ריבלין: "טוב עשה רה"מ בהחלטה לפזר את הכנסת"

לדברי יו"ר הכנסת מהליכוד, על הפרק יש הכרעות שהכנסת הנוכחית "אינה יכולה לקבל". יו"ר מרצ גלאון: "הגיע הזמן שנתניהו יגאל את אזרחי ישראל ממרותו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, בירך הערב (שלישי) על הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיה בכוונתו להקדים את הבחירות, ולקיימן בתוך שלושה חודשים.

ריבלין, השוהה בביקור רשמי במוסקווה, הודיע אחרי הכרזת נתניהו כי יקדם את יציאת הכנסת לפגרת בחירות, סמוך ככל הניתן לפתיחת המושב. לדבריו, "טוב עשה ראש הממשלה בהחלטתו לפזר את הכנסת. על הפרק ישנן הכרעות ברמה הלאומית כמו תקציב, שהכנסת הנוכחית איננה מסוגלת לקבלן וטוב שייעשו לאחר הבחירות".

מוקדם יותר נועץ נתניהו ביו"ר הכנסת באשר לסדרי פיזורה של המליאה. ריבלין הבהיר לנתניהו כי לא יאפשר חקיקה פופוליסטית ובלתי אחראית במהלך הימים עד לפיזור הכנסת בפועל, וכי איננו רואה מניעה לכנס את הכנסת לקידום נושאים דחופים בעלי חשיבות לאומית גם במהלך פגרת בחירות, ובלבד שתהיה לגביהן הסכמה רחבה. הוא ישוב לישראל ביום ראשון.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות, הסקרים

הן בקואליציה והן באופוזיציה הביעו הערב סיפוק מהקדמת הבחירות. יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה הערב כי מפלגת העבודה בראשותה היא האלטרנטיבה היחידה לראש הממשלה נתניהו ולליכוד. "מפלגת העבודה החייתה באופן חסר תקדים סדר יום חיוני לחברה הישראלית של כלכלה הוגנת וחברה צודקת. הציבור שנותן אמון עצום במפלגת העבודה הבין כי ביטחון אינו רק ביטחון בגבולות, אלא גם ביטחון של פרנסה, בריאות, קורת גג ואוכל במקרר, והבחירות האלה יוכרעו על בחירה בין שתי דרכים: האם נחיה כג'ונגל שבו החזק לוקח הכל או כחברה נאורה ומוסרית".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי "הגיע הזמן שנתניהו יגאל את אזרחי ישראל ממרותו, הגיע הזמן לממשלת שמאל. ראש הממשלה מקדים את הבחירות כדי להימלט מלהגיש לציבור את החשבון על השעבוד המופקר של כל משאבי המדינה למתנחלים, לחרדים ולבעלי ההון באריזה של תקציב גזירות".

שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, אמר כי מפלגתו "ישראל ביתנו" מוכנה לבחירות ותמשיך במגמה שמאפיינת אותה מאז הקמתה של גידול במנדטים בכל מערכת בחירות. לדבריו, "ישראל ביתנו תמשיך להיות גורם מרכזי, משפיע ואחראי גם לאחר הבחירות".

יו"ר ש"ס השר אלי ישי, אמר כי "גם לאחר הבחירות ש"ס לא תתמוך בתקציב שירמוס את מעמד הביניים ואת השכבות החלשות. הבחירות הבאות יהיו על מצוקת הדיור, על אובדן הפנסיה, על מחירי המוצרים ששברו שיאים של חוצפה וחזירות. אין ויכוח על הצורך לטפל בנושא האיראני ולכן הוויכוח היחיד יהיה על הסוגיות החברתיות".

השר משה (בוגי) יעלון אמר כי "ראש הממשלה קיבל את ההחלטה הנכונה ביותר בנסיבות הקיימות, כשהודיע הערב על הקדמת הבחירות. זהו צעד הכרחי בעקבות הקושי הפוליטי להעביר תקציב אחראי שיאפשר למדינת ישראל לעמוד באתגרים הכלכליים נוכח המשבר העולמי, כפי שקורה בארבע השנים האחרונות בהן מובילה ממשלת הליכוד את ישראל. אני מאמין כי הציבור בישראל יידע להעניק לממשלת הליכוד בראשות בנימין נתניהו מנדט לארבע שנים נוספות, בהן נדע להמשיך להתמודד באחריות ובהצלחה עם האתגרים הביטחוניים, הכלכליים והחברתיים שניצבים בפנינו".

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ שוחח עם ראש הממשלה ובירך על המהלך. "מפלגת הבית היהודי נמצאת בעיצומו של פריימריז ומיד אחריהם נאחד את הכוחות הפוליטיים בציונות הדתית והמסורתית, כך שנצא מהבחירות עם נבחרת גדולה ומגוונת".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), אמר כי "לכלכלת ישראל אין זמן לבחירות ארוכות ויקרות. חייבים לקבוע מועדים מיידיים בכדי למנוע מרמת אי הודאות במשק לזנק לרמות מזיקות ולייצב את ישראל על מסלול צמיחה המונח על תקציב חדש ואחראי".

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר "הודעתו הצפויה של נתניהו על הקדמת הבחירות-האות לסוף שלטונו של נתניהו. להערכתי ראש הממשלה יהיה מופתע לרעה מתוצאות הבחירות. המירוץ התחיל והכל פתוח-העם חפץ בשינוי, מדינת ישראל חייבת שינוי ובכוונתי לעשות הכל כדי להוביל לשינוי הזה".

ממפלגת העצמאות נמסר כי היא "מברכת על הקדמת הבחירות. מפלגת העצמאות תתמודד בבחירות הקרובות מתוך כוונה להוות כוח משמעותי בכנסת הבאה".

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד) אמר כי "ההכרזה על הבחירות היא סופה של השותפות המאולצת עם אהוד ברק. ישראל זקוקה לממשלה נטולת ברק ויחימוביץ׳, ואני מאמין שהציבור יעניק לנו את המנדט להרכבת ממשלה שכזו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ