השר משה כחלון הודיע על פרישה מהפוליטיקה

כחלון, המכהן כשר התקשורת וכשר הרווחה, הודיע הערב במפתיע על החלטתו. בליכוד קיבלו את פרישתו בתדהמה: "הישארותו חשובה לאזרחי המדינה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

השר משה כחלון מתכוון לפרוש מהמערכת הפוליטית ולא להתמודד בבחירות הקרובות. כחלון הודיע על החלטתו הערב (ראשון) בהודעה לתקשורת, אחרי שהוא ולשכתו הכחישו את כוונותיו לאורך שעות היום. "החלטתי לקחת פסק זמן ולא להתמודד לרשימה לכנסת. אני תומך בליכוד בהנהגת נתניהו וסיכמתי עם ראש הממשלה שאהיה חלק מצוות מאה הימים בנושאים הכלכליים והחברתיים וקידום רפורמות עתידיות בכנסת הבאה בראשות הליכוד ונתניהו". בלשכתו טענו היום כי רק בשעה 19:45 הודיע להם כחלון, לראשונה, על כוונותיו.

עם זאת, כחלון עצמו אמר הערב לערוץ 2 כי הודיע לנתניהו על החלטתו לפני שבועיים: "יום אחרי יום כיפור הודעתי לראש הממשלה על כוונתי לפרוש, ראש הממשלה ביקש ממני להמתין עם ההודעה אך היא דלפה החוצה. עברתי ארבע שנים אינטנסיביות וקשות, ואני חושב שאני זקוק לפסק זמן".

פרישתו של כחלון התקבלה בתדהמה במפלגת הליכוד. השר גלעד ארדן קרא לשר התקשורת לשקול מחדש את החלטתו: "לכחלון תרומה חשובה למדינה ולליכוד. הישארותו במערכת הפוליטית חשובה לאזרחי המדינה". ח"כ דני דנון קרא גם הוא לכחלון לשקול שנית את החלטתו. השרה לימור לבנת אמרה הערב בתגובה: ״הצטערתי על החלטתו של חברי, השר משה כחלון, ליטול פסק זמן מן החיים הפוליטיים ואני מקווה שישוב במהרה״.

ישראל הולכת לבחירות: סיקור מיוחד

משה כחלוןצילום: דודו בכר

בסביבת נתניהו אמרו הערב כי כחלון לא ביקש תפקיד כלשהו מנתניהו בשיחות שקיים עמו בתקופה האחרונה. לטענתם, אין אמת בטענות לפיהן מדובר ב״ניסיון סחיטה״ של כחלון לקבל תיק בכיר יותר בממשלה הבאה. לדבריהם, נתניהו החליט לפעול כדי להשאיר את כחלון במערכת הפוליטית. ״ראש הממשלה תמך בכל הרפורמות של כחלון ומינה אותו לתפקיד שר המחזיק בשני תיקים״. לדברי הגורמים, ״מאז ההודעה על פרישתו של כחלון נפוצו שמועות מטורפות, מדיבורים על מצבו הרפואי, דרך טענות על סחיטה ועד חיכוכים פוליטיים שגרמו לו למאוס בתפקיד ולפרוש, אבל הוא מכחיש את הכול וטוען שהוא זקוק לחופש״.

בסביבתו של כחלון דחו בתוקף את הטענות לפיהן סכסוך פוליטי או מניעים זרים אחרים עמדו מאחורי החלטתו. דוברו, נדב שיינברגר, אמר כי כחלון החליט על פרישתו לשם ״מנוחה וחופש״. שיינברגר טען כי הוא עצמו לא היה בסוד החלטתו של השר והופתע לקבל ממנו את ההודעה לעיתונות זמן קצר לפני מהדורות החדשות של השעה שמונה.

בכיר בליכוד, שהיה בסוד פרישתו של כחלון, אמר ל״הארץ״ כי ״לכחלון נמאס מהפוליטיקה. הוא לא מתכוון לחזור. הוא לא בנוי מהחומרים של ישראל כץ, גילה גמליאל, גדעון סער או צחי הנגבי. הוא לא קם בבוקר וחושב על פוליטיקה. הוא לא התחשל. ממש כמו אופיר פינס או אלי גולדשמידט בזמנו, הוא החליט שפשוט לא בא לו על זה יותר״.

לדברי הבכיר, כחלון הופתע מהתנגדות השטח אליו בימים האחרונים והבין שאין לו כוח למאבק. ״הוא גילה שחיים כץ החליט לפגוע בו פוליטית ולהורות לוועדים שלא לתמוך בו. במקביל, קבוצות נוספות הודיעו שלא יתמכו בכחלון, בגלל שפעל לקדם את אחד מעוזריו, איש מחנה יריב״. הגורם הבכיר אמר כי נתניהו מתכוון להביא ״מועמד מזרחי-חברתי״ מחוץ למערכת הפוליטית כדי שישתלב בצמרת הרשימה. בנוסף, בימים הקרובים צפוי להשתפר מעמדם של שלושה חברי כנסת שעשויים להיכנס למשבצת שמותיר אחריו כחלון: סגנית השר גילה גמליאל, שמחזיקה בשורה של הישגים חברתיים בתחום פעילותה כממונה על צעירים, סטודנטים ונשים, השר סילבן שלום ויו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה.

כחלון, שר התקשורת והרווחה, נחשב לאחד השרים הפופולאריים בליכוד. הוא נבחר לראשונה לכנסת ה-16 ומאז התברג בהתמדה בעמדות מפתח בליכוד. בשנת 2006 השיג כחלון הישג משמעותי כשכבש את המקום הראשון ברשימת הליכוד לכנסת. בבחירות לכנסת ה-18, הנוכחית, הוא נבחר במקום השישי ומונה לכהן כשר התקשורת. עם פרישתה של מפלגת העבודה מהממשלה, כחלון קיבל לידיו גם את תיק הרווחה. לאחרונה הכריז כי הוא מעוניין לקבל לידיו את תיק האוצר אחרי הבחירות הבאות.

לפני למעלה משנה, בהתייחסות למשבר הקוטג', ראש הממשלה נזף בשריו ואמר להם: "תהיו כחלונים ותמצאו פתרונות". נתניהו, שאמר את הדברים בישיבת הממשלה, התייחס בכך לכחלון, שעשה לדעת נתניהו "דברים גדולים". מבקריו של כחלון בשנה האחרונה טענו שלא הצליח לשחזר את הישגיו מתחום התקשורת במשרד הרווחה.

דבר פרישתו של כחלון פורסם לראשונה בעמוד פייסבוק שנקרא "קול ההמון - חברי הליכוד". "השר רב הפעלים והמוצלח ביותר בסיעת הליכוד בכנסת יודיע בשעות הקרובות על הפסקה זמנית מפעילותו הפוליטית ולא יתמודד ברשימת הליכוד לכנסת ה-19", נכתב בהודעה שגררה תגובות רבות של פעילים המומים.

אורי כחלון, אחיו של משה כחלון, אמר הערב כי "מדובר במנוחה ובפסק זמן שאחי לקח. אני משוכנע שמדובר במנוחה ולא בכל דבר אחר- לא פחדים או חששות או סכסוכים שאנשים אולי יכולים להמציא. אני מעריך שעוד שנתיים בערך הוא יחזור לפעילות מלאה בפוליטיקה. צריך לזכור כמה קשה הוא עבד במהלך כל השנים, רק לדוגמא- בשנה וחצי האחרונה המכונית שלו נסעה 250 אלף קילומטרים, כלומר- הבן אדם כל הזמן בעבודה", אמר האח והסיף: "מה שבטוח- הוא נשאר איש ליכוד. אנחנו משפחה של ליכוד. אני זוכר איך לקחתי אותו ביד וניגשנו למנחם בגין, ללחוץ את ידו. הוא נשאר בליכוד".

כעת נשאלת השאלה האם כחלון פורש בשל "תחושת מיצוי", כפי שטוענים מקורביו, או שמא מדובר ב"ספין פוליטי" כפי שטוענים גורמים בליכוד, שהעריכו כי השר הפופולארי מנסה לשדרג עוד יותר את מעמדו לקראת הפריימריז או "לסחוט" מתניהו הבטחה לתיק בכיר בעתיד.

השתתף בהכנת הידיעה: אלי אשכנזי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ