חבר מועצת החכמים דרש מישי: פנה את מקומך לדרעי

יו"ר ש"ס דחה את הצעתו של הרב שלום כהן, הידוע כתומך נלהב של דרעי. הדרישה מחזקת את ההנחה שדרעי לא יסתפק במקום השני ברשימה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, דרש מיו"ר ש"ס אלי ישי לפנות את מקומו מרצונו בהנהגת המפלגה לטובת קודמו בתפקיד אריה דרעי. הוא הציע לישי להיות מספר 2 בש"ס, אחרי דרעי. ל"הארץ" נודע כי ישי, שנועד עם הרב כהן בחמישי בלילה, דחה את הבקשה, אך העלה הצעות פשרה שונות לשילובו של דרעי בצמרת ש"ס. חלק מההצעות נדונות בשבועות האחרונים עם דרעי עצמו, בשיחות אינטנסיוויות שהוא מקיים עם גורמים שונים ובראשם בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב משה יוסף.

הרב כהן, חבר ההנהגה העליונה של ש"ס, ידוע כתומך נלהב של דרעי מזה שנים. אולם ככל הידוע זו הפעם הראשונה שבה ב-13 שנותיו של ישי בהנהגת המפלגה שבה הוא מקבל דרישה מהרב כהן, או מגורם בכיר בהנהגת התנועה, לפנות את מקומו. גורמים יודעי דבר תיארו את השיחה כתקיפה, ובה אמר הרב כהן כי אסור לאפשר מצב שבו דרעי פונה לדרך אחרת זולת ש"ס.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות, הסקרים

אלי ישיצילום: אמיל סלמן

דעתו של הרב כהן משנית לעמדתו של הרב עובדיה יוסף, שעל פי ההערכות לא מתכוון להדיח את ישי. אך הדרישה הרדיקלית שהציג הרב כהן לישי בעיקר מחזקת את ההשערה כי דרעי לא יתפשר על המקום השני ברשימת ש"ס, ולא יסכים לחלוק עם יריבו את ההנהגה. יש להדגיש כי על רקע חצאי ידיעות וספינים שמשוגרים לכתבים השכם והערב, קשה לדעת אל נכון מה המרחק בין הצדדים. מקורבי ישי ממשיכים לטעון, כי "אין שום משא ומתן עם דרעי על תפקיד יו"ר התנועה. אם הוא רוצה, הוא יכול להשתלב תחת אלי ישי". מקורבי דרעי אומרים, כי הוא מבקש למצות את המגעים לפני שיודיע על הקמת מפלגה ויפנה לדרך עצמאית.

בשבוע שעבר, כפי שפורסם ב"הארץ", החליט הרב עובדיה יוסף, המנהיג הרוחני, להעביר את שאלת דרעי להכרעת מועצת החכמים שבנשיאותו. על הרקע הזה נערכה הפגישה בין ישי לרב כהן ביום חמישי, ועל רקע זה דרעי עצמו נסע ביום שישי לבני ברק, ונועד עם חבר נוסף במועצה, הרב שמעון בעדני. לא ברור אם הדיון בשאלת דרעי ייערך בכינוס מיוחד של המנהיגות הרוחנית, אירוע נדיר למדי, או במשאל טלפוני בין ארבעת החברים.

דרעי עצמו לא שהה בשבת בביתו שבשכונת הר נוף בירושלים, ולכן לא בא אחר הצהריים לסעודה שלישית עם הרב עובדיה, כמנהגו בשנים האחרונות. הרב לא התייחס כלל לשאלת דרעי או לבחירות הצפויות בשיעורו השבועי שנערך אמש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ