ראש הממשלה נגד שר הביטחון: "ברק מנסה לסכסך ביני לבין האמריקאים"

בשיחה עם שר האוצר, טען נתניהו כי בנסיעתו לארה"ב ברק התערב בנושא המדיני "כדי להצטייר כמושיע"; רה"מ יודיע על מועד הבחירות בעוד כשבועיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר אתמול כי הוא שוקל להקדים את הבחירות ולהביא בזמן הקרוב לפיזור הכנסת. בשיחות סגורות אמר נתניהו כי יודיע על החלטתו בעניין זה סמוך לפתיחת מושב החורף של הכנסת, בעוד כשבועיים. נתניהו שיבח את מדיניותה הכלכלית והביטחונית של ממשלתו ואמר בין היתר כי "ארבע שנים נהגנו כממשלה אחראית, צריך להמשיך בדרך הזאת".

נתניהו פתח אתמול בסדרת פגישות שתכליתן להגיע להחלטה אם יוכל להביא את תקציב הגזירות שהוא מתכנן לאישור הממשלה והכנסת, או שהוא מעדיף ללכת לבחירות. בין היתר נפגש נתניהו עם שר האוצר יובל שטייניץ ועם שר הפנים אלי ישי (ש"ס). אנשים שנכחו בפגישות השונות התרשמו שנתניהו כבר הבין שמערכת הבחירות עומדת בפתח.

גורמים פוליטיים אמרו שנתניהו מתכוון להפיל על שותפותיו הקואליציוניות את ההליכה לבחירות ובה בעת לטעון שהוא היה מעדיף לקדם תקציב "אחראי" אך אולץ ללכת לקלפי. כך, נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ סימנו את שר הביטחון אהוד ברק ומפלגת העצמאות בראשותו כגורם שלא יאפשר לקואליציה לגבש תקציב. "איך אפשר לסמוך על ברק והעצמאות שיסייעו לנו?", אמרו אתמול בסביבת שטייניץ.

פועל מכסה כרזה של ברק בכרזה של נתניהו במערכת הבחירות ב-2009צילום: אי-פי

בפגישה בין שטייניץ לנתניהו אמר שר האוצר לראש הממשלה: "תיזהר מברק, הוא עלול לעקוץ אותנו בעניין התקציב". על פי דיווח בחדשות ערוץ 2, נתניהו השיב לשטייניץ: "אתה יודע מה הוא (ברק) עשה בעניין המדיני? הוא נסע לארה"ב כדי ללבות את הסכסוך בינינו לבין אובמה, כדי להצטייר כמושיע ומתון המפשר בין הצדדים".

בלשכת נתניהו סירבו אתמול להתייחס לדיווח הזה או להכחישו. מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "זה לא סוד שבחדרי הדיון הסגורים בממשלה, ומעת לעת גם בפומבי, יש לאהוד ברק עמדות אחרות מעמדות רוב חבריו בממשלה, כולל ראש הממשלה. אולם בעת נסיעותיו לארה"ב מגן ברק על עמדות הממשלה ומנסה לתרום, לא פעם גם בהצלחה, להורדת המתח בין הממשלות ולחיזוק היחסים הביטחוניים".

בשיחה שניהל אתמול נתניהו עם שר הפנים אלי ישי הונחה על השולחן שאלת הקדמת הבחירות לחודש פברואר. ישי הבהיר שש"ס לא תוכל לתמוך בקיצוצים הנרחבים המסתמנים בתקציב המדינה. הוא חזר והבהיר בשיחה שש"ס איננה תומכת בהקדמת הבחירות, אבל לא תתמוך גם בתקציב קשה כמו זה המתוכנן בימים אלה. השניים לא הגיעו לסיכום כלשהו בשיחתם. בצאתו העריך ישי שהבחירות אכן יוקדמו לפברואר.

השר ישראל כץ (ליכוד), שאינו שש ללכת לבחירות, תקף אתמול בבוטות את יריביו של נתניהו במאבק על ראשות הממשלה. בהרמת כוסית שקיים בחצר ביתו, לרגל חג סוכות, אמר כץ: "מולנו מתמודדים יו"ר אופוזיציה שמרוב דגלים שהניף נעלם, הוא ומפלגתו; יו"ר אופוזיציה לשעבר, שאולי סבורה שנמשחה מחדש למלכות בטיול מלכת המדבר; טוענת לכתר שמתקוטטת עם פרשן כלכלי, שהעז למתוח ביקורת על תפישתה הכלכלית; אחד שמחפש עתיד במפלגת אווירה, ואחד שמאיים לפרוץ מחדש אל חיינו הציבוריים אם יצליח לצמצם את שלל הבעיות המשפטיות שהוא מככב בהן".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שבה ודחקה אתמול בנתניהו להכריז פומבית על הקדמת הבחירות: "קביעת מועד מוקדם תפזר את אי הוודאות ואת היעדר המשילות, המתאפיינת בראש ובראשונה בהיעדר תקציב מדינה. ישראל זקוקה לבחירות כדי להכריע בין אלטרנטיבות שונות וכדי לקבוע מחדש את דרכה של המדינה".

גם יו״ר האופוזיציה, שאול מופז, העשוי להיות הנפגע העיקרי ממערכת הבחירות, קרא אתמול להקדימן. על פי הסקרים האחרונים, מפלגת קדימה בראשותו צפויה לספוג מפלה ועשויה להתפלג מיד עם פרסום ההחלטה על הליכה לבחירות. ואולם לדברי מופז, "קדימה ערוכה לבחירות בכל עת. צריך להחליף את נתניהו ולהחזיר את התקווה לעם ישראל".

לדבריו, "אין אף אחד ואף אחת בזירה הפוליטית, חוץ מקדימה ואנוכי בראשה, שמביאים את הבשלות, היכולת, הניסיון רב השנים והקבלות, להיות אלטרנטיבה לנתניהו. זו לא תחרות תחפושות. זו מערכה על עתידה וצביונה של מדינת ישראל".

מופז הוסיף כי "יחימוביץ' לא פחות חד-ממדית מנתניהו. מנהיגות חייבת לא רק יכולת לדבר אלא גם יכולת וניסיון בעשייה ובקבלת החלטות. כל אלה שמתיימרים או מתיימרות, אך חסרים את הניסיון, אינם אלטרנטיבה שלטונית. קדימה בראשותי היתה ונשארה האלטרנטיבה היחידה בשביל המשפחה העובדת, המשרתת ומשלמת המסים".

ח"כ יואל חסון (קדימה), לעומתו, תקף את נתניהו אך רמז בדבריו גם לפיצול עתידי של המפלגה. לדבריו, "היום ברור לכולם: אלו ימיה האחרונים של ממשלת נתניהו. זו העת לבחירות. אזרחי ישראל זקוקים להנהגה מתונה שתחזיר את ישראל למרכז, הן בתחום המדיני והן בתחום הכלכלי-חברתי. הגיעה העת להחליף את נתניהו, שרואה עצמו קיסר ועשוי למצוא עצמו כיו"ר האופוזיציה בכנסת ה-19".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ