הערכות גורמים משפטיים: כתב אישום נגד ליברמן יוגש לפני הבחירות

היועמ"ש אינו צפוי להכריע בסוגיה השבוע. על פי טיוטת כתב האישום, ליברמן חשוד במרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

גורמים משפטיים בכירים מעריכים כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין יגיש כתב אישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן לפני הבחירות. יחד עם זאת, גם השבוע לא תתקבל הכרעה בעניין. גורמים במשרד המשפטים עדיין אינם יודעים לומר בוודאות מה תהיה הכרעתו של וינשטיין, אולם על פי ההערכה הרווחת במשרד, הבחירות לא אמורות להיות מכשול בדרך להחלטה. אם אכן יוגש כתב אישום, ליברמן לא יוכל להתמנות לשר בממשלה הבאה כל עוד משפטו יתנהל.

מאז כניסתו של וינשטיין לתפקיד בתחילת 2010 הוא עוסק בתיק ליברמן באינטנסיביות. וינשטיין אף קבע כמה מועדים שבהם התחייב להכריע בתיק, אולם לא עמד בכך. ההערכה היא כי וינשטיין, שכינס את צמרת משרד המשפטים עשרות פעמים כדי לדון בפרטי הפרשה, לא מסוגל עדיין להכריע בגורלה. אישים משפטיים בכירים שעסקו בעבר בתיק מתחו בשיחות פרטיות ביקורת חריפה על ההשתהות המתמשכת בהחלטת היועץ. בשבועות הקרובים ייערכו עוד כמה דיונים בראשות וינשטיין בתיק ליברמן.

בחירות 2013 - סיקור נרחב, טורים ופרשנויות

ממתין להכרעה. שר החוץ אביגדור ליברמן צילום: מיכל פתאל

יצוין כי הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, קובעת כי הטיפול בתיקים של נבחרי ציבור או מועמדים המצויים בעיצומה של חקירה שוטפת יימשך כסדרו וללא כל השהיה גם בתקופת הבחירות.

ליברמן חשוד שניהל מערכת עסקית חובקת עולם במקביל לתפקידיו הממלכתיים, השתמש באנשי קש והסתיר את המידע ממבקר המדינה ומהציבור. לחברות הזרות שבהן שלט ליברמן על פי החשד זרמו סכומי עתק מאילי הון ובהם מיכאל צ'רנוי ומרטין שלף. "תקבולים אלה בהיקף כולל של מיליוני דולרים הוזרמו - חלקם בתשלומים וחלקם באופן חד-פעמי - מאותם אנשי עסקים בארץ ובחו"ל המקורבים אליו. והכול בדרכי מרמה ובאופן שמנע כל אפשרות של פיקוח על ניגודי עניינים פוטנציאליים בהתנהלותו", נכתב בטיוטת כתב האישום שהוכנה נגד ליברמן. כמו כן חשוד ליברמן בהטרדת עד ובקידומו של בכיר בתפקיד במשרד החוץ שהעביר אליו מידע רגיש וסודי מחקירת המשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ