באופוזיציה מאמינים: הבחירות יוקדמו בשל גזר הדין לאולמרט

לפי שעה, רה"מ לשעבר מסרב לומר אם ישוב לפוליטיקה, אך גורמים באופוזיציה טוענים כי נתניהו "יעשה הכל למנוע מהלך שיפגע בו אלקטורלית"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

גורמים באופוזיציה מעריכים כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יקדים את הבחירות בעקבות גזר הדין המקל שהוטל על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. "אין ספק שנתניהו בלחץ מהאפשרות שאולמרט יחזור לזירה הפוליטית, והוא יעשה הכל כדי למנוע מהלך שעלול לפגוע בו אלקטורלית", אמר גורם במערכת הפוליטית. לדבריו, "אם עד עתה נתניהו התלבט אם לקדם תקציב גזירות ולהותיר את מערכת הבחירות במועדן המקורי, הרי שהאפשרות שאולמרט יצליח לשקם את מעמדו צפויה לטרוף מחדש את הקלפים".

לפי שעה, אולמרט מסרב לומר באופן פומבי אם ישוב לזירה הפוליטית. על אף שגזר הדין שניתן היום לא פגע ביכולתו לשוב ולהתמודד לכנסת, שורה של מכשלות משפטיות עדיין ניצבות לפניו: ערעור אפשרי של הפרקליטות בתיק הנוכחי, גזר דין בפרשת הולילנד ושיקול דעתו של יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, שיידרש להכריע האם מועמדותו אפשרית.

אולמרט שומר על שפתיים חתומות באופן רשמי, אך בשיחות שקיים עם חברי כנסת מקדימה בחודשים האחרונים, הוא לא פסל את האפשרות שיחזור למרכז הבמה. בקדימה מחכים לחזרתו בציפייה דרוכה: חזרתו לראשות קדימה עשויה לשקם את המפלגה המתפוררת, ואולי אף לשנות את מאזן הכוחות לטובת גוש המרכז-שמאל בכנסת.

יכול לחייך. אולמרט היום בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: עומר מירון

העונש שנגזר על אולמרט קל, אך גזר הדין חריף ונוקב. שופטי המחוזי לא חסכו את ביקורתם מהתנהלותו של אולמרט והדגישו כי מדובר בשחיתות לשמה ובפגיעה באמון הציבור. הניסיון מלמד כי ביקורת שיפוטית לבדה לא פגעה בהכרח בפופולריות הציבורית של נבחרי הציבור. יעידו על כך הכפיים עליהן נישאים צחי הנגבי ואריה דרעי לקראת מערכת הבחירות הקרובה.

על אף שאולמרט הורשע ונענש, חברי סיעת קדימה מיהרו היום לברך אותו ולדחוק בו לשוב לעשייה הפוליטית. חבר הכנסת רוני בר און, חברו של אולמרט, אמר כי "עכשיו תורו של הציבור לשפוט". יו"ר קדימה, שאול מופז, מיהר גם הוא לשגר ברכה בעקבות העונש. "לאהוד אולמרט זכויות רבות ואני שמח שבית המשפט בחר שלא להתעלם מכך", אמר. ח"כ יואל חסון היה נחרץ יותר: "מי שלא הספיק לו פסק דין כדי להבין שהודח כאן ראש ממשלה מכהן שלא בצדק, הרי שגזר הדין שניתן היום מוכיח זאת פעם נוספת וטוב היה לו אותם אלו שמיהרו לחרוץ דין- יסיקו מסקנות אישיות ויפרשו מתפקידם. אני מחזק את אולמרט, שעבר תקופה קשה, ומייחל לראות אותו שב בהקדם למערכת הפוליטית".

מנגד, כצפוי, תקפו חברי הכנסת מימין ומשמאל את האפשרות שאולמרט ישוב לשולחן הממשלה. "ראש ממשלה בישראל אינו יכול להיות מורשע אפילו בעבירה אחת. העובדה שאולמרט הורשע בהפרת אמונים צריכה להרחיק אותו מהמערכת הפוליטית לתמיד", אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון והוסיפה כי "למרות שהושתו על אולמרט מאסר על תנאי וקנס, עולה מהכרעת הדין דמות של פוליטיקאי מושחת, שהשתמש בשררה כדי להעשיר את עצמו ומקורביו. הנורמות המושחתות שלפיהן פעל, נתנו מכת מחץ לאמון הציבור במערכת הפוליטית".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), העומד בראש השדולה למאבק בשחיתות, הוסיף כי "העונש המגוחך שהוטל על שר (לימים ראש ממשלה) שמעל באמון הציבור לא ימחק את העובדה הפשוטה שהקלון ידבק באולמרט לעולמי עולמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ