השר מרידור בכנסת: המערכה הדיפלומטית נגד איראן לא נכשלה

בדיון במליאה על הדרדרות היחסים עם ארה"ב אמר מרידור כי "היו דברים שאני מצטער עליהם, הרבה פטפטת שמוטב אם לא היינו מגיעים אליה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר לענייני מודיעין, דן מרידור, אישר מעל דוכן הנאומים בכנסת כי היו "חריקות", כלשונו, במערכת היחסים בין ארצות והברית וישראל סביב סוגית הגרעין האיראני. ״ישראל וארה"ב מקיימות מערכת יחסים הדוקה מאוד, אינטימית, בנושא המודיעין", אמר מרידור בדיון המליאה המיוחד על הדרדרות היחסים בין שתי המדינות, "היו חריקות. היו דברים שאני מצטער עליהם, הרבה דברת ופטפטת שהייתי שמח אם לא היינו מגיעים אליה. זה אחד הנושאים שצריך לשמור בהם על מידת איפוק, כי המערכה היא רצינית, היא מנוהלת בצורה רצינית ותמשיך להיות כך", דברי מרידור.

השר מרידור אמר עוד כי המערכה הדיפלומטית לא נכשלה כשלון חרוץ, "אבל הצלחה מלאה עוד אין לה. למה לאיראן אין גרעין היום?", שאל וענה, "הם מפחדים. נוצרה מערכת בינלאומית שמובילה אמריקה ואירופה בתוכה". המערכה, לדבריו, כוללת סנקציות קשות, בידוד בינלאומי, הצהרות אמריקאיות חסרות תקדים ושליחת נושאות מטוסים אמריקאיות למפרץ הפרסי, "ויש גם מערכות אחרות שלא מתנהלות על פני השטח אלא מתחתיו. זה מביא לכך שאיראן לא עושה את מה שהיתה רוצה לעשות, ולא פורצת עכשיו אל הגרעין. בכך אנחנו, העולם, הצלחנו לדחות את המהלך שאיראן רוצה בו".

השר לענייני מודיעין, דן מרידורצילום: אמיל סלמן

לעומת ההצלחה, מרידור ציין שהעולם נכשל בהשגת המטרה – "איראן לא ויתרה על הרעיון להפוך יום אחד למדינה בעלת נשק גרעיני". לפי מרידור, יש להמשיך בהידוק הסנקציות והמהלכים הדיפלומטיים נגד טהראן. "יש היום סימנים רבים למצוקה שאיראן נקלעה אליה בעקבות הסנקציות... אנשים עומדים בתור לעוף בטהראן. יש לחץ גדול לקיצוצים תקציביים בתוך איראן, עשרות מיליארדי דולרים הם לא מסוגלים להביא הביתה כי הבנקים לא נותנים להם״.

מוקדם יותר באותו דיון האשים יו"ר האופוזיציה, שאול מופז, את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהדרדרות היחסים עם ארצות הברית. ״אדוני ראש הממשלה אנא הסבר לנו, מי היא האויבת הגדולה שלנו - ארצות הברית או איראן? ממי אתה מפחד יותר – מאחמדינג'אד או מאובמה? את השלטון של מי חשוב לך יותר להחליף? זה שבוושינגטון או זה שבטהראן? הסבר לנו אדוני ראש הממשלה - מהם הקווים האדומים שלך בניהול המשבר עם הממשל האמריקני? עד היכן אתה מוכן לדרדר את היחסים בין שתי המדינות?".

יו"ר האופוזיציה שאול מופזצילום: אמיל סלמן

בדיון הפגרה המיוחד שקיימה מליאת הכנסת בנושא התייחס מופז לקמפיין התקיפה באיראן ואמר כי "מעולם, בכל שנות קיומה של מדינת ישראל, תופי המלחמה לא עבדו שעות נוספות כמו בימים אלה. זו ממשלה שלא רק מנהלת מדיניות מופקרת בנושאים החברתיים, הכלכליים המדיניים והביטחוניים אלא גם מתנהלת באופן מופקר".

יו"ר האופוזיציה התייחס להדלפות לתקשורת מישיבת הקבינט ואמר "אני מבקש לדעת כיצד הפכו ישיבות הקבינט המדיני ביטחוני – אחד הפורומים החשובים, האינטימיים והדיסקרטיים ביותר במדינת ישראל - לזירת הדלפות של חומרים סודיים? כיצד הפך קודש הקודשים של מדינת ישראל לשוק פרוץ של הפקרות? איך ייתכן, כי בעוד אתה מדבר על דיונים רציפים ורציניים, אנחנו יודעים שניתן לספור על מחצית אצבעות יד אחת, את הדיונים האמיתיים שהתקיימו בפורומים הסטטוטוריים של מדינת ישראל".

מופז רמז על כך שרה"מ בעצמו הוא זה שאחראי להדלפות, וביקש ממנו להבדק במכונת אמת, "האם אתה מוכן להיבדק בבדיקה פורמאלית של שירות הביטחון הכללי ולהשיב על שתי שאלות - ועליהן בלבד: האם הדלפת באופן מגמתי חומרים רגישים ומסווגים על מנת להגביר תמיכה ציבורית בפעילות צבאית? האם העברת לגורמים שאינם מוסמכים לכך, כהגדרתם בחוק העונשין, מידע שאסור להם להחזיק בו? לך להיבדק. הפקד את התוצאות בידי יושב ראש הכנסת ותן להם פומבי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ