בניגוד לפקודת מטכ"ל, נגד בקבע נבחר לסניף העבודה

הפקודה אוסרת על חיילים בשירות פעיל להציג מועמדות בבחירות פוליטיות. דובר צה"ל: הנושא מוכר ונמצא בבחינת הגורמים הרלוונטיים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הראל ליבוביץ, חייל בשירות קבע בן 24 מקרית ים, נבחר באחרונה למועצת סניף מפלגת העבודה בקרית ים. אולם בהיותו חייל, מעשה זה מנוגד לפקודת מטכ"ל (פעילות ציבורית של אנשי צבא) באוסרת על חיילים להציג מועמדות בבחירות פוליטיות, למעט מקרים שבהם ניתן לכך אישור מפורש מראש אכ"א.

"לפני שעה קלה פורסמו תוצאות הבחירות, ניצחתי ברוב מוחץ ונבחרתי במקום השלישי למועצת הסניף בקרית ים", כתב ליבוביץ, המשרת בחיל האוויר, בדף הפייסבוק שלו עת התקבלו תוצאות הבחירות. "עתה על כל חברי המפלגה לאחד כוחות למען החזרת העבודה לשלטון".

רק לאחר סגירת הקלפיות הבחין יו"ר חוג הפורום החברתי במפלגת העבודה, החבר בעצמו בסניף קרית ים, דודו מגן, בכך שליבוביץ משרת בצבא. בעקבות כך פנה בשבוע שעבר מגן לראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, בבקשה לברר אם ליבוביץ קיבל אישור כנדרש. עד כה ברביבאי טרם השיבה למגן, שבינתיים ביקש לאסור על ליבוביץ להשתתף בבחירות למזכירות הסניף ולמזכירות מחוז חיפה של המפלגה שאמורות להתקיים בעוד כשבועיים. ברביבאי טרם השיבה למגן. מדובר צה"ל נמסר ל"הארץ" כי "הנושא מוכר ונמצא בבחינה על ידי הגורמים הרלוונטיים בצה"ל".

ועידת מפלגת העבודה, לפני כשנה וחציצילום: ניר קידר

ואולם, בחירתו של ליבוביץ אינה הסיפור היחיד שמעסיק בימים אלה את אנשי הסניף: שאול עוקיש, לשעבר יו"ר ועד עובדי רכבת ישראל – שהורשע שבאפריל האחרון בקבלת שוחד – נבחר אף הוא למועצת הסניף ולוועידת המפלגה. מגן פנה באמצעות עו"ד אורן כ"ץ לבית הדין העליון של המפלגה בבקשה לפסול את חברותו במועצת הסניף של עוקיש, עליו נגזרו שישה חודשי עבודות שירות וקנס בגובה 35 אלף שקלים. בפנייתו אף הפנה מגן לסעיף 217 לחוקת המפלגה שקובע כי "מי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל להיבחר בהליך בחירות פנימי לתפקיד המייצג את המפלגה, אלא אם חלפו, עד ליום הבחירות הרלבנטי, לפחות שבע שנים ממועד סיום ביצוע העונש, או עשר שנים ממועד ההרשעה".

עוקיש פרש מרכבת ישראל ומתפקידו כיו"ר ועד העובדים שלה בסמוך להגשת כתב האישום נגדו, בשנת 2009. כמה חודשים לפני הרשעתו פרש גם מחברותו במועצת עיריית קרית ים. עוקיש הורשע יחד עם יו"ר ועד העובדים של רכבת ישראל במחוז דרום, בכך שקיבלו שוחד בשלוש פעמים שונות בסכום כולל של כ- 80 אלף שקל מספקי מוצרי ביגוד לרכבת ישראל, ואלה קידמו את זכייתם במכרזים, במסגרת חברותם בוועדת ביגוד. ראש עיריית קרית ים שמואל סיסו העיד לטובתו של עוקיש בשלב הטיעונים לעונש וסיפר כי מדובר באדם "אהוד על כל קצוות הקשת הפוליטית והיותו נכון לסייע לכל אדם בכל עת". עוקיש עצמו אמר במעמד גזר הדין כי הוא "מאה פעם מצטער".

הראל ליבוביץ

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של עוקיש ואילו ליבוביץ סירב להגיב.ממפלגת העבודה לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ