הכל נשאר במפלגה: ריבלין יבדוק את פרשת "ביבי טורס"

מבקר המדינה החדש, יוסי שפירא, סבור שלא בסמכותו לבדוק את טיסותיו של נתניהו בתקופה בה היה ח"כ, והסוגיה תעבור ליו"ר הכנסת

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תומר זרחין

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסי שפירא, נוטה להעביר את המידע בפרשת "ביבי טורס" ביחס לנסיעותיו של בנימין נתניהו בתקופה שבה כיהן כחבר כנסת וראש אופוזיציה - עד 2009 - לטיפול יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. שפירא צפוי שלא לכלול בטיוטת הביקורת בפרשה ממצאים לתקופה זאת, בשל העובדה כי על פי חוות דעת משפטיות שהוצגו בפניו, אין למבקר המדינה סמכות לחקור התנהלות חברי כנסת, ובכלל זה לבדוק את כשרות מימון נסיעותיהם לחו"ל, שכן התנהלותם נתונה לביקורת ועדת האתיקה של הכנסת.

המשמעות היא שחלק נכבד מהמידע שנאסף במשרד המבקר ביחס לנסיעות נתניהו עד שנבחר לראשות הממשלה, ונכללו בתחקיר ערוץ 10, בכל הנוגע למימון כפול של נסיעות בני הזוג נתניהו, לא ייכלל בטיוטת דו"ח הביקורת שתופץ בתוך כמה שבועות למבוקרים.ההחלטה הסופית צפויה להתקבל בשבוע הבא.

חוות דעת דומה הוצגה בחודשים האחרונים גם על ידי עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של נתניהו, שהעביר לצוות הביקורת מסמכים שונים ביחס לנסיעותיו של נתניהו בתקופה המדוברת, ובכלל זה תכתובות מטעם נתניהו עם ועדת האתיקה של הכנסת. שמרון ציין בפני צוות הביקורת כי מבחינה חוקית, למבקר המדינה אין כל סמכות לבדוק נסיעות לחו"ל של חברי כנסת, ובכלל זה של נתניהו, בתקופה שכיהן כחבר כנסת וכיו"ר האופוזיציה.

ככל הידוע, שפירא סבור כי מהממצאים לא עולה חשד לפלילים ביחס לנתניהו ובהתחשב בעובדה כי יש קושי לכלול בדו"ח הביקורת ממצאי ביקורת ככל שנוגעים לתקופה שבה נתניהו כיהן כחבר כנסת, הרי שהדרך הריאלית היחידה מבחינתו היא להעביר את החומר שנאסף ביחס לתקופה זו לריבלין, ולא ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

בני הזוג נתניהו באחת מטיסותיהםצילום: עמוס בן גרשום/לע"ם

ריבלין יצטרך להחליט אם להעביר את הממצאים שנאספו לבדיקת ועדת האתיקה של הכנסת או שיגנוז את החומרים, בשל הזמן הרב שחלף מאז ואף יוכל להעביר אותם לבדיקתו של וינשטיין.

ההערכה היא כי קטנים הסיכויים כי ועדת האתיקה תידרש לסוגיה, בחלוף שנים ממועד הנסיעות, ובהיעדר יכולת לקבל תמונה עובדתית מלאה ביחס לכל הנסיעות מצד הגורמים המממנים לכאורה. בדיוני צוות הביקורת עלתה אפשרות נוספת והיא להעביר את החומר שנאסף להכרעת וינשטיין כדי שיבחן אם קיימים היבטים פליליים בהתנהלות נתניהו.

נתניהו נחקר פעמיים במחצית הראשונה של השנה על ידי הצוות ממשרד מבקר המדינה, הבודק את פרשת הנסיעות שלו ושל רעייתו לחו"ל. על פי תחקיר "המקור", ששודר במארס ובאפריל אשתקד, בני הזוג קיבלו מימון כפול, משני גורמים שונים, על אותה נסיעה לארה"ב, בספטמבר 2006. בנוסף, התברר מהתחקיר כי באוגוסט 2006, בעת מלחמת לבנון השנייה, נסעו נתניהו, רעייתו שרה, ואחד מבניהם ללונדון, לכאורה, במימון כפול של הכנסת והבונדס.

על פי התחקיר, משפחת נתניהו טסה לחו"ל במימון גורמים פרטיים גם לאחר שנתניהו שב לזירה הפוליטית. בעקבות הגילויים שנחשפו בתחקיר החליט המבקר לינדנשטראוס להקים צוות מיוחד. בגלל לחצים פוליטיים שהופעלו עליו, החליט לינדנשטראוס לבדוק לא רק את נסיעותיו של נתניהו, אלא גם את מסעותיהם לחו"ל של שרים וסגני שרים בעבר ובהווה, החל מ-2006. בבדיקת הפרשה נגבו עדויות משרים, חברי כנסת, ובכל הנוגע לנתניהו גם מיועציו לשעבר, עוזריו, וראשי לשכתו. נוסף על כך, העביר עו"ד שמרון למשרד המבקר מסמכים, קבלות וחשבוניות הקשורות לנסיעותיהם של בני הזוג נתניהו, כדי להוכיח כי פעלו כשורה. נתניהו האשים את התקשרות בניסיון לפגוע בו פוליטית, באמצעות הכפשת רעייתו.

ממשרד המבקר נמסר בתגובה כי "המבקר שפירא לומד כעת את הנושא. לפי הנוהל במשרד המבקר, בקרוב ישלחו הטיוטות למבוקרים לצורך קבלת התייחסותם. יודגש, שאין כל כוונה לגנוז את הדו"ח".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ