מופז משלים עם הפילוג בסיעתו: "היום חוסלה ממשלת נתניהו"

רה"מ כבר מחלק תיקים לפורשי הסיעה: אריה ביבי ימונה לסגן השר לביטחון פנים ודואן לסגן שר הרווחה. צחי הנגבי צפוי להתמנות לשר להגנת העורף

יהונתן ליס
יניר יגנה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יניר יגנה

במערכת הפוליטית מעריכים כי סיעת קדימה תתפצל היום (שני) או בימים הקרובים, בעקבות ניסיונות נמרצים לחולל בה פילוג מימין או משמאל. בין היתר, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנהל מאז אתמול מגעים נמרצים עם חברי כנסת מקדימה, בניסיון לשכנע אותם לחבור לקואליציה. את המהלך מוביל השר לשעבר, צחי הנגבי, שצפוי להתמנות לתפקיד השר להגנת העורף, אם יבשיל הפילוג. גורם משפטי בכיר הבהיר אתמול כי לפי חוק יסוד: הממשלה, הנגבי יוכל להתמנות לשר כבר בקדנציה הנוכחית, משום שלא נידון למאסר בפועל. אולם, לדבריו, בג״ץ עשוי לפסול את המינוי אם יגיע לפתחו, בשל הקלון שהוטל עליו – על אף שהעניין אינו מוזכר כלל בחוק היסוד.

יו"ר קדימה, שאול מופז, נראה הלילה כמי שהשלים עם לפילוג המסתמן בסיעתו. "קדימה יוצאת לדרך חדשה ללא מטען עודף וללא אופורטוניזם. היום חוסלה ממשלת נתניהו", אמר מופז שהוסיף כי "הציבור רואה את המראות, שומע את הקולות ומבין שאלה ימי פומפיי האחרונים - ימים של שוחד פוליטי כמוהם לא ידעה ישראל מעולם".

ח"כ עתניאל שנלר, ממובילי ניסיונות הפיצול, אמר אתמול כי הנגבי עדיין לא הצליח לגבש רשימה של שבעה חברי כנסת מהאגף הימני בקדימה לטובת העניין, אך הוא מקווה שהמעשה יושלם בתוך שעות עד ימים. לדבריו, "אשמח אם המהלך יבשיל עד סוף השבוע, אבל בקדימה מפעילים לחץ כבד על הח"כים שהביעו עניין באפשרות, כדי שלא להצטרף לפרישה״. חבר כנסת אחר במפלגה אמר אתמול: ״קדימה היא ספינה טובעת, וזו עובדה מוגמרת. כל חברי הכנסת מחפשים עכשיו דרכים אל ספינות המילוט. לא אתפלא אם פילוג מצד ימין או מצד שמאל ייצא לפועל בסופו של דבר״. ארבעה מבין חברי המפלגה נחשבים ל״מועמדים בטוחים״ לפרישה: הח"כים שנלר, יעקב אדרי, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, אבי דואן לו הציעו את תפקיד סגן שר הרווחה ואריה ביבי שצפוי להתמנות לסגן השר לביטחון פנים. שמות נוספים שהוזכרו כמועמדים לפרישה הם אבי דיכטר, ישראל חסון ודליה איציק, שככל הנראה לא יצטרפו למהלך בסופו של דבר.

בהיעדר נבחרת ברורה, ובמקביל לאפשרות שהנגבי יצליח לגבש שבעה חברי כנסת מן האגף הימני, מתנהלים מגעים גם עם אנשי ״אגף לבני״ בסיעה, בהצעה שיחברו לפורשים מימין בשלב הראשון ובהמשך יכריזו על פרישה נוספת משל עצמם. בהקשר הזה הועלו שמותיהם של חברי הכנסת נינו אבסדזה, נחמן שי ואורית זוארץ, כמועמדים אפשריים לחבירה, ולאחר מכן לניסיון ינסו למצוא את מקומם במפלגת העבודה או במרצ.

צחי הנגביצילום: גיל כהן מגן

אלא שלא ברור אם הצטרפותם למהלך, שיחזק את ממשלת נתניהו, תוכל להכשיר להם מקום בעתיד ברשימות של מפלגות השמאל. ״האם נינו אבסדזה תוכל להתמודד במפלגת העבודה אחרי שהכשירה את המשך כהונתה של ממשלת נתניהו? אחרי שאפשרה לנתניהו מרחב פוליטי כדי לצאת למלחמה? אחרי שתרמה ליכולתו להעביר את התקציב? ברור שלא״. את תגובתה של אבסדזה לדברים לא ניתן היה להשיג. גם שמו של ח"כ רוברט טיבייב, מאנשי לבני שאינו מזוהה עם עמדות יוניות, הוזכר כמי שעשוי לחבור להתארגנות אך לפרוש בהמשך. ״כל המועמדים לפרישה מקדימה מבינים שהפילוג הנוכחי הוא ההזדמנות היחידה שלהם. אחרי הפרישה הנוכחית, ספק אם יוכלו לגבש שליש מהסיעה שתישאר לטובת פרישה נוספת״, אמר גורם במפלגה.

לצד האפשרות לפילוג מימין, או לפילוג חוצה אגפים, גם האפשרות שאגף ״תומכי לבני״ יצליח לאסוף שבעה חברי כנסת ולהתפלג נחשבת לאפשרות ריאלית. ״באווירת הלחץ שנוצר, יש כמה חברי כנסת שיכולים להכריע את הכף: האם להצטרף לפילוג מימין, אף שאינם ימניים, או להצטרף לפילוג משמאל, ובכך לממש אותו״, אמר אחד הח"כים המתלבטים.

מופז צפוי להתמנות היום מחדש לתפקיד יושב ראש האופוזיציה, בהיותו ראש הסיעה האופוזיציונית הגדולה ביותר (בינתיים). גורמים בסביבתו דחו אתמול את ההערכות כי הפיצול במפלגה קרב. ״מישהו טיפס על עץ גבוה מדי״, אמר ח"כ המקורב למופז. ח״כ אחר, הנחשב לאחד מיריביו המרים של יושב ראש המפלגה, אמר אתמול: "מדובר בטרגדיה של מופז. מעניין לראות איך כל חברי הכנסת שהרימו אותו קוברים אותו עכשיו. מדובר בפילוג אופורטוניסטי. מופז היה צריך לדעת שאם הוא הולך לישון עם כלבים, הוא יתעורר יום אחד עם פרעושים".

לצד שני הפלגים, המתחרים זה בזה בשאלה מי יצליח להוביל ראשון את הפילוג, יש קבוצה שלישית של חברי כנסת, השואפים להתמודד על מקום ברשימת קדימה לכנסת. ״הסקרים האחרונים מנבאים שישה מנדטים למפלגה ואולי יותר. יש היום בקדימה מספיק חברי כנסת המשוכנעים שיוכלו להתברג במקום ריאלי ברשימת המפלגה לכנסת הבאה ולקרוא תיגר על מנהיגותו של מופז עוד לפני הבחירות״, אמר אתמול אחד הח"כים במפלגה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ