אולמרט התארח על היאכטה של פרנק לואי - המיליארדר מפרשת בנק לאומי

רה"מ לשעבר נחקר ב-2007 בחשד שניסה לסייע לחברו האוסטרלי ברכישת בנק לאומי; התיק נסגר מחוסר ראיות. אתמול בלונדון היה אורח הכבוד שלו

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
לונדון

לאחר זיכויו בפרשות מעטפות הכסף וראשונטורס, והרשעתו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ניצל את חופשתו לצפייה במשחקים האולימפיים בלונדון ולמפגש עם חברים ותיקים. לפחות אחד החברים האלה כיכב בפרשת שחיתות נוספת שבה נחשד אולמרט בעבר.

אולמרט ורעייתו עליזה היו אמש (שישי) אורחי הכבוד בארוחת ערב חגיגית שנערכה על היאכטה של פרנק לואי, מיליארדר אוסטרלי-ישראלי, חבר ותיק של אולמרט. ב-2007, היתה החברות ביניהם מושא לחקירת היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) במשטרה – אולמרט נחשד שבהיותו שר האוצר פעל להטות את תנאי המכרז למכירת בנק לאומי על מנת לסייע ללואי, שהתמודד על הרכישה. בתום החקירה, החליט פרקליט המדינה משה לדור לסגור את התיק "מחוסר ראיות" לעבירה פלילית, למרות שמצא שאולמרט פעל בניגוד עניינים בפרשה. העניין אף הובא לדיון בבג"ץ. גם שם מתחו השופטים ביקורת קשה על אולמרט, אך השאירו את החלטת לדור על כנה.

הן לבני הזוג אולמרט והן למשפחת לואי יש בימים אלו מה לחגוג. אולמרט יכול לנוח לאחר הניצחון הזמני במערכה המשפטית המתמשכת לפני שמשפט הולילנד נכנס להילוך גבוה, וליהנות מאירועי הספורט האהובים עליו. ביום חמישי הוא נראה בשורה הראשונה במשחק הטניס של אנדי רם ויוני ארליך במרכז האולימפי בווימבלדון, יושב ליד חברו מאמן הכדורגל אברם גרנט. פרנק לואי ושלושת בניו הם שותפים אסטרטגיים באולימפיאדה – הם הבעלים והמנהלים של קבוצת ווסטפילד, חברה הבונה ומפעילה קניוני ענק ברחבי העולם. ווסטפילד-סטרטפורד, הקניון העירוני הגדול ביותר באירופה נפתח לפני שנה בצמוד לכפר האולימפי, ומאות אלפי המבקרים הבאים לכפר מדי יום עוברים דרכו.

אולמרט על היאכטה של פרנק לואי, אתמולצילום: טל כהן

לואי, ניצול שואה בן 81, גר בעבר בישראל ואף לחם בחטיבת גולני במלחמת העצמאות. ב-1952 היגר לאוסטרליה, וכיום הוא האדם השלישי בעושרו ביבשת. הוא אחד מנותני החסות המרכזיים של הספורט באוסטרליה ועמד בראש התאחדות הכדורגל המקומית. לואי עבר להתגורר בלונדון למשך ימי האולימפיאדה, אך במקום לשכור סוויטות במלון פאר, העדיף להציב מבעוד מועד יאכטות במזחים ובמעגנים במזרח העיר ולחיות על המים למשך המשחקים. לואי חולק את זמנו בין תחרויות הספורט, משרדי החברה המשקיפים על האצטדיון האולימפי לבין היאכטה "אילונה" שבה קיבל אמש את פניו של אולמרט ושלושים אורחים נוספים. במקום עוגנות יאכטות של מיליארדרים נוספים, כולל "אוקטופוס" של מייסד מיקרוסופט, פול אלן, הצמודה לזו של לואי.

בני הזוג אולמרט הגיעו למעגן ב-19:45 בשני כלי רכב, תחת אבטחה כבדה. נוסף למאבטחי השב"כ, המלווים את אולמרט לכל מקום אליו הוא נוסע בעולם, נערך סביב הספינה צוות מאבטחים אוסטרלים של לפחות שבעה בני אדם. המקום כולו נמצא תחת שמירה הדוקה של אנשי הביטחון של חברת "קנרי וורף", שהמעגן בבעלותה. לפני הגעת אולמרט, עבר כלב מיוחד לגילוי פצצות ובחן את כלי הרכב הסמוכים, ואף את תיקיהם של תיירים בסביבה. בנוסף, היתה נוכחות משטרתית מוגברת של שוטרים חמושים ברובים אוטומטיים. לא ברור אם רמת האבטחה הגבוהה נבעה רק מביקורו של ראש ממשלת ישראל לשעבר, או שהיא חלק מהמערך ששומר על עשירי העולם השוהים במקום.

אהוד ועליזה אולמרט על הסיפון. שני מימין: פרנק לואיצילום: טל כהן

המאבטחים ניסו למנוע מצלם "הארץ" לצלם את אולמרט ואשתו יוצאים מהמכונית ועולים לסיפון, שם קיבלו אותם בני הזוג פרנק ושירלי לואי בחיבוקים חמים. כעבור זמן קצר, הוזעק למקום ראש מחלקת האבטחה של "קנרי וורף", שדרש מהעיתונאים – באדיבות ובתקיפות – לעזוב את המקום שהוגדר על ידו שטח פרטי. מרבית האורחים הגיעו ליאכטה רק לאחר שצוות "הארץ" אולץ לעזוב את המקום, חלקם אף המתינו בכלי הרכב בקרבת מקום עד שווידאו שאין צלמים בקרבת היאכטה.

אולמרט ולואי מיודדים כבר שנים רבות. פרשת מכירת בנק לאומי התעוררה ב-2006 בעקבות טענות של החשב הכללי דאז, ירון זליכה, על עבירות פליליות לכאורה שביצע אולמרט בעת שהיה שר אוצר. זליכה טען כי אומלרט ניסה להתערב בתנאי המכרז למכירת הבנק ולסייע בכך לידידיו לואי והמיליארדר האמריקאי דניאל אברמס לזכות בו. בסופו של דבר, פרשו לואי ואברמס מהמכרז יומיים לפני פתיחתו. מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס, העביר את החומרים ליועץ המשפטי לממשלה עם המלצה לפתיחת חקירה פלילית, שאכן נפתחה בתחילת 2007.

פרנק לואיצילום: דן קינן

לאחר חקירה ממושכת של יאח"ה, שכללה מתן עדות של לואי ושתי חקירות באזהרה של אולמרט, החליט בסוף 2008, פרקליט המדינה משה לדור לסגור את התיק בשל מחסור בראיות ל"פן נוסף לחומרה" בניגוד העניינים של אולמרט. עם זאת, קבע לדור ש"התנהלות אולמרט אכן פגעה במידה מסוימת בניהול השוויוני של ההליך ובאמון הציבור בטוהרו". על אף שלדור קבע כי לא היתה תשתית ראייתית מספקת להעמיד את אולמרט לדין, הוא כתב כי "החקירה הותירה חשדות מסוימים שאילו היו מוכחים, אפשר שהיה בהם כדי לבסס ביצוע עבירה פלילית. אלא שבחקירה פלילית עסקינן, ורק חשדות שניתן לבססם מעבר לספק סביר, על חומר הראיות שנאסף, יכולים לאפשר אישום בפלילים".

בעקבות החלטתו של לדור, עמותת אומ"ץ עתרה לבג"ץ נגד סגירת התיק. שופטי בג"ץ דחו את העתירה, אך קבעו בהחלטתם באוגוסט 2010 שהתנהלותו של אולמרט היתה "מדאיגה". השופטת עדנה ארבל כתבה ש"התמונה המצטיירת מהחלטת פרקליט המדינה אינה מותירה את המעיין בה בתחושה נוחה. גם אם פרקליט המדינה מצא כי ראיות מספיקות להגשת כתב אישום אין, התמונה המצטיירת מהראיות שישנן מדאיגה". לדבריה, "המצב שבו מעגלים משפחתיים וחבריים משחקים בערבוביה, כאשר על הפרק עומדת מכירת נכסי מדינה שבשוויים ובמשמעותם ליציבות המשק אין להקל ראש, אינו תקין" והוסיפה ש"גם אם לא נמצאו ראיות לכך שאולמרט ביקש או התכוון לפעול לטובת קבוצה מסוימת בהליכי המכירה, בוודאי יש בהתנהלות שתוארה יותר מטעם לפגם".

היאכטה של לואי, "אילונה"צילום: טל כהן

בהחלטת בג"ץ נכתב גם כי החקירה העלתה שאולמרט "מצוי בקשרי ידידות עם לואי וצוקרמן (איש העסקים האמריקאי, מורט צוקרמן, שהיה שותף גם הוא לקבוצה שביקשה לרכוש את הבנק, א"פ), אולם לא נמצא כי מדובר בקשר עמוק או כי למשיב (אולמרט, א"פ) היתה מערכת יחסים כלכלית כלשהי עם מי מהם. בנוסף, לא נמצא בסיס לסבור כי מערכת יחסיו של המשיב עם צוקרמן ולואי קרובה או מיוחדת יותר מיחסיו עם משקיעים אחרים שהשתתפו בהליך". עם זאת, נראה שאולמרט ולואי המשיכו לשמור על קשר גם לאחר החקירה. לפני שנתיים, היה אולמרט אמור לנאום בטקס פרטי שערך לואי באתר מחנה ההשמדה אושוויץ לרגל חנוכת קרון רכבת לזכר אביו הוגו, שנרצח במחנה. אולמרט נאלץ לבטל את השתתפותו בטקס בשל הפרסום על חקירת פרשת הולילנד בארץ.

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט מסר בתגובה ש"כנראה שאין גבול לחטטנות זולה והיא פשוט אינה ראויה להתייחסות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ