שטייניץ דורש מימון פי 3 מהמותר על הוצאות עו"ד בתיק אסון הכרמל

השר המבקש החזר של 60 אלף ש"ח, נימק בקשתו בכך ש"מעמדו המיוחד משליך על רמת הסיכון וחומרת הפגיעה הצפויה בו כתוצאה ממסקנות שליליות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר יובל שטייניץ מבקש החזר הוצאות משפטיות ששילם לצורך התגוננות מדו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, בסכום של 60 אלף שקל. הסכום גבוה פי שלושה מהסכום המרבי שקבע החשב הכללי באוצר, להשתתפות בהוצאות משפטיות שהוציא נושא משרה לצורך העברת תגובה לדו"ח המבקר.

את הבקשה להחזר ההוצאות החריג נימק עו"ד יואל בריס, היועץ המשפטי של משרד האוצר, בכך שהתעריף שנקבע על ידי החשב הכללי מכוון לכלל עובדי המדינה, וכי "אין ספק שמעמדו המיוחד של שר האוצר, החורג ממעמד עובד מדינה רגיל, משליך באופן ישיר על רמת הסיכון וחומרת הפגיעה הצפויה בו כתוצאה ממסקנות שליליות של דוח מטעם מבקר המדינה".

בחודש שעבר פנה בריס למנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, העומד בראש הוועדה שדנה בהשתתפות בהוצאות משפטיות של נושאי משרה ועובדי מדינה.

הוא ביקש ממנו שיאשר את בקשתו של שטייניץ להחזר הוצאות בעבור התגוננותו בעקבות עבודת הביקורת שעליה הוחלט לאחר האסון. בקשה דומה הועברה מטעמו של שר הפנים, אלי ישי. בדו"ח, הטיל מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, על שטייניץ ועל ישי "אחריות מיוחדת".

בדו"ח הסופי, שפורסם ביוני, נקבע כי שטייניץ התנה העברת כספים למערך הכיבוי וההצלה ברפורמה עמוקה. המבקר דחה את טענות שר האוצר כי הוא האחראי הבלעדי לשמור על המסגרת התקציבית נגד דרישות ולחצים המופנים מכל עבר, מוצדקות ככל שתהיינה. המבקר קבע כי "הגנה חסרת פשרות, מוצדקת כשלעצמה, על המסגרת הכוללת של התקציב אין פירושה הימנעות ממציאת פתרון בתוך אותה מסגרת".

כחלק מעבודת הביקורת, פרסם המבקר שתי טיוטות של הדו"ח, שקדמו לדו"ח הסופי. בעקבות הטיוטה הראשונה, ביקש שטייניץ מפרופסור אריאל בנדור, מומחה למשפט חוקתי-מינהלי מאוניברסיטת בר אילן, לייצגו תמורת 30 אלף שקלים, בתוספת מע"מ. בנדור הגיש את תגובתו של שטייניץ לטיוטה הראשונה וכן ייצג אותו בשימוע עם אנשי המבקר.

בעקבות התגובות שהתקבלו לטיוטה הראשונה, הפיץ משרד המבקר טיוטה מתוקנת לדו"ח. על מנת לגבש את תגובתו לטיוטה הסופית, פנה שטייניץ לעו"ד צבי אגמון, מעורכי הדין המובילים בישראל בתחום המשפטי המינהלי וביקש לשכור את שירותי משרדו. שטייניץ סיכם עם משרדו של אגמון על שכר טרחה של 30 אלף שקלים נוספים, בתוספת מע"מ. בסך הכל, הוציא שטייניץ 60 אלף שקלים על ייצוגו, בתוספת מע"מ.

ההשתתפות בהוצאות משפטיות שהוציא נושא משרה לצורך העברת תגובה לטיוטת דו"ח מטעם מבקר המדינה הוכרה בהחלטת ממשלה מנובמבר 2011, שהרחיבה החלטת ממשלה קודמת מלפני עשור.

לאחרונה, בעקבות החלטת הממשלה, עודכן התעריף להשתתפות במימון ההוצאה במקרה זה. על פי התעריף המעודכן, ההשתתפות תהיה עד סכום של 400 שקלים לשעה, ולא יותר מעשרת אלפים שקל.

כמו כן, נקבע כי במקרים מיוחדים, לאור רמת המעורבות של העובד המיוצג, רמת הסיכון שנחשף לה ואופי התיק, תפעיל הוועדה שיקול דעת להגדלת התקרה. בכל מקרה, היא לא תעמוד על יותר מ-20 אלף שקל. במכתבו לרוטקופף, מסביר עו"ד בריס, מדוע יש להצדיק סיוע מיוחד לשטייניץ. לדבריו, שכר הטרחה שסוכם עם בנדור ועם משרדו של אגמון נקבע לאור היקף החומר הרב שנדרשו היועצים המשפטיים ללמוד.

בנוסף, מציין בריס כי התעריף שנקבע על ידי החשב הכללי באוצר מכוון לכלל עובדי המדינה. "אין ספק", כתב בריס, "כי מעמדו המיוחד של שר האוצר, החורג ממעמדו של עובד מדינה רגיל, משליך באופן ישיר על רמת הסיכון וחומרת הפגיעה הצפויה בו כתוצאה ממסקנות שליליות של דו"ח מטעם מבקר המדינה".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "מבדיקת העובדות הנוגעות בדבר עם הוועדה להגנה משפטית ולהשתתפות בהוצאות משפטיות של עובדי מדינה ונושאי משרה, עולה כי הוועדה קיבלה פניות מטעמם של שר האוצר ושר הפנים. בקשות השרים מטופלות בהתאם להוראות החלטות הממשלה בעניין זה, ועם סיום הטיפול הפרוצדורלי יועברו להחלטת הוועדה הבין משרדית".

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה כי הפניה לוועדה נערכה בהתאם להוראות ולהנחיות בידי היועץ המשפטי של משרד האוצר, עבור שר האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ