גורמים בליכוד: הבחירות יוקדמו בלי קשר למהלכים בקדימה

לדברי בכירים במפלגת השלטון, המהלכים האחרונים לא נועדו להישרדות הפוליטית של רה"מ. "נתניהו שאף מאז כניסתו לממשלה "להשמיד" את קדימה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בסיעת הליכוד מעריכים כי הפיצול שהיה מתוכנן בקדימה נועד "לסגור חשבון" עם המפלגה שהביאה עם הקמתה לפיצול הליכוד, ושבכל מקרה הוא לא ייפגע בתכניות להקדים את הבחירות, ככל הנראה לחודש פברואר הקרוב. "נתניהו שאף מאז כניסתו לממשלה 'להשמיד' את קדימה. הוא ניסה לשכנע את מופז להתפלג ולחזור לליכוד בתקופת לבני ולא הצליח, בהמשך ניסה לשכנע קבוצה נוספת. כעת, על סף הבחירות, המהלך הושלם", אמר גורם בליכוד.

לדבריו, המהלך שככל הנראה לא יצא אל הפועל, "לא נועד לאפשר לנתניהו שרידות פוליטית. הסקרים מראים שמצבו מצוין ועדיף לו לפנות לבחירות כל עוד הוא פופולרי. ספק אם ההרכב החדש של קדימה יידרש לאשר את תקציב הגזירות או שיהיה כוח משמעותי באיזשהו מהלך קואליציוני לפני פיזורה של הכנסת הנוכחית והליכה לבחירות".

מאז פרישת קדימה ממשלת האחדות, בעקבות המחלוקת סביב החלופה לחוק טל, בליכוד מעריכים כי נתניהו יחליט להקדים את הבחירות לפברואר הקרוב. בכירים במפלגה טענו בשבועות האחרונים כי מדובר בעיתוי המתאים ביותר למפלגה לבחירות, בשל העימותים הצפויים עם המפלגות השונות על רקע הניסיון לגבש תקציב לפני כן.

נתניהו מנהל מאז אתמול מגעים נמרצים עם חברי כנסת מקדימה, בניסיון לשכנע אותם לחבור לקואליציה. את המהלך מוביל השר לשעבר, צחי הנגבי, שצפוי להתמנות לתפקיד השר להגנת העורף, אם יבשיל הפילוג. גורם משפטי בכיר הבהיר אתמול כי לפי חוק יסוד: הממשלה, הנגבי יוכל להתמנות לשר כבר בקדנציה הנוכחית, משום שלא נידון למאסר בפועל. אולם, לדבריו, בג"ץ עשוי לפסול את המינוי אם יגיע לפתחו, בשל הקלון שהוטל עליו – על אף שהעניין אינו מוזכר כלל בחוק היסוד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ