הפילוג בקדימה

פיצול האגף השמאלי ביוזמת רמון מתעכב

ח"כים המזוהים עם לבני לא צפויים להכריז היום על התפלגות, בשל קושי בגיבוש קבוצה של 7 ח"כים ורצון להימנע מזיהוי עם ניסיון הפילוג של הנגבי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

״תומכי לבני״ בסיעת קדימה לא צפויים להכריז היום (רביעי) על התפלגותם מן הסיעה. גורמים המקורבים למהלך אמרו אתמול כי הרקע לדחיית ההצהרה הוא כפול: הקושי בגיבוש שביעייה של ח"כים שתבצע את המהלך, לצד רצון להימנע מזיהוי עם ה״תרגיל המסריח״ לדבריהם, שהנהיג צחי הנגבי בניסיון הפילוג הכושל.

״המהלך הולך ומבשיל״, אמר אתמול אחד הח"כים שאמורים להתפלג. ״אני ממש לא יכול לומר שכרגע יש לנו שביעייה, אבל זה הולך לשם. אנחנו גם רוצים להתרחק עד כמה שאפשר מהמהלך המביש של חברי קדימה בימים האחרונים, שניסו להתפלג תמורת ג׳ובים״.

ח"כ אחר המעורב בפילוג אמר אתמול כי ״הפילוג הוא פחות משמעותי בעינינו כרגע. יש ניסיון לאחד את מפלגות השמאל-מרכז: לבני, העבודה ואולי גם לפיד, לגוש אחד שיוכל להביס את נתניהו. מופז הוא לא אלטרנטיבה שלטונית, וכרגע הוא לא אלטרנטיבה בכלל״.

מימין: ביבי, שנלר ושטרית, אתמול בדיון בוועדת הכנסתצילום: אמיל סלמן

ועדת הכנסת דחתה אתמול את בקשתו של יו"ר המפלגה, שאול מופז, להכריז על ארבעה חברי הכנסת של הסיעה כפורשים. ארבעת הח"כים - אבי דואן, אריה ביבי, יוליה שמלוב-ברקוביץ ועתניאל שנלר - ניהלו בימים האחרונים מגעים עם הליכוד במטרה להתפלג מקדימה ולחבור לליכוד. בעד הבקשה הצביעו 2 ח"כים, לעומת 11 שהתנגדו לה.

הוועדה מתחה ביקורת נוקבת על מופז, משום שבחר להיעדר מהדיון שאותו יזם. יו"ר הוועדה, יריב לוין, הגדיר את בקשתו של מופז ״דלה, עלובה ולא מכובדת״, ואילו היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הבהיר שההכרזה על הארבעה כפורשים לא עומדת במבחן המציאות.

אם הארבעה היו מוכרזים כפורשים, היו מוטלות עליהם סנקציות דרמטיות: הם לא היו יכולים להתמנות לתפקידי שר, סגן שר או יו"ר ועדה; היה נאסר עליהם להתמודד בבחירות הבאות מטעם כל אחת מהמפלגות המכהנות בכנסת כיום ותקציב מימון המפלגות שלהם היה נשאר בידי קדימה.

הדיון אתמול בוועדה היה סוער ובוטה. בניגוד להצהרות קודמות של חלקם, ארבעת הפורשים הכחישו שקיבלו הצעות לתפקידים בקואליציה וטענו שלא חתמו על מסמך כלשהו כחלק מיוזמת הפילוג. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, אמר בדיון כי יותר ממחצית חברי הכנסת של קדימה ניהלו מגעים לפרישה לקואליציה במהלך האחרון.

״אין ולא היה הסכם שחתמתי עליו להיות סגן שר או משהו אחר. הכל ספקולציה של התקשורת״, אמר ח"כ ביבי בדיון. ח״כ דואן, עד לאחרונה מקורב למופז, נכנס בו חזיתית: ״לא אחשוף כאן עשרות שיחות שהיו ביני לבין מופז כדי לנסות ולהתפלג בזמנה של לבני. אשמור על כבודו״.

ח"כ שנלר, שנחשב לאידיאליסט מבין הפורשים שלא דרש תפקיד תמורת הפיצול, אמר כי "קדימה לא רצתה מעולם להגיע לחוק לשוויון בנטל. הרגשתי צורך להקים סיעה נפרדת שתתמוך בחוק". שמאלוב-ברקוביץ זעמה: ״בושה וחרפה יו"ר קדימה. רק לאחרונה הוא קרא לנתניהו שקרן. האם הוא חושב ששקרן משקרן פטור?״. אחר כך היא התעמתה עם עמיתה לסיעה, ישראל חסון. ״האם אני נראית כמו אחת שאפשר להשתמש בה?״, שאלה וחסון השיב, ״את לא נראית כמו אחת שאפשר להשתמש בה, אלא כמו אחת שהשתמשו בה״.

מופז שב ואמר אתמול כי חבירתו של הנגבי לראש הממשלה קשורה לנושא הגרעין האיראני. "היה פה ניצול ציני של קודש הקודשים של ביטחון ישראל, ויותר מזה לא אומר", אמר מופז בראיון לגלי צה"ל. מופז הוסיף כי "מאוד רציתי להישאר בממשלה ולהביא הישג. לא הייתי מוכן שהוא (נתניהו, י"ל) יהפוך את הנושאים הלאומיים החשובים למדינת ישראל לדברים של מה בכך, שיסובב אותם, שימחק אותם. האמנתי שקואליציה של 94 חברים יכולה לאפשר לכל ראש ממשלה, כולל נתניהו, לקבל כל החלטה".

שלשום אמר מופז, שבין היתר פרש מהקואליציה בגלל שסירב "לתמוך בהרפתקה מבצעית שתסכן את אזרחי ישראל". צחי הנגבי הכחיש אתמול את הטענות כי מאחורי הניסיונות של נתניהו לפרק את קדימה ניצב הרעיון להכשיר בעיני הליכוד את צירופו לממשלה, ובכך להבטיח לנתניהו רוב בממשלה ערב הצבעה על תקיפה באיראן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ