ריבלין: נערכים לבחירות, טוב יהיה אם תפוזר הכנסת

יו"ר הכנסת העריך כי הבחירות יערכו באמצע פברואר ואמר כי יש לקיימן מוקדם ככל האפשר. "המצב הכלכלי אינו מאפשר קיום מדינה ללא תקציב מאושר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין קרא היום (חמישי) לפזר את הכנסת בתוך ימים ספורים מפתיחת מושב הכנסת ב-15 באוקטובר. "אין ספק שנפלה ההכרעה הפוליטית והמפלגות כולן נערכות לבחירות", אמר יו"ר הכנסת מטעם הליכוד, "אם אכן פנינו לבחירות, טוב תעשה הכנסת אם תעביר את החוק, ותתפזר מיד תוך ימים או אפילו תוך השעות הראשונות של מושב החורף, ולא תגרור את ההחלטה שבועות ארוכים".

ריבלין הדגיש את הצורך לאשר בהקדם את התקציב לשנה הבאה. "אנחנו נמצאים במשבר כלכלי עולמי שמאיים לסחוף את מדינת ישראל וללא תקציב לשנת 2013, יהיו לכך השלכות הרות אסון על המצב הכלכלי חברתי ועל השכבות החלשות. המצב הכלכלי אינו מאפשר קיום מדינה ללא תקציב מאושר, ולכן יש לקיים בחירות מהר ככל האפשר", ריבלין העריך, כי הבחירות יתקיימו בשבוע השני או השלישי של פברואר 2013, וכי נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה.

יו"ר הכנסת רובי ריבליןצילום: שירן גרנות

בקרב מפלגות הקואליציה מתגבשת ההערכה שהבחירות יתקיימו בפברואר או במארס 2013 במקום באוקטובר. ביום שלישי קיים ראש הממשלה סבב פגישות עם ראשי סיעות הקואליציה כדי לבחון אם לקדם את אישור התקציב לשנה הבאה או להקדים את הבחירות, ונועד בין היתר עם שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי כדי לדון בנושא. האפשרות של הקדמת הבחירות עלתה לאחר שישי הבהיר כי ש"ס לא תתמוך בקיצוצים הנרחבים הנדרשים, ובעיקר לא תתמוך בקיצוץ הקצבאות לקשישים, למשפחות חד הוריות ולמעוטי יכולת.

שר בכיר בליכוד, שנחשב מקורב לנתניהו, אמר השבוע ל"הארץ" כי אם לא תהיה התפתחות חריגה, הבחירות יוקדמו על רקע התקציב. "המחיר של הקיצוצים בעייתי ביותר מול הציבור", אמר השר הבכיר בליכוד. "אני לא רואה סיבה הגיונית לדחות את ההליכה לבחירות עד אוקטובר ויותר נכון ללכת לבחירות מוקדמות. אלא אם כן ראש הממשלה יחליט שהוא מעביר את התקציב בכל מחיר".

גורמים פוליטיים אמרו השבוע ל"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בהקדמת הבחירות, אך רוצה להטיל את האחריות למהלך על ש"ס - שלא יכולה לתמוך בקיצוצי הקצבאות הנדרשים במסגרת התקציב החדש. לטענת הגורמים, נתניהו "רוצה ליצור את הרושם בציבור שלפיו הוא לא מעוניין בבחירות ומעדיף ללכת על תקציב, אבל ש"ס היא זו שתוקעת מקלות בגלגלים ומאלצת אותו לפזר את הכנסת".

בלשכתו של נתניהו הדגישו השבוע כי עדיין לא התקבלה החלטה. "ראש הממשלה הבהיר עם חזרתו מארצות הברית שהוא בודק את היתכנות המהלך של הקדמת הבחירות, והוא צפוי לקבל החלטה על כך בימים הקרובים, אבל החלטה כזאת עדיין לא התקבלה. אין חדש בנושא", אמר גורם בסביבת נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ