מאחורי כל פוליטיקאי מצליח |

בדיקת "הארץ": יותר ממחצית התרומות לפוליטיקאים מקורן בחו"ל

את עיקר מסע הבחירות של ראש הממשלה מממנים תורמים זרים. גם את הקמפיינים של השרים יעלון, לבנת ואחרים. כתבה ראשונה בסדרה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המשנה לראש הממשלה, , אוהב להדגיש את שורשיו הנטועים עמוק בארץ: יליד קרית חיים שעבר להיות רפתן בקיבוץ גרופית ואף שינה את שם משפחתו הלועזי לשם עברי, כשם הגרעין ששירת בו. אבל כשזה מגיע לתרומות לקמפיין הפוליטי שלו, יעלון לא מקפיד על כחול-לבן, להפך. כל התרומות שקיבל בשנים 2012-2011, כ-113 אלף שקלים, הגיעו מחו"ל.

מקרב 26 הפוליטיקאים שהצליחו לגייס בשנתיים האחרונות יותר מ-50 אלף שקלים, יעלון הוא היחיד שנשען אך ורק על כסף זר. אבל לפי בדיקה שערך "הארץ", מדובר בתופעה נפוצה בפוליטיקה הישראלית: 53% מסך 13 מיליון השקלים שנתרמו לפוליטיקאים בשנתיים האחרונות הגיעו מאנשים שאינם גרים במדינה, אינם יכולים להצביע בישראל ואינם מושפעים ישירות מהחלטות הנבחרים. יו"ר , , שחברי מפלגתה גייסו תרומות רק בישראל, אמרה כי במפלגתה סבורים שאכן קיימת סכנה של עיוות שמקורו במתן השפעה לגורמים זרים על הפוליטיקה הישראלית. לדעתה, "פוליטיקאים צריכים לתת לציבור דין וחשבון. כל עוד זה נעשה בשקיפות, צריך להניח לציבור לחרוץ את דינו על התופעה הזאת באמצעות ההצבעה בקלפי".

את עיקר התרומות מגייסים הפוליטיקאים למימון הבחירות המוקדמות במפלגות. למפלגות אסור לקבל תרומות מחו"ל וממילא הן ממומנות על ידי המדינה על פי גודלן. מועמדים לראשות מפלגה יכולים לגייס עד 11 אלף דולר מתורם יחיד, אבל אין מגבלה על תרומות מכמה בני משפחה. כך, ראש הממשלה כמה תרומות מבני משפחת פאליק ממיאמי בפלורידה. מועמדים לרשימה לכנסת רשאים לגייס עד 10,000 דולר מתורם יחיד.

על תרומה עצמית אין מגבלה כלל. אראל מרגלית נתן לעצמו 1.2 מיליון שקל לפריימריז ובנט תרם לעצמו 150 אלף שקלים לפריימריז בבית היהודי. מבקר המדינה אחראי על יישום החוק ומוודא שהוצאות המועמדים תואמות את ההכנסות. כל התרומות מדווחות באתר המבקר, אך בדיווח יש ליקויים. בחלק מהרישומים לא ברור אם התרומה היתה בשקלים או בדולרים ומה היה שער ההמרה. לצורך כתבה זו חושב שער הדולר כפי שהיה בסוכות, 3.8807 שקלים.

ליקוי נוסף ברישומים באתר המבקר הוא ברישום מקום המגורים של התורם. פעמים רבות רשום פשוט "ניו יורק", בלי להבהיר אם מדובר במדינה או בעיר. ח"כ שלמה מולה דיווח על תורם מ"ארלינגטון, וכך נהג גם . הבעיה היא שבארצות הברית יש שבע ערים בשם זה. אילן אורן, שתרם 10,000 שקלים ליעקב אדרי מקדימה, נרשם כ"תיבת דואר 94". פוליטיקאים רבים אף כותבים בעברית שמות של ערים בעולם, מה שמוביל לשגיאות תעתיק.

משתלם יותר

לפוליטיקאים בישראל יש שני מודלים לאיסוף כספים: הראשון, שבו משתמשים , הוא לגייס הרבה תרומות קטנות, בעיקר מישראלים. המודל שני, מבית מדרשו של בנימין נתניהו, הוא לגייס סכומים גדולים ממספר מצומצם של תורמים, לרוב מחוץ לארץ.

גיוס תרומות מחו"ל משתלם הרבה יותר מגיוס בישראל. בדיקת "הארץ" מעלה כי תורם זר תורם בממוצע 12,565 שקלים, לעומת תורם ישראלי התורם 2,260 בממוצע, דהיינו, פי 5.5. המשמעות היא, שכ-553 תורמים מחו"ל, קבוצה קטנה יחסית, עומדים מאחורי הקמפיינים של הפוליטיקאים בישראל – ובסכומים גדולים.

היא המפלגה המובילה בגיוס כסף זר. מועד הבחירות המקדימות אינו ידוע, אבל חברי המפלגה החלו בגיוס תרומות. 261 בני אדם שאינם אזרחי ישראל כבר תרמו לחברי הליכוד 2.72 מיליון שקלים, 67% מכלל התרומות שאלה גייסו עד כה. המובילים בגיוס תרומות מחו"ל הם יעלון – מאה אחוז כסף זר, אחריו נתניהו שגייס 1.2 מיליון שקלים, 96.8%, ובמקום השלישי השרה , שגייסה 192 אלף שקלים, 94% מזה בחו"ל. שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, מביא גם כסף מהתפוצות – 208 אלף שקלים, 73.5% מסך התרומות שלו, ושר החינוך, , גייס 320 אלף שקלים מהם 71.4 בחו"ל.

בבחירות הקרובות יתמודד על משבצת העולים בליכוד ד"ר עמנואל נבון, יליד צרפת. שמו אולי אינו מוכר לציבור בארץ, אבל התורמים מכירים אותו היטב: 113 איש העמידו לרשותו 170 אלף שקלים, 60% מהכסף הגיע מחוץ למדינה.

, שחזר הביתה מקדימה, הוא מעשירי הליכוד. בשנתיים האחרונות גייס 556 אלף שקלים, 58% מזה בחו"ל. ח"כ ציפי חוטובלי גייסה 33 אלף שקלים בארצות הברית, 57% מסך תרומותיה. משה פייגלין גייס לפריימריז שלו כ-541 אלף שקל, מ-287 תורמים. 26% מהכסף הגיעו מהנכר והשאר בתרומות קטנות מישראלים. לא כולם בליכוד חיים על קו ניו יורק-נתב"ג: אופיר אקוניס גייס 120 אלף שקלים, כולם כחול-לבן.

עתידה הפוליטי של מפלגת קדימה משפיע גם על יכולת גיוס הכספים של חבריה. קודם צריך לשכנע את התורם שיש סיכוי שתהיה מפלגה, ואחר כך שיש סיכוי שמבקש התרומה יגיע לכנסת. רוב מגייסי התרומות בשנתיים האחרונות היו המועמדים בבחירות הפנימיות. 65% מהכסף הגיעו ממדינות הים. דן חלוץ, שפרש מהמפלגה, גייס 72 אלף שקל מחו"ל, 93% מסך התרומות שלו. אבי דיכטר גייס 320 אלף (הרבה מקנדה), 88% מזה בחו"ל. גייס 1.475 מיליון שקלים, 67% מזה בחו"ל. גייסה בחו"ל 948 אלף שקלים, 58% מסך תרומותיה שהוא מעט יותר מ-1.6 מיליון. לבני, אגב, גייסה יותר כסף ממופז, בקלפי.

, אף על פי שבמפלגתו אין בחירות פנימיות, רושם בינתיים את התרומות על שמו, מה שמאפשר לו לגייס יותר כסף, כיוון שמגבלת התרומה למפלגה היא 1,900 שקלים מתורם אחד – הרבה פחות מהתרומה המותרת למועמד. לפיד גייס בינתיים 132 אלף שקלים מ-38 תורמים, 40% מזה בחו"ל.

חברי מפלגת העבודה, שעברו פריימריז מתוחים, גייסו בשנתיים האחרונות סכום כולל של 4.1 מיליון שקלים. המוביל בגיוס תרומות מחו"ל הוא ד"ר רובי נתנזון, כלכלן מוכשר המבקש להגיע לכנסת. הוא גייס סכום צנוע, 87 אלף שקלים, אבל 87% מהם מחו"ל. במקום השני מדורג ח"כ , שגייס לקמפיין שלו 1.2 מיליון שקלים, כמחציתם מחוץ לארץ. עמיר פרץ גייס 1.3 מיליון שקלים, מהם 42% בחו"ל. לשלי יחימוביץ' היו 1,756 תורמים שנתנו סכומים קטנים, רק שניים מהם מחו"ל. אבל בשל התורמים הרבים הצליחה לגייס 603 אלף שקלים

כחול-לבן

המפלגות הקטנות מוכיחות שאפשר לרוץ לכנסת גם בלי תמיכה של אילי הון אמריקאים. 70 בני אדם, כולם ישראלים, תרמו 57 אלף שקל למועמדי מרצ בבחירות לראשות המפלגה וגם לקראת הבחירות הקרובות. הבית היהודי קיבלה 660 אלף שקלים שתרמו 105 בני אדם. רק 4% מזה הגיעו מעבר לים. היחיד שגייס כסף מחו"ל, השר דניאל הרשקוביץ, קיבל שלוש תרומות בסך 29,105 שקלים, 15% מהכסף שגייס עד כה.

בלשכת נתניהו סירבו להגיב וגם השר יעלון. ממפלגת העבודה לא רצו להתייחס לאמור בכתבה, וכך גם בקדימה. בליכוד הפנו למתמודדים עצמם לקבלת תגובה.

מלשכתה של השרה לימור לבנת נמסר: "השרה לבנת מגייסת תרומות לבחירות המקדימות של הליכוד על פי מה שמתווה ומתיר החוק למימון בחירות".

מיאיר לפיד נמסר: "מפלגת יש עתיד פועלת בהקפדה יתרה, במסגרת החוק והוראות מבקר המדינה, ומדווחת על פעילויותיה לגורמים המוסמכים כחוק".

מבקר המדינה הקודם, , כתב בדו"ח בשנת 2006 כי, "במישור הערכי נשאלת השאלה אם יש מקום להתיר למי שלעתים נעדרים זיקה וקשר כלשהם למדינה, להשפיע, ולו בעקיפין, על ההליכים הדמוקרטיים המתנהלים בה". המבקר הציע לאסור בחוק על גיוס תרומות ממי שאינם בעלי זכות בחירה בישראל.

דובר משרד מבקר המדינה מסר בתגובה כי "לקראת הבחירות הקרובות ירענן משרד המבקר למתמודדים הפוטנציאליים את הכללים ויעמוד על חשיבות הדיוק בדיווחים. זאת ועוד, הציבור מוזמן לעקוב אחר הפרסום בנושא ואם יש בידיו מידע רלוונטי, להביאו לידיעת משרד מבקר המדינה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ