יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש אגף כוח האדם בצה"ל לשעבר, האלוף (מיל') אלעזר שטרן, שוקל להצטרף לרשימת "יש עתיד" של יאיר לפיד בבחירות הקרובות. שטרן, שנמנה עם יועצי המפלגה בחודשים האחרונים, חויב לשלם פיצויים לחייל חננאל דיין בעקבות הדלפת מסמכים צבאיים ללפיד, שהיה אז עיתונאי, ב-2006. דיין טען אז כי המסמכים הועברו ללפיד על ידי האלוף, במסגרת קשרי הידידות בין השניים.

החייל חננאל דיין התפרסם ב-2006 כאשר סירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל דאז, דן חלוץ, במחאה על תוכנית ההתנתקות, בעת טקס לכבוד החיילים המצטיינים שהתקיים בבית הנשיא. בעקבות האירוע כתב לפיד מאמר לגלגני נגד דיין תחת הכותרת "החייל האמיץ חננאל". במאמר נכתב, בין השאר, "בחור עצבני במיוחד ... אותו לא חנן האל בעודף תבונה"; "שלא יתפלא אם מדיחים אותו לא רק מהחטיבה - אלא גם מחיינו". מאמרו של לפיד היה שזור ביטויים כגון: "החייל המתפתל חננאל", "חננאל המשתולל", "חננאל המטרלל", "חננאל המחלחל" ועוד.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות, הסקרים

דיין הגיש תביעת דיבה נגד לפיד והעיתון. בעיצומם של הדיונים המשפטיים, הוא גילה כי בידיו של העיתונאי נמצאים המסמכים הצבאיים הנוגעים לו. על פי פרסומים שונים, אלו כללו תכתובת שעסקה בבקשה לשלילת תעודת ההצטיינות שניתנה אז לדיין.

אלעזר שטרן בדיון בכנסת. שוקל להצטרף ל"יש עתיד"צילום: אמיל סלמן

בהליך גישור, שטרן הגיע להסדר עם דיין, שלפיו המדינה תפצה את החייל ב-31,500 שקלים, מבלי להודות בטענות שהועלו בתביעה. במקביל פסק בית המשפט המחוזי לדיין פיצויים בסך 12 אלף שקלים מלפיד ומעורך מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", ניר חפץ (כיום עורך "מעריב"). השופט, עודד שחם, קבע אז כי רוב ההתבטאויות במאמר אינן מהוות לשון הרע. "סף הסיבולת האמור לא נחצה במקרה שבפניי". לדבריו, רוב האמירות שלטענת התובע יש בהן לשון הרע, הן בבחינת הבעת דעה, שעליה יש הגנה לפי חוק איסור לשון הרע. עם זאת, השופט קבע כי יש עילת תביעה בגין האמירה שייחס לפיד לדיין - "שכינה דיברה דרכו", שכן היא בבחינת ניתוק מהמציאות. השופט קבע כי לא נגרם לחייל נזק ממון, וכן כי הפרסום לא גרם לפגיעה חמורה בשמו הטוב.  העיתון ערער על פסק הדין, אך הדיון בעניין לא התקיים עד היום.

שטרן אישר אתמול כי הצטרפותו לרשימת לפיד "נשקלת" בימים אלה, אך הוא סירב להגיב בעניין פרשת דיין. במפלגתו של לפיד סרבו לומר אם שטרן ישובץ ברשימת המפלגה לכנסת, משום שאינם מתייחסים בשלב זה לאיוש הרשימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ