טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

מינוי דיגיטלי לאתר - עכשיו ב-30% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הממשלה אישרה את הקיצוצים במשק; נתניהו: צעד הכרחי שישמור על הכלכלה

ברוב של 20 שרים שהצביעו בעד לעומת תשעה שהתנגדו, אושרה חבילת הגזירות הכלכליות. שטייניץ: לנו אין מי שיעניק חבילת סיוע. בכירי הרופאים: הכרזת מלחמה על מעמד הביניים

182תגובות

הממשלה אישרה היום (שני) את חבילת הגזירות הכלכליות, המורכבת משלושה סעיפים מרכזיים: הגדלת הכנסות המדינה ממסים, קיצוץ רוחבי בתקציבי הממשלה וחקיקה להטבת המלחמה בהון השחור. בתום ישיבה שנמשכה שעות ארוכות, אושרה החבילה, לאחר ש-20 שרים הצביעו בעדה, לעומת 9 שהצביעו נגד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בסיום ההצבעה: "זהו צעד אחראי שישמור על כלכלת ישראל ועל מקומות העבודה של האזרחים. אחרי אישור חבילת הצעדים הזאת השכבות החלשות ומעמד הביינים נשארים עם יותר כסף בכיס".  

למרות שלפני ההצבעה הוחלט להחריג את משרד הביטחון ולא לקצץ בתקציבו, בישיבת הממשלה הוחלט לקצץ 100 מיליון שקלים מתקציב המשרד.

נתניהו התייחס בישיבת הממשלה לקיצוצים במשק ואמר כי "אנחנו נגבה יותר ממי שיש לו יותר, ופחות ממי שיש לו פחות, אבל אנחנו לא נפגע באף אחת מהפעולות שעשינו להוריד את יוקר המחיה. אני יודע שהצעדים האלה אינם פשוטים, אבל הכרחיים, הם מדודים והם נחוצים כדי להגן על כלכלת ישראל ועל מקומות העבודה בישראל. זה מה שממשלה אחראית עושה".

נתניהו הוסיף כי "בשלוש השנים האחרונות אנחנו נמצאים במשבר כלכלי עולמי. הצלחנו לשמור על כלכלת ישראל במשבר הזה ולהגן על מקומות העבודה, במובן הזה אנחנו חריגים". בהתייחס לביקורת על הקיצוצים אמר ראש הממשלה כי "יש ויכוח, יש המון ביקורת של פופוליזם שאפשר להוציא ולהוציא בלי כיסוי ובלי חשבון. ככה מגיעים לקריסה נוסח כמה מדינות באירופה. אנחנו לא נהיה שם, אנחנו נשמר על כלכלת ישראל ועל מקומות העבודה של אזרחי ישראל".

מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

שר האוצר התייחס לפני ישיבת הממשלה לתוכנית הקיצוצים וניסה להגן עליה. "ההאטה הכלכלית השנה, וזו הצפויה בשנה הבאה, משפיעה על הכנסות המדינה ואנחנו חייבים לשמור על גירעון סביר", אמר שטייניץ. "בתחילת המשבר היינו בדיוק באותו מסלול התרסקות של אירופה וארה"ב והצלחנו להיחלץ. חייבים להבין שלמרות שמצב הכלכלה הוא יחסית טוב, האיום הוא גדול. בניגוד לספרד ולארה"ב, שלהן יש את הבנק המרכזי, סטנלי פישר לא יכול לתת חבילת חילוץ כמו שעומדים לתת עכשיו לספרד".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קראה לשרים לא לאשר את הגזירות. לטענתה, הגזרות אינן התרופה למשבר, אלא המחלה, והן יעמיקו קשות את הפערים בין עניים ועשירים, ישחקו עוד את מעמד הביניים, ויביאו לקריסתן של מערכת הבריאות ושל המשטרה, כפי שקרס, לדבריה, מערך הכבאות. "מדיניות המיסוי של נתניהו הוכחה כשגיאה כלכלית קשה ביותר, היא רוקנה את קופת המדינה וחילקה הטבות של עשרות מיליארדים לחזקים. אסור להמשיך בה, ואת הבור שיצר נתניהו יש למלא במקורות זמינים רבים העומדים לרשותו, ולא בכספם של העניים ושל מעמד הביניים".

לפני תחילת ישיבת הממשלה העלה השר אריאל אטיאס פוסט בדף הפייסבוק שלו: "מקוממת הקלות בה פוגעים בחלשים. לא אסכים שיפגעו בדיור הציבורי. לכן נצביע נגד".

לפי התוכנית הכלכלית, בשנת 2013 יעלו הכנסות המדינה ממסים ב-14.4-15.4 מיליארד שקלים, אולם לדברי שר האוצר, רק 5.8 מיליארד שקלים יגיעו מכיסי מעמד הביניים והשכבות החלשות. שאר הגזירות שיאושרו היום בממשלה, לדברי שטייניץ, לא נוגעות לציבור הרחב.

העלאות המס והקיצוצים בתקציב אמורים לצמצם את הגירעון בתקציב 2012 ו-2013, ולאפשר לכלכלת ישראל להתמודד בהצלחה עם השלכות המשבר בכלכלה העולמית.

בצעדים שאושרו היום בירושלים כלול קיצוץ רוחבי של 700 מיליון שקלים בתקציבי משרדי הממשלה להוציא ביטחון, חינוך, רווחה וקליטה עד סוף שנת 2012. ב-2013 יספגו המשרדים קיצוץ נוסף בתקציביהם, בסך 1.2 מיליארד שקל. לפי האוצר, הקיצוצים נחוצים להבטחת בניית גדר הביטחון, ולסיוע לפיקוד העורף.

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), אמר אתמול כי הקיצוץ המתוכנן בתקציב משרדו, בסך 181 מיליון שקלים, יפגע בביטחונם האישי של האזרחים. לדבריו, הקיצוץ יביא לסגירת ארבע תחנות משטרה, פגיעה בפריסת ניידות המשטרה בשטח וקושי ביישום הרפורמה בשירותי הכיבוי. השר אהרונוביץ' אמר כי גם הטיפול במסתננים, והמלחמה באלימות, בסמים ובאלכוהול ייפגעו מהקיצוץ בתקציב משרדו, אולם הוא אמור לתמוך בתקציב, יחד עם סיעתו.

הקיצוץ הצפוי בתקציב הבריאות עורר את דאגתם של בכירי הרופאים, שפנו אתמול לנתניהו בטענה שמהלך שכזה הוא "הכרזת מלחמה על מעמד הביניים". במכתב שעליו חתמו ראשי ההסתדרות הרפואית וראשי איגודי הרופאים, וכן ראשי ארגוני חולים במדינה, הם ביקשו שלא לפגוע בתקציב החסר ממילא, לטענתם. "למערכת הבריאות הציבורית חסרים כיום תשעה מיליארד שקלים", כתבו הרופאים, והוסיפו שאלו נדרשים "כדי לספק לאזרחים את הטיפול הרפואי הבסיסי שנקבע בחוקי מדינת ישראל".

בתגובה נמסר מלשכת רה"מ כי בשלוש השנים האחרונות עשתה הממשלה בראשות נתניהו מהפכה בבריאות לטובת אזרחי ישראל. עוד נכתב כי הקיצוץ בתקציב משרד הבריאות יחול רק על תקציבי מנהלה של המשרד ועל תקציבי פיתוח של בתי חולים ממשלתיים, וכי סל שירותי הבריאות שניתן על ידי המדינה וקופות החולים לא ייפגע.

נתניהו ושטייניץ יביאו לממשלה היום גם שורה של הצעות חקיקה, שמטרתן לאפשר לרשות המסים להתמודד עם ההון השחור בהצלחה. באוצר מאמינים כי המלחמה בהון השחור תגדיל ב-2013 את הכנסות המדינה ממסים ב-2 מיליארד שקל והחל ב-2015 ב-6 מיליארד שקל בשנה. כך למשל תאשר הממשלה היום שינוי חקיקה המחייב את הרשות להלבנת הון להעביר את כל המידע שברשותה לרשות המסים. מדובר במהלך המוגדר ברשות המסים כ"מהפכני" ולו התנגדה עד כה הרשות להלבנת הון. כיום, רק בארצות הברית מעבירה הרשות להלבנת הון מידע בענייני מס לשלטונות המס.

מהלך נוסף שעורר התנגדויות רבות עד כה קובע כי לרשות המסים יהיו הסמכויות שיש לרשות האכיפה במשרד המשפטים בענייני מסים. לאחר שיאושר בממשלה ועל ידי הכנסת, הצעד יקנה לרשות המסים, בין השאר, גישה לחשבונות הבנק של אזרחים, אפשרות לעקל כלי רכב של נישומים ולמנוע מחייבים לנסוע לחו"ל.

עניין שטרם הוכרע, ונמצא בטיפול של רשות המסים ומשרד המשפטים, הוא עיקול כלי רכב של חייבים במקומות ציבוריים. רשות המסים דורשת לאשר את ההליך כדי לייעל את עבודתה ביישובים הבנויים בבנייה צפופה שאינה מאפשרת כניסת גרר עד בית הנישום.

סעיף נוסף וחשוב שהממשלה תאשר היום עוסק במלחמה ב"הון השחור". ראש הממשלה ושר האוצר יציגו בפני הממשלה חקיקה חמורה מזו הקיימת, שמטרתה להביא למיסוי על הון לא מוצהר.

לפי ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, ההון השחור מוערך ב-2.5% מהתוצר בשנה. משמעות הנתון היא כי בישראל לא מדווחים כ-20 מיליארד שקל בשנה. בוועדה למלחמה בהון השחור שהוקמה באוצר בפברואר מעריכים כי היקף ההון השחור הנוצר בישראל הוא כ-10 מיליארד שקל בשנה. בכיר באוצר אמר אתמול ל"הארץ" כי "אם בעוד שלוש שנים נצליח להגיע ל-6 מיליארד שקל בשנה גבייה מכספי ההון השחור, עשינו עבודה חשובה".

מנהל רשות המסים, דורון ארבלי, סיכם לאחרונה עם מנכ"ל בתי המשפט כי רשות המסים תיזום השתלמויות בענייני מס לשופטים מחוזיים ולפרקליטים במשרד המשפטים, כדי למנוע יצירת צוואר בקבוק במערכת המשפט עם כניסת המלחמה בהון השחור להילוך מלא.

הממשלה החלה ליישם את הגזירות כבר ביום רביעי האחרון, עם העלאת מס הקנייה על סיגריות ובירה. מהלך שאמור להגדיל את הכנסות המדינה במיליארד שקל בשנה.

ברשימת הגזירות שיאושרו היום בממשלה: העלאת המע"מ באחוז אחד, העלאת מס ההכנסה באחוז למשתכרים יותר מ-8,880 שקל בחודש, והעלאת מס הכנסה לבעלי משכורות גבוהות ב-2 אחוזים. הממשלה תאשר גם מס מעסיקים של 0.6%, שייכנס לתוקף ב-2013.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true