הסכמה בקואליציה: נתניהו לא יעביר תקציב |

הכנות לבחירות בפברואר או מארס

ההערכה ברחבי הקואליציה היא כי נתניהו יקדים את הבחירות לראשית 2013; בכיר בליכוד: ספק אם הוא יוכל להעביר את התקציב גם אם ירצה בכך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקרב כל מפלגות הקואליציה מתגבשת ההערכה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יקדים את הבחירות לכנסת, על רקע הקושי להגיע להסכמה על תקציב המדינה לשנה הבאה. ההערכה היא שהבחירות יתקיימו בפברואר או מארס 2013 במקום באוקטובר.

נתניהו, שחזר מעצרת האו"ם בערב סוכות, צפוי לקיים השבוע סבב שיחות עם סיעות הקואליציה כדי לבחון אם ניתן לגבש הסכמה סביב הקיצוצים החריפים שיהיה צורך לבצע בתקציב המדינה לשנה הבאה. עד כה לא ניהל נתניהו מגעים רציניים בנושא התקציב, מה שהגביר את ההערכה שפניו להקדמת הבחירות. בסיום השיחות שיקיים נתניהו בשבועיים הקרובים, לפני פתיחת מושב הכנסת, הוא יחליט אם יש סיכוי להעביר את התקציב, או שאין מנוס מהקדמת הבחירות. הבוקר ייפגש נתניהו עם שר האוצר שטייניץ כדי לדון בשתי האפשרויות.

שר בכיר בליכוד, שנחשב מקורב לנתניהו, אמר אתמול ל"הארץ" כי אם לא תהיה התפתחות חריגה, הבחירות יוקדמו על רקע התקציב. "המחיר של הקיצוצים בעייתי ביותר מול הציבור", אמר השר הבכיר בליכוד. "אני לא רואה סיבה הגיונית לדחות את ההליכה לבחירות עד אוקטובר ויותר נכון ללכת לבחירות מוקדמות. אלא אם כן ראש הממשלה יחליט שהוא מעביר את התקציב בכל מחיר".

בצמרת המפלגה מעריכים שראש הממשלה יכריז כנראה על הקדמת הבחירות לפברואר. "ספק אם לנתניהו יש יכולת להעביר את התקציב הקרוב, גם אם ירצה בכך", אמר אתמול בכיר בליכוד.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן סבור גם הוא שנתניהו צפוי להקדים את הבחירות. ליברמן מדגיש כי מפלגתו אינה רוצה בחירות, אולם מעריך כי סיעות הקואליציה השונות לא יצליחו לשמור על ריסון בכל הנוגע לתקציב ולכן לא תושג הסכמה בעניין שתאפשר לקיים את הבחירות במועדן.

גם יו"ר מפלגת העצמאות אהוד ברק מעריך שהסבירות להקדמת הבחירות גבוהה מאוד.

ניכר כי גם בש"ס נערכים להקדמת הבחירות. שר השיכון אריאל אטיאס פרסם בערב החג הודעה שמרמזת שפניה של המפלגה להקדמת הבחירות, על רקע התקציב. "אני מציע לנצל את ימי חג סוכות כדי לאגור כוחות", כתב אטיאס בעמוד הפייסבוק שלו. "מחכה לנו חורף מאתגר - כלכלית ופוליטית".

בשבועות האחרונים פעל נתניהו במספר ערוצים כדי לשכנע את השותפות הקואליציוניות לתמוך בתקציב הגזירות ולהימנע מבחירות מוקדמות. הסיעות השונות אמנם הביעו את הסכמתן העקרונית לכך, אלא שעד כה לא הושג תיאום מספק שיאפשר את תמיכתן.

"נתניהו יכול להחליט עכשיו לנסות ולהטיל את כל כובד משקלו כדי להעביר את התקציב, הוא הרי יהיה גם ראש הממשלה הבא ולכן לבקשות שלו מהסיעות השונות יש משמעות, אבל לא בטוח בכלל שצעד כזה יישחק לטובתו", אמר הבכיר בליכוד. נתניהו עצמו הכריז ב"גיבושון" שערך לסיעות הקואליציה בביתו אחרי ראש השנה כי הוא מעדיף תקציב על בחירות והורה למקורביו לפעול כדי לנסות וליישם זאת. אולם, במפלגה טוענים שבמקביל מקודמת בכוח גם האפשרות שהבחירות יתקיימו בתוך כארבעה חודשים.

"זה עדיין לא נעול סופית, אבל המסרים שמגיעים מלשכתו בימים האחרונים הם שהכיוון הוא הקדמת הבחירות", אמר בכיר אחר בליכוד. לדבריו, "למרות ששום דבר עדיין לא נקבע באופן רשמי, הליכוד כבר מתנהל לפי לוח זמנים ברור ולחוץ: הועידה תכונס בנובמבר, הפריימריז יתקיימו בדצמבר ובפברואר יתקיימו הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה. השטח כבר בוער. אנחנו עורכים כנסים פוליטיים והרמות כוסית לשנה החדשה, הכל מתוך מחשבה על כך שאנחנו בעיצומה של מערכת הבחירות".

בלשכתו של נתניהו ניסו אתמול להנמיך את גובה הלהבות: "ראש הממשלה הבהיר עם חזרתו מארצות הברית שהוא בודק את היתכנות המהלך של הקדמת הבחירות, והוא צפוי לקבל החלטה על כך בימים הקרובים, אבל החלטה כזאת עדיין לא התקבלה. אין חדש בנושא", אמר גורם בסביבת נתניהו.

הנאום שנשא נתניהו בפני עצרת האו"ם חידד גם הוא את ההערכות שהבחירות יוקדמו. עד כה נתניהו נהג לסמן בשיחות סגורות את החודשים דצמבר-ינואר כקו האדום של ישראל בהתמודדות עם הגרעין האיראני. אלא שבנאומו השבוע ראש הממשלה דחה את הקו האדום לאביב-קיץ הקרובים. "אין ספק שנתניהו יעדיף ללכת לבחירות לפני מועד הקו האדום ולשנות את סדר היום של מערכת הבחירות מנושאים כלכליים חברתיים לביטחוניים", אמר בכיר במפלגה.

הקדמת הבחירות צפויה לסייע לראש הממשלה למנוע שחיקה בתדמיתו הציבורית ופגיעה בתמיכה בליכוד. נתניהו והליכוד נהנים כיום מאהדה יחסית בסקרים, שעלולה להיפגע ככל שיחלוף הזמן. בסביבתו היה מי שהביע חשש מפני "נקמה" של אובמה, עם בחירתו לכהונה מחודשת בעוד כחודש, בעקבות תמיכתו השקטה של נתניהו ברומני, ובשל העימות הפומבי, על רקע דרישתו של ראש הממשלה להציב קו אדום לאיראן.

במקביל, שרים בליכוד הביעו חשש מירידה בתמיכה במפלגה בעקבות הקיצוצים הכואבים שיחייב התקציב החדש. באופוזיציה טענו שנתניהו יעדיף להקדים בחירות כדי למנוע את שובו להתמודדות של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. מנגד, נתניהו עצמו מעוניין לנסות ולהשלים את מלוא הקדנציה של אחת הממשלות היציבות בישראל. ספק אם הרכב הממשלה הבאה יהיה נוח יותר, מבחינתו, כך שהליכה לבחירות רק תגביל את יכולתו לקדם מהלכים בהם הוא חפץ. גם ש"ס, ישראל ביתנו והעצמאות חוששות מפגיעה במספר המנדטים שלהן, בשל כניסת שחקנים חדשים לזירה הפוליטית.

ראש הממשלה צפוי לגבש את החלטתו הסופית בסוגיה בתוך שבועות אחדים.

בעוד כשבועיים צפויה מליאת הכנסת לשוב מפגרת הקיץ והיא זו שתידרש לקדם בתוך זמן קצר את אחת משתי החלופות: תקציב או בחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ