נתניהו דן עם שטייניץ וישי בהקדמת הבחירות לפברואר

גורמים פוליטיים טוענים כי ראש הממשלה מתכוון להקדים את הבחירות, אך רוצה להטיל את האחריות למהלך על ש"ס שמתנגדת לקיצוץ בקצבאות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד היום (שלישי) עם שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר הפנים אלי ישי ודן עמם באפשרות של הקדמת הבחירות לחודש פברואר. גורמים פוליטיים אמרו ל"הארץ" כי נתניהו מעוניין בהקדמת הבחירות, אך רוצה להטיל את האחריות למהלך על ש"ס - שלא יכולה לתמוך בקיצוצי הקצבאות הנדרשים במסגרת התקציב החדש.

לטענת הגורמים, נתניהו "רוצה ליצור את הרושם בציבור שלפיו הוא לא מעוניין בבחירות ומעדיף ללכת על תקציב, אבל ש"ס היא זו שתוקעת מקלות בגלגלים ומאלצת אותו לפזר את הכנסת".

ראש הממשלה מקיים היום סבב פגישות עם ראשי סיעות הקואליציה כדי לבחון אם לקדם את אישור התקציב לשנה הבאה או להקדים את הבחירות, לאחר שבועיים שבהם היה טרוד בנאומו באו"ם ולא פעל באופן ישיר לקידום הנושא.

האפשרות של הקדמת הבחירות עלתה לאחר שישי הבהיר כי ש"ס לא תתמוך בקיצוצים הנרחבים הנדרשים, ובעיקר לא תתמוך בקיצוץ הקצבאות לקשישים, למשפחות חד הוריות ולמעוטי יכולת.

נתניהו ושטייניץצילום: מיכל פתאל

בשיחה עם ראש הממשלה חזר ישי והבהיר כי ש"ס אינה תומכת בהקדמת הבחירות, אבל לא תתמוך בתקציב קשה כמו זה המתוכנן בימים אלה. השניים לא הגיעו לסיכום כלשהו במהלך שיחתם, אך לדברי גורמים בסביבתו של נתניהו "סביר מאוד להניח שהצדדים יתכנסו, בסופו של דבר, סביב חודש פברואר כמועד לקיומן של הבחירות".

גורם בלשכת נתניהו אמר כי "ראש הממשלה בוחן את האפשרות לקידום תקציב המדינה. אם יתברר שהמהלך בלתי אפשרי, הוא ילך לבחירות. בינתיים לא התקבלה החלטה חדשה בנושא".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שבה ודחקה הבוקר בנתניהו להכריז פומבית על הקדמת הבחירות. "קביעת מועד מוקדם תפזר את אי הוודאות ואת העדר המשילות המתאפיינת בראש ובראשונה בהעדר תקציב מדינה. ישראל זקוקה לבחירות כדי להכריע בין אלטרנטיבות שונות וכדי לקבוע מחדש את דרכה של המדינה".

ח"כ יואל חסון (קדימה) תקף את נתניהו ואמר כי "אלו ימיה האחרונים של ממשלת נתניהו וזוהי העת לבחירות. אזרחי ישראל זקוקים להנהגה מתונה שתחזיר את ישראל למרכז הן בתחום המדיני והן בתחום הכלכלי-חברתי, והגיעה העת להחליף את נתניהו, שרואה עצמו כקיסר, ועשוי למצוא עצמו כיו"ר האופוזיציה בכנסת ה-19".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ