה מספיק ח"כים״. לדברי הבכיר, ״כרגע אנחנו בוחנים כיצד אפשר לשנות כיוון ולרכוש מחדש את אמון הציבור. הסקרים נגדנו, אבל אנחנו מאמינים שבאמצעות עבודה נכונה נצליח להפוך לאלטרנטיבה אטרקטיבית״.

מקור אחר במפלגה אמר אתמול כי ״שאול מופז ימשיך לעמוד בראש המפלגה ויוביל אותה לבחירות, אין בכך ספק, בפרט אם הבחירות יתקיימו בתוך חודשים אחדים. במקביל, אנחנו ננסה להתמקד במאבק על חוק הגיוס ועל הגזרות שבתקציב הקרוב, כדי לייצר סדר יום שייחד אותנו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ