הערכה: הנגבי רוצה תפקיד מרכזי אם איראן תותקף

גורמים פוליטים אומרים כי איוש תפקיד השר להגנת העורף על ידי מקורבו של רה"מ אינו מקרי: "הנגבי יודע למה הוא הולך, הוא יכול היה לבחור תפקיד נוח"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

על רקע היוזמה לפיצול קדימה וחלוקת התיקים לחברי הכנסת הפורשים שיצטרפו לקואליציה, הופתעו אתמול במערכת הפוליטית לגלות כי צחי הנגבי, המוביל את המהלך, לוטש את עיניו לתפקיד השר להגנת העורף, תפקיד בעל השלכות יוצאות דופן במקרה שתקיפה ישראלית באיראן תתממש בשבועות הקרובים.

"אין ספק שהנגבי יודע לקראת מה הוא הולך", אמר אתמול גורם פוליטי. "אחריות רבה על מחדלים תיפול לפתחו אם תפרוץ מלחמה, ומנגד, הוא יהפוך לאחד השחקנים המרכזיים בזירה הישראלית בעימות מול איראן". הגורם הוסיף כי הנגבי "יכול היה לבחור תפקיד נוח יותר: לשמש כשר בלי תיק, כפי שעשה שאול מופז כשקדימה הצטרפה לממשלה, או לבחור בתיק קליל יותר".

לדבריו, העיתוי של איוש תפקיד השר להגנת העורף אינו מקרי. "נתניהו לא מפסיק לאיים בתקיפה באיראן, והוא מאייש את התפקיד הבכיר הזה, רגע לפני תקיפה, באחד מאנשי שלומו. האם זה מעיד על כוונה לתקוף באיראן, או אולי על כך שהנגבי דווקא בחר בתיק שקט ורגוע? זה רק עניין של שבועות עד שנדע". אם יתממש הפילוג, יחליף הנגבי בתפקיד את השר מתן וילנאי, שמונה בפברואר לשגריר ישראל בסין, ויחל את תפקידו בחודש הבא.

גורם משפטי בכיר הבהיר אתמול כי לפי חוק יסוד: הממשלה, הנגבי יוכל להתמנות לשר כבר בקדנציה הנוכחית על אף הרשעתו במתן עדות שקר ב-2010, וזאת משום שלא נידון למאסר בפועל. עם זאת, לדבריו, בג״ץ עשוי לפסול את המינוי אם יגיע לפתחו בשל הקלון שהוטל על הנגבי – וחייבו בזמנו לעזוב את הכנסת - על אף שהעניין אינו מוזכר כלל בחוק היסוד. יש לציין כי הקלון אינו מונע מהנגבי להתמנות לכנסת בעתיד, במידה ויחבור לליכוד לקראת הבחירות הבאות.

בליכוד העריכו היום כי הפיצול בקדימה לא ייפגע בתוכניות להקדים את הבחירות, ככל הנראה לפברואר הקרוב, וכי מטרתו של נתניהו היא "לחסל" את קדימה. בכירים במפלגה טענו בשבועות האחרונים כי מדובר בעיתוי המתאים ביותר למפלגה לבחירות, בשל העימותים הצפויים עם המפלגות השונות על רקע הניסיון לגבש תקציב לפני כן.

"המהלך הזה לא נועד לאפשר לנתניהו שרידות פוליטית", אמרו גורמים במפלגה. "הסקרים מראים שמצבו מצויין ועדיף לו לפנות לבחירות כל עוד הוא פופולרי. ספק אם ההרכב החדש של קדימה יידרש לאשר את תקציב הגזירות או שיהיה כח משמעותי באיזשהו מהלך קואליציוני לפני פיזורה של הכנסת הנוכחית והליכה לבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ