המדינה חזרה בה: תממן הצגות בחינם גם לערבים

התוכנית החדשה "חג החגים" אושרה בחודש שעבר ותצא לפועל בתום הרמדאן. בעבר זכו למימון יישובים יהודיים בלבד במסגרת התוכנית "מבצע אפיקומן"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

משרד התרבות והספורט גיבש תוכנית מיוחדת שבמסגרתה תלמידים בבתי ספר ערביים בפריפריה יזכו לצפות בהצגות חינם, בדומה למבצע "אפיקומן" שמפעיל המשרד ביישובים יהודיים.

התוכנית החדשה "חג החגים", אושרה בחודש שעבר והיא תצא לפועל בחג עיד אל-פיטר, שמסמן את סיום חודש הרמדאן בסוף השבוע הבא. את ההודעה על התוכנית החדשה מסרה המדינה בתשובה לעתירה לבג"ץ שהגיש המרכז המשפטי "עדאלה" בשם שתי ילדות מיפיע באפריל.

העתירה הוגשה בעקבות פרסום ב"הארץ" בעניין "מבצע אפיקומן" שמפעיל משרד התרבות והספורט בחופשת פסח. במסגרת המבצע שנערך ביוזמת ובמימון משרד התרבות והספורט, הועלו יותר מ-200 הצגות ומופעי מחול לילדים. מבצע דומה נערך גם בחופשת חנוכה בשנה שעברה, על אף שגם בתקופת חג החנוכה חלו מועדי חג גם בקרב האוכלוסייה הערבית הנוצרית, כגון החג המולד וראש השנה. המבצע נקרא "נס חנוכה" במשרד התרבות הבטיחו לקיים אותו שוב השנה. המבצע נערך בכ-100 ישובים וכלל מאה הצגות. ההצגות בשפה הערבית צפויות להתקיים בכ-90 יישובים ערביים, שבהם יופיעו מוסדות התרבות ואמנים מהמגזר הערבי. אירועי התוכנית יתקיימו החל מה-17 לאוגוסט ועד ה-9 לספטמבר.

הפרסום גרר תגובות רבות בחברה הערבית, הן בקרב אנשי חינוך ותרבות והן בקרב הורים רבים שתבעו לקיים את המבצע ביישובים הערביים. בעתירה שהגישה עו"ד סאוסן זהר בשם שתי הילדות נטען כי "קביעת רשימת יישובים המדירה את כל היישובים הערביים בפריפריה, מהווה החלטה שרירותית שאינה מבוססת על קריטריונים שוויוניים. אבחנה זו בין היישובים הגורמת בתורה להבחנה בין ילדים יהודים לילדים ערבים, מהווה פגיעה בזכות החוקתית לשוויון שהינה חלק מהזכות החוקתית לכבוד המעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו".

יש לציין כי במקביל לעתירה הוגשה גם בקשה למתן צו על תנאי להקפאת התוכנית. בית המשפט דחה את הבקשה לצו בנימוק שהתוכנית כבר בעיצומה.

בתשובתה לעתירה מדגישה המדינה כי על מנת לקבל מימון לתוכנית על הישובים בפריפריה לעמוד בשורה של תנאים, ובהם בין היתר אולמות מאושרים המתאימים למופעים שנבחרו לצד התחייבות בפרסום מקומי למופעים וחתימת חוזה עם תרבות לישראל שמסדיר את התנאים הנדרשים.

ל"הארץ" נודע כי בעקבות התשובה בעדאלה פנו אתמול לרשויות המקומיות הערביות כדי ליידע אותם בעניין הפרוייקט עו"ד זהר מסרה בשיחה ל"הארץ" כי תשובת המדינה היא צעד חשוב אולם המבחן כעת הוא בישום התוכנית מאחר והקרטריונים שקבעה המדינה בעיקר העמדת אולמות מתאימים יכולים להוות מכשול בפני חלק גדול מהרשויות בשל העדר תקציבים לבניית אולמות כאלו. "אנחנו נמשיך ונעקוב אחרי יישום התוכנית ונמתין להחלטת בג"צ בעניין", אמרה עו"ד זהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ