המפלגות כבר מתנהלות כאילו הבחירות בפתח

יחימוביץ' כבר הכריזה שהעבודה מוכנה לבחירות, מרצ פתחה בקמפיין לגיוס תומכים, קדימה עשויה להתפצל ושרי הליכוד מנסים להתבלט בתקשורת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הזירה הפוליטית בישראל אינה ממתינה להחלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדבר הקדמת הבחירות. כבר שבועות רבים שהמפלגות טרודות עד מעל לראש בהכנות לקראת הבחירות המסתמנות.

בית הדין של הליכוד הודיע על כינוס ועידת הליכוד עד נובמבר, ובמפלגה נאבקים על האפשרות שהפריימריז יבוטלו, לטובת גוף מצומצם של כעשרת אלפים בוחרים, שיקבעו את רשימת המפלגה לכנסת הבאה.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ׳, שנבחרה רק לפני כשנה, הודיעה לפני חודשים אחדים שמפלגתה ערוכה לבחירות. לפני שלושה שבועות השלימו במפלגה את הבחירות למוסדות ולוועידה, שם שריינו 40% מן המושבים לנשים. במפלגה העריכו שמספר הנשים שישולבו ברשימה לכנסת יהיה הפעם גדול במידה ניכרת משהיה בעבר.

מרצ פתחה בימים האחרונים בקמפיין בתחבורה הציבורית ובאמצעי התקשורת, לגיוס תומכים.

שאול מופז מדבר עם מתפקדים במהלך הבחירות לראשות המפלגה, ביוני האחרוןצילום: מוטי מילרוד

מפלגת הבית היהודי (מפד"ל) השלימה בשבועות האחרונים מפקד עדכני של כ-40 אלף איש. ב-6 בנובמבר יתקיימו בחירות דרמטיות לתפקיד יו״ר המפלגה, שבה יכריעו המצביעים בין זבולון אורלב הוותיק, לנפתלי בנט הצעיר יותר. שבוע לאחר מכן יתקיימו הבחירות לרשימה לכנסת. במפד״ל מתכוונים להתאחד עם מפלגת האיחוד הלאומי לקראת הבחירות.

הכרזת בחירות תטלטל את מפלגת קדימה, שעשויה להתפצל לשניים או שלוש פלגים: אלו שירוצו כקדימה, אלה שישתלבו במפלגת מרכז-שמאל ואלה שישתלבו בליכוד או בישראל ביתנו. בה בעת צפויה הכרזה על בחירות להזניק את פעילותן של מפלגות שונות, בהן מפלגת המרכז של חיים רמון (ייתכן שבראשה תעמוד ציפי לבני), השמאל הלאומי בהובלת אלדד יניב, ומפלגתו החדשה של אריה דרעי.

המפלגות האלה צפויות לחשוף שמות מתמודדים אטרקטיביים, שיחברו אליהן רק לאחר ההכרזה הרשמית על הבחירות.

איש העסקים יאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר, כבר הודיע לאחרונה על כוונתו להשתלב בצמרת רשימת ישראל ביתנו - רשימה שנקבעת על ידי ועדה ולא בהליך בחירות פנימיות. גם העיתונאי לשעבר, יאיר לפיד, גילה בשבועות האחרונים שבכוונתו לשלב ברשימתו ״יש עתיד״ את ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, ואת מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר, ניצב בדימוס מיקי לוי.

שרי הליכוד מנסים לאחרונה להתבלט בכלי התקשורת, בין היתר כדי לחזק את מעמדם הציבורי והפוליטי לקראת הבחירות. כך, למשל, התייצבו השרים גדעון סער, יובל שטייניץ ולימור לבנת מול המיקרופונים לפני כשבועיים, כדי לתקוף את החזרת שעון החורף, ובעקיפין לתקוף את יו"ר ש״ס אלי ישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ