בחירות 2013 |

אולמרט יחליט "בתוך ימים" אם להתמודד

מתי יתקיימו הבחירות, כיצד תשפיע חקירת ליברמן על ישראל ביתנו, ומי מבין מנהיגי המחאה החברתית בדרך לאחת הרשימות? שאלות ותשובות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אמש (שלישי) במסיבת עיתונאים על הקדמת הבחירות. נתניהו קרא לקיים את הבחירות בתוך שלושה חודשים, אולם טרם נקבע תאריך מדויק. נתניהו הטיל את האחריות להקדמה על סיעות הקואליציה וסוגיית אישור תקציב המדינה.

"סיימנו היום את סבב ההתייעצויות והשיחות עם ראשי הקואליציה והגעתי למסקנה שבעת זו לא ניתן להעביר תקציב אחראי", הסביר נתניהו את החלטתו. "אנו עומדים בפתח שנת בחירות, ובשנת בחירות קשה למפלגות לשים אינטרס לאומי מעל מפלגתי. התוצאה של דבר זה עשוי להיות הגדלת הגרעון ואני לא אתן שהדבר הזה יקרה כאן".

מה קורה עכשיו?

ראש הממשלה צפוי להביא למליאה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ביום שני הקרוב. לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה יתקיימו דיונים קדחתניים בוועדת הכנסת, כדי להשלים את נוסח החוק לשביעות רצון הח"כים בניסיון להביאו לקריאה שניה ושלישית עוד באותו הלילה.

נתניהו לפני נאומו על הקדמת הבחירות, אמשצילום: אחיקם סרי

בחירות 2013 - סיקור נרחב, טורים ופרשנויות

מתי יתקיימו הבחירות?

ההצעה הממשלתית תנקוב בתאריך מדויק שבו ייערכו הבחירות הבאות. נתניהו פתח אתמול בהתייעצויות עם ראשי סיעות הבית, וכבר הספיק לשוחח עם ראשי מפלגות האופוזיציה, בהם שלי יחימוביץ (העבודה) וזהבה גלאון (מרצ), כדי לאתר את התאריך המתאים ביותר. אף שיחימוביץ' כבר נקבה בתאריך 29 בינואר, ושר בכיר סימן את 12 בפברואר כמועד המועדף על נתניהו, בסביבת ראש הממשלה הבהירו אתמול ששאלת מועד הבחירות עדיין פתוחה, אך הן יתקיימו בתוך כשלושה חודשים. מקורבים לנתניהו אמרו כי מועד הבחירות ייקבע כך שיאפשר לממשלה הבאה תקופת כהונה של קרוב לחמש שנים, בדומה למשך כהונתה המוצהר של הממשלה המכהנת. זאת, בהתבסס על חוק יסוד הכנסת, הקובע כי הבחירות יתקיימו ביום שלישי, השלישי לחודש חשוון, ארבע שנים לפחות מיום השבעת הכנסת המכהנת.

האם ניתן לחוקק חוקים כעת?

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הבהיר כבר אתמול כי יפעל לפיזור מהיר של הכנסת, "בתוך שעות", כדי שלא לגרור את סוגיית הקדמת הבחירות ממניעים לא ענייניים. ריבלין הביע אתמול חשש מפני ניצול הכנסת לטובת חקיקה "פופוליסטית" שתכליתה לקדם את דימויה של מפלגה זו או אחרת בעיני קהל מצביעיה בשנת בחירות. אולם עד שהצעת החוק לפיזור הכנסת איננה מאושרת בקריאה שניה ושלישית – ניתן להמשיך בחקיקה. בעבר כבר הוכיחה הכנסת את יכולתה להעביר חוקים, בשלוש קריאות, ביממה אחת.

רגע לפני ההצבעה על פיזור הכנסת בחודש מאי האחרון, שהוקפאה בסופו של דבר לטובת כניסת קדימה לקואליציה, הדגימו חברי הכנסת בדיוק כיצד מעבירים חוקים שנויים במחלוקת ערב בחירות: כך, הם אישרו בקריאה שניה ושלישית את החוק המקנה פטור ממס על תרומות לעמותות הפועלות ל״עידוד ההתישבות״. החוק איננו מבחין בין יישובים משני עברי הקו הירוק ובאופוזיציה טענו שמדובר בחוק שנועד לקדם השקעה בהתנחלויות. יוזם ההצעה, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), טען מנגד שהמהלך נועד לסייע לעמותות הפועלות לעידוד יישוב הנגב והגליל.

באותו היום אישרה המליאה בקריאה שניה ושלישית את החוק לשלילת קצבאות הביטוח הלאומי ממחבלים, אותה יזמו חברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו). על פי הצעת החוק, מי שהורשעו בעבירות ביטחון יאבדו מחצית מקצבת האבטלה, הנכות, הזיקנה, תאונות עבודה, פשיטת רגל או קצבאות שארים. בהצעת החוק המקורית ביקשו היוזמים לשלול את כלל סכום הקצבה, אך בשל התנגדות משרד המשפטים, הושגה פשרה, שלפיה כאמור ישלל רק מחצית מסכום הקצבאות, ורק למי שעונשם עשר שנים ומעלה.

במקביל, אישרה הכנסת ביום בו אמורה היתה להתפזר בקריאה ראשונה שני נוסחים של חוק צהר לפתיחת אזורי הרישום לנישואין. מדובר בחוקים דומים שיזמו ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו).  החוק הנוכחי, מאפשר להירשם לנישואין, באזור מגורי אחד מבני הזוג, או במקום בו אמורים להתקיים הנישואין. חוק נוסף שהועבר במהירות היה חוק לינדנשטראוס שעבר בארבע קריאות בכנסת בתוך יומיים, בחודש יוני האחרון. החוק נותן ארכה של שלושה חודשים למבקר מדינה פורש כדי להשלים כתיבת דוחות עליהם עמל במהלך כהונתו ונועד להכשיר את השלמת כתיבת דוח הרפז.

מה המשמעות הכלכלית של אי העברת תקציב וכינון בחירות?

המצב הנוכחי, עד לכינון הבחירות, יאלץ את משרדי הממשלה להתמודד עם תקציב לא מעודכן ותכנון לטווח קצר בלבד. המשרדים יפעלו על פי תקציב חודשי של 1/12 מתקציבי המשרדים, נכון לשנת 2011. תקציב שכזה הוא אמנם מרוסן אך אינו מעודכן, אינו נשען על ההתפתחות שחלה במדינת ישראל ואינו תואם את השאיפות של משרדי הממשלה. מצב כזה כובל מבחינה תקציבית את ידיהם של המשרדים שנאלצים להתמודד עם תקציב המועבר חודש בחדשו ואינו מאפשר גיבוש תוכניות לטווח ארוך כמו גם גיוס עובדים חדשים לשירות המשרדים השונים וקיום מכרזים.

מפלגות ומועמדים חדשים

השנתיים האחרונות היו רוויות במועמדים והתארגנויות עם שאיפות פוליטיות. עם זאת, עד כה רק מועמד אחד, יאיר לפיד, הכריז על התמודדות במסגרת מפלגתו החדשה. רבים מבין המועמדים הטריים, שמתכוונים להכריז על ריצתם לכנסת, ממתינים בדריכות לרגע ההכרזה שהחוק עבר: "עד שלא אראה את זה בעיניים, אין לי כוונה להודיע על כך שאני מתמודד", אמר אחד מהם.

המועמדים החדשים, ביניהם אנשים בעלי מעמד ציבורי גבוה, חוששים מ"שידור חוזר" של אירועי פיזור הכנסת בחודש מאי האחרון: באותו לילה, הצביעה הכנסת בקריאה ראשונה על החוק לפיזור הכנסת, שהגישה הממשלה על בסיס הצעות של סיעות האופוזיציה העבודה ומרצ .שעות אחדות מאוחר יותר, לאחר שההצעה אושרה לקריאה שניה ושלישית בוועדת הכנסת, הודיעו לפתע ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה על כניסתה של קדימה לממשלת האחדות.

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, מקפידה להמשיך ולשלוח הודעות לעיתונות כאילו מדובר בפוליטיקאית מהמניין באופן המעיד על רצונה להתמודד. השר לשעבר, חיים רמון, כבר הכריז בתקשורת על כוונתו להקים מפלגת מרכז חדשה, בראשותה של לבני או בלעדיה. גם תנועת השמאל הלאומי, שעומדת מאחורי פעילות פוליטית רבה, הוזכרה כבעלת פוטנציאל להתמודדות אולם לא התקבלה החלטה רשמית בעניין.

מנהיגי המחאה החברתית שהתפצלו וחלקם הודיע בעבר כי יקח חלק בהליך הפוליטי טרם החליטו על דרכם. עם זאת, במפלגת העבודה בהחלט בונים על חלק מהפעילים הבולטים. גורמים במפלגה אמרו במפורש כי דמויות שבלטו בהובלת המחאה החברתית עשויות להתמודד על מקום ברשימת המפלגה. על פי הערכות מדובר בעיקר בסתיו שפיר ויו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי.

האם אהוד אולמרט ירוץ?

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, צפוי להחליט "בתוך ימים" אם להתמודד על ראשות הממשלה או על מקום בכנסת הבאה. התייעצויות שקיים עם גורמים משפטיים "סללו" את דרכו להתמודדות, על אף ההרשעה שלו לפני שבועות אחדים והמשפט התלוי ועומד נגדו בפרשת הולילנד. גורמים בסביבתו טענו שאין מניעה משפטית מהתמודדות של אולמרט על ראשות הממשלה או על מקום בכנסת, אך ספק אם ניתן יהיה למנותו לשר כל עוד תלוי ועומד נגדו כתב אישום. מאז פרסם בית המשפט המחוזי בירושלים את גזר דינו, מקיים אולמרט התייעצויות עם גורמים פוליטים רבים. חברי כנסת מקדימה וממפלגות נוספות, עולים אליו לרגל ומבקשים ממנו להכריז על חזרתו למרוץ הפוליטי. אלה טענו בין היתר שאולמרט הוא היחיד שיוכל לשבור את המבנה הגושי הקיים היום במפה הפוליטית בישראל ולהביא את גוש המרכז-שמאל להנהיג את הממשלה הבאה.

שליחים שונים שהגיעו אליו טענו שגם יו"ר ש"ס אלי ישי וגם יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יהיו מוכנים לשבת בממשלה תחתיו בנסיבות מסוימות. ישי עבד בעבר עם אולמרט ומעריך את יכולת קבלת ההחלטות ויכולת הניהול שלו, כנראה הרבה יותר ממה שהוא מעריך את היכולות האלה אצל נתניהו. מבחינתו של ליברמן, חבירה לאולמרט עשויה לקדם מהלך פוליטי מחוכם: אם ליברמן ימליץ על אולמרט להקמת הממשלה, הוא עשוי לשלוח את נתניהו לגלות באופוזיציה. על פי ההערכות שהושמעו באוזניו של אולמרט, נתניהו לא ישרוד כאופוזיציונר, ויעדיף לפרוש מהחיים הפוליטיים. כך, בבחירות הבאות, בתוך כשנתיים-שלוש,  ליברמן יוכל להכתיר עצמו בקלות יחסית למנהיג גוש הימין.

אולמרט נועד הרבה גם עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. לשניהם תשוקה חזקה לחזור לעמדת השפעה ואויב משותף – שר הביטחון אהוד ברק. אולמרט ואשכנזי משתעשעים ברעיון שאשכנזי יכהן כשר ביטחון בממשלתו של אולמרט, בהנחה שהדבר יקבל הכשר משפטי על בסיס חוק הצינון שאשכנזי עדיין מחויב לו ומונע את התמודדותו לכנסת. בקדימה ישמחו מאוד לפנות לאולמרט את כס היו"ר. מנגד, לפיד כבר הודיע כי אינו מתכוון לרוץ ברשימה אחת עם אולמרט ולבני מסרבת בינתיים להכריז באופן רשמי על כוונתה להתמודד כלל. כך או אחרת, גם תמיכה מבחוץ של אולמרט או אשכנזי, וגיבוי פוליטי שיספקו למועמד זה או אחר, עשויים לסייע לו ציבורית.

כך או כך, סוגיית יכולתו של אולמרט להקים ממשלה תוכרע רק בבג"ץ.

ומה עם החקירה בעניינו של אביגדור ליברמן?

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הודיע בחודש מאי האחרון כי ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, תתקבל בתוך שבועות בודדים. לאור התגברות ההערכות כי הבחירות לכנסת ייערכו כבר בחודשים הקרובים, ציין וינשטיין בתגובתו כי "פעילות רשויות האכיפה בתקופת ערב בחירות תתנהל כסדרה גם ביחס להליכים בעניינם של נבחרי ציבור ומועמדים לבחירה, והטיפול בהם יהיה בהתאם למהלך העניינים השוטף, ועל פי סדרי העדיפויות הנהוגים".

בפועל, תיק ליברמן הוא התיק הוותיק ביותר שנמצא בחקירת משטרה והפרקליטות. כבר מספר פעמים עמד היועץ המשפטי על קבלת החלטה ודחה אותה – כאשר הסיבה העיקרית היא עורכי הדין של ליברמן שהצליחו להציג הסברים משכנעים לאפשרות שלא מדובר בעבירות פליליות. חשש נוסף הקיים בתיק קשור בביקורת סביב תפקוד הפרקליטות במשפט אולמרט.

במקרה שיוגש כתב אישום, ניתן ללמוד מתקדים אולמרט כי לכאורה אין מניעה משפטית מהתמודדותו בבחירות ובחירתו, אולם יש מניעה מכך שיהפוך לשר. סביר להניח שבכל מקרה יוכל להתמודד כראש מפלגת ישראל ביתנו. בכל מקרה ליברמן יישאר הגורם הדומיננטי והמשפיע במפלגה. במידה וימנע ממנו לכהן כשר, הוזכר בעבר שמו של יאיר שמיר, יו"ר התעשייה האווירית לשעבר ובנו של ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר כיורשו הפוטנציאלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ