בחירות 2013

דרעי נערך לעימות חזיתי מול אלי ישי

המפלגות החרדיות נגררות להתמודדות במתח וחשש: יהדות התורה מפוררת יותר מאי פעם, ותוצאות האמת של ש"ס יהיו תלויות ביו"ר לשעבר

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר

המפלגות החרדיות נגררות בחוסר רצון ובחוסר ודאות. אחרי ינואר או פברואר 2013 לא צפוי להן עתיד ורוד יותר משהיה בממשלת נתניהו. האם יצליחו ש"ס ויהדות התורה לשמור על 16 המנדטים החרדיים, ואולי להוסיף עליהם, בעוד שתיהן שקועות במאבקים פנימיים מרים? במקרה של שתי המפלגות, גודל הסיעות קריטי לעימותים הצפויים - על הקצבאות, הדיור ומחירי המזון, ועל ההסדר החוקי להמשך הפטור משירות צבאי לבחורי ישיבות.

בעוד ש"ס ואריה דרעי מתנהלים בזהירות לקראת עימות חזיתי, או לקראת שותפות מאולצת בהנהגת המחנה הספרדי-חרדי, הרשימה האשכנזית המאוחדת, יהדות התורה, מפוררת יותר מאי פעם. דגל התורה, הצלע הליטאית ברשימה האשכנזית המשותפת, חצויה בין המחנה שבהנהגת הרב אהרן לייב שטיינמן למחנה קטן יותר, בהנהגת הרב שמואל אוירבך. למפלגה צפויים מאבקים קשים בקביעת נציגיה בכנסת. הרמוניה לא שורה גם באגודת ישראל החסידית.

ש"ס, שלא הסכימה להתחייב לפני נתניהו שתתמוך בתקציב, נאלצת לקחת סיכונים, דווקא כאשר מצבה בסקרים אינו מעודד. בעבר סבלה המפלגה מתת-הערכה בסקרים מסיבות שונות. הפעם, לראשונה, תוצאות האמת יהיו תלויות בעיקר באריה דרעי, ת יעמדו סוף-סוף למבחן המעשה. דרעי, מעריכים, יעדיף כל תרחיש של שיבה לש"ס, גם עם אלי ישי לצדו, ובלבד שלא לאתגר את ש"ס (ואת עצמו) מבחוץ. לפי שעה, לא מעריכים בש"ס שהרב עובדיה יוסף יחליט להרחיק את יד ימינו ישי למען דרעי. רוב ההערכות מדברות על הנהגה משותפת, במתכונת כלשהי.

דרעי בשבעה אחרי מות אביו. ההערכות הן שהרב יוסף לא יעדיף אותו על פני ישיצילום: כיכר השבת

בימים האחרונים כבר החלו אנשי הקמפיין של ש"ס לצלם את הרב עובדיה לצד ישי לתשדירי הבחירות. ישי נשמע אמש נחוש לצאת לקמפיין בחירות כאילו דרעי אינו קיים (וגם לא ח"כ חיים אמסלם, הנערך להתמודד ולאתגר את ש"ס). ישי העריך אמש שמערכת הבחירות תתנהל על נושאים חברתיים - לא על ענייני דת ומדינה - ואמר ש"ש"ס חזקה תעשה צדק חברתי". דרעי אינו צפוי לצאת בהצהרה פומבית לפני שהחוק להקדמת הבחירות יעבור בקריאה שלישית בכנסת.

ביהדות התורה לא החלו עדיין לעבוד. שם המצב מסובך מאוד עקב שינוי הכוחות בהנהגה הרוחנית של דגל התורה, עם . בימים האחרונים הסלים העימות בין תומכי הרב שטיינמן מבני ברק לתומכי הרב אוירבך מירושלים. המלחמה ניטשת ו"הפלס". הסיבוב הבא יהיה בקביעת הרשימה לכנסת. הצדדים יצטרכו לגשר על אינטרסים מנוגדים ולהתגבר על עוינות גלויה.

אם וכאשר יצליחו להעמיד נציגים לרשימה המשותפת עם "אגודה", תצטרך דגל התורה להתמודד עם מחאה אידיאולוגית של החרדים העובדים לפרנסתם וטוענים שהמפלגה אינה מייצגת אותם. ח"כ משה גפני אמר אתמול כי "מדובר במערכת בחירות מהגורליות ביותר שהיו עד כה" והתכוון לסוגיות החברתיות והכלכליות. אבל על הכף מונח גם גורלם הפוליטי שלו ושל חבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ