בכירים בקדימה למופז: תתפטר או שנדיח אותך

המהלך מגיע על רקע הפיצול המתהווה במפלגה וחבירתם הצפויה של חלק מחבריה לקואליציה. "דיכטר נחוש לנסות ולהביס את מופז"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים במפלגת קדימה יוזמים מהלך להדחתו של שאול מופז מראשות המפלגה. חברי הכנסת, המודאגים מהישגיה הדלים של המפלגה בסקרים ומהפילוג שפורר אותה, צפויים לפתוח במהלך כבר בימים הקרובים. השאיפה של יוזמי המהלך היא לאלץ את מופז לפרוש מתפקידו, או לחייב אותו להתמודד פעם נוספת בבחירות על ראשות המפלגה. על פי ההערכות, ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, צפוי להתמודד על הנהגת המפלגה במקומו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנהל מאז אתמול (ראשון) מגעים נמרצים עם חברי כנסת מקדימה, בניסיון לשכנע אותם לחבור לקואליציה. את המהלך מוביל השר לשעבר, צחי הנגבי, שצפוי להתמנות לתפקיד השר להגנת העורף, אם יבשיל הפילוג. גורם משפטי בכיר הבהיר אתמול כי לפי חוק יסוד: הממשלה, הנגבי יוכל להתמנות לשר כבר בקדנציה הנוכחית, משום שלא נידון למאסר בפועל. אולם, לדבריו, בג״ץ עשוי לפסול את המינוי אם יגיע לפתחו, בשל הקלון שהוטל עליו – על אף שהעניין אינו מוזכר כלל בחוק היסוד.

"אבי דיכטר, שנמנה על אלו שרצו שקדימה תמשיך לכהן בממשלה, הבין שהנגבי, ולא הוא, יקבל את תפקיד השר הבכיר, ולכן חבירתו לפורשים ירדה מהפרק. כעת הוא נחוש לנסות ולהביס את מופז, ובכך להיבחר לכנסת באמצעות מעט המנדטים שהסיעה תקבל בבחירות הקרובות", אמר ח"כ בכיר בקדימה.

מופז ודיכטרצילום: אלון רון

ח"כ רוברט טיבייב, ממובילי מחנה לבני במפלגה, שיגר הבוקר מכתב נוקב למופז ובו דרש ממנו להתפטר. "את הנזק שגרמת לקדימה בכניסתך לממשלה, בצורה בלתי סבירה, אנחנו רואים היום, כאשר המפלגה מפולגת ומפוררת. אנשיך הקרובים ביותר לא מביעים אמון בך ובמנהיגותך ובוחרים לקבל את מנהיגותו של ראש הממשלה, אותו אתה שואף להחליף". לדבריו, "אל לי להאשים אותך בכל הבעיות של התנועה, ואולם כיו"ר המפלגה, אתה חייב להסיק מסקנות מהאירועים של התקופה האחרונה ובמיוחד של הימים האחרונים, ולהתפטר לאלתר מתפקיד יו"ר המפלגה".

מופז לא התייחס בינתיים לאפשרות שיפרוש מהתנועה, אם כי רמז שבכוונתו להמשיך להנהיג את המפלגה. בהודעה שפרסם במהלך הלילה אמר מופז, "קדימה יוצאת לדרך חדשה ללא מטען עודף וללא אופורטוניזם. היום חוסלה ממשלת נתניהו", אמר מופז שהוסיף כי "הציבור רואה את המראות, שומע את הקולות ומבין שאלה ימי פומפיי האחרונים - ימים של שוחד פוליטי כמוהם לא ידעה ישראל מעולם".

מאז אתמול, תהו בקדימה כיצד נינו אבסדזה, חברת הכנסת המחזיקה, ככל הנראה, בעמדות השמאליות ביותר במפלגה, מתכוונת לחבור לפורשים המצטרפים לקואליציה של נתניהו, אולי כחלק ממהלך בו תחבור בסופו של דבר לאחת ממפלגות השמאל. הבוקר אמרה אבסדזה ל"הארץ" שאין בכוונתה להצטרף למהלך הפיצול של צחי הנגבי. "אני לא אתן יד למהלך הקיים שמחזק את ממשלת נתניהו. קשה לי להאמין שמישהו חשב וכתב שאני מצטרפת לליכוד".

תגובות