סקר "הארץ" |

בחירות 2013: גוש הימין מתחזק ל-68 מנדטים, השמאל נחלש ל-52 מנדטים

יום לאחר הודעת נתניהו על הקדמת הבחירות נראה שלעת עתה הוא אינו מאוים מאיש וגורף ניצחון גם עם יד אחת קשורה לאחור. בנוסף, גוש הימין מתחזק בעוד השמאל נחלש

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

מערכת הבחירות לכנסת ה-19, שנפתחה שלשום בהודעתו של ראש הממשלה, הוגדרה למן הרגע הראשון ככזו שמאופיינת בהיעדר מתחרים לבנימין נתניהו על תפקיד ראש הממשלה. סקר "הארץ" שנערך אתמול מאושש ומחזק את התובנה הזו: בשאלה מי מתאים יותר לראשות הממשלה, נתניהו מביס בנקל וביד אחת קשורה לאחור, את כל המועמדים האפשריים מולו מגוש המרכז-שמאל. במקביל, גוש ליכוד-ימין-חרדים מתחזק בסקר זה ל-68 מנדטים, וגוש המרכז-שמאל נחלש (יחסית לסקר הקודם, ולכוחם בכנסת היוצאת).

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות, הסקרים

המועמדת שגורפת את אחוזי התמיכה הגבוהים ביותר מול נתניהו, היא הגמלאית הפוליטית ציפי לבני. אבל גם לבני, ששוקלת בימים אלה את צעדיה, אינה מצליחה לגרוף יותר ממחצית התמיכה שיש לנתניהו (57% מול 28%). זהו צחוק הגורל: דווקא לבני, שנכשלה בהובלת מפלגת קדימה באופוזיציה, שהפסידה הפסד צורב לשאול מופז בפריימריז על ראשות המפלגה, ושלמעשה גורשה מהזירה הפוליטית על ידי חברי מפלגתה - דווקא היא-היא המועמדת המובילה. חברי קדימה אמורים לחוש חרטה מסוימת על העדפתם את מופז על פניה, במארס האחרון. לא פלא שרבים מהם מייחלים לשובה או לשובו של אהוד אולמרט, או, בתסריט האופטימלי מבחינתם, לשובם של שניהם. שניים בכרטיס אחד.

יתר המועמדים הפוטנציאליים: ראש הממשלה לשעבר אולמרט, שעדיין לא החליט אם הוא רץ, יו"ר עצמאות אהוד ברק, יו"ר קדימה שאול מופז, ויו"ר העבודה שלי יחימוביץ', גורפים אחוזי תמיכה לא מרשימים, כשהם ניצבים ראש בראש מול נתניהו. המסקנה היא אחת: בנקודת הזינוק של מערכת בחירות זו, נתניהו הוא ראש הממשלה הבא, ואין בלתו.

סקר "הארץ" שנערך אתמול על ידי חברת דיאלוג, בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב, מצביע על התחזקות נוספת של נתניהו, ביחס לסקר הקודם שנערך לפני כשבועיים. במדד שביעות הרצון מתפקודו כראש הממשלה, נרשם שיפור משמעותי: ממצב של מינוס 15% (38% שבעי רצון, מול 53% שאינם שבעי רצון, בסקר הקודם), הוא שיפר את הרייטינג שלו בקרב הציבור ל-45% מרוצים ו-45% שאינם מרוצים בנוכחי. גירעון של 15 אחוז נמחק בתוך שבועיים, מן הסתם בעקבות הנאום הבלתי נשכח באו"ם ואולי גם בעקבות הודעתו על הקדמת הבחירות.

בתמונת המנדטים הליכוד מתחזק מעט, העבודה נחלשת מעט, ואילו יאיר לפיד מתחזק באופן משמעותי יותר. מפלגת עצמאות של אהוד ברק שוב מידרדרת מתחת לאחוז החסימה, ונראה שהעימות עם נתניהו לא הועיל לברק, בניגוד לתחזיות.

בשל קוצר הזמן, לא בדק הסקר את ההשלכות שיהיו למפלגה בראשות אולמרט על המפה הפוליטית, ומן הסתם, הסוגיה תיבחן בסקרים אחרים. אבל כשרואים את חוזקו של גוש הימין, קשה לדמיין מצב שבו אולמרט, עם או בלי לבני לצדו, מסוגל להעביר כמות מספקת של מנדטים מגוש לגוש. אין ספק שלכניסת אולמרט לזירה הפוליטית תהיה השפעה דרמטית על יחסי הכוחות בגוש המרכז-שמאל - יחימוביץ' תיחלש, לפיד ייחלש יותר, ומופז ייאלץ כנראה לפנות את מקומו. השאלה האם המהלך הזה יהיה גם המהלך משנה המשחק לגבי ראש הממשלה העתידי, נותרת לעת עתה פתוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ