קדימה החליטה למנות ועדה מסדרת במקום לערוך פריימריז

המפלגה ברשות שאול מופז מצטרפת לישראל ביתנו, מר"צ ומפלגות נוספות שזנחו את הבחירות המקדימות. שר החינוך: "מדובר בהחלטה מצערת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סיעת קדימה החליטה על ביטול הפריימריז במפלגה ועל מינוי ועדה מסדרת בת שלושה חברים בלבד, שתקבע את הרכב הרשימה לכנסת. לפניה בחרו מפלגות נוספות במנגנונים מצומצמים יחסית לבחירת הרשימה: בישראל ביתנו ובמפלגת יש עתיד של יאיר לפיד, קיימת ועדה מסדרת. בש"ס וביהדות התורה קובעים הרבנים את הרכב הרשימה. במר"צ בחד"ש וברע"מ תע"ל קובעים כמה מאות בלבד מקרב חברי המפלגה את הרכב הרשימה לכנסת.

הפריימריז – מעמד בחירת רשימות המפלגות לכנסת בידי עשרות אלפי המתפקדים שלהן – הוא אירוע שהולך וחולף מן העולם. לפחות עשר מפלגות מרכזיות שצפויות לכהן בכנסת הבאה החליטו שלא לקיים פריימריז ולהעדיף הקמת ועדה מסדרת מצומצמת או גוף בן מאות בוחרים בלבד. הסיבות הן מגוונות: הרצון לייצר רשימה אטרקטיבית לקראת הבחירות, הרצון למנוע התכתשויות פנים מפלגתיות בין המועמדים ערב הבחירות לכנסת והקשיים התקציביים והארגוניים שבניהול מערכת בחירות סבוכה ונרחבת זמן קצר כל כך לפני הבחירות הארציות.

ישראל הולכת לבחירות: סיקור מיוחד

ההחלטה שקיבלה קדימה, טעונה עדיין את אישור מועצת המפלגה. כמעט כל חברי הסיעה הצביעו בעד ההחלטה, למעט ח"כ דורון אביטל שנעדר מההצבעה וח"כ מג'לי והבה שנכח אך לא הצביע. אחד מחברי הכנסת הבכירים של המפלגה אמר לאחר הדיון כי "באופן כללי כל חברי הכנסת שלנו הבינו שבמצבה העגום של קדימה כיום, אין לנו ברירה אחרת. אי אפשר להפקיר את בחירת הרשימה בידי כלל חברי המפלגה, כי אז עלולה להתקבל נבחרת לא אטרקטיבית". על פי החלטת הסיעה, תמונה ועדה שתכלול שלושה בוחרים, בהם יו"ר המפלגה, שאול מופז.

שאול מופז מדבר עם מתפקדים במהלך הבחירות לראשות המפלגה, ביוני האחרוןצילום: מוטי מילרוד

ח"כ יובל צלנר אמר בדיון: "קדימה חייבת להתחדש ולרענן את שורותיה כדי לשוב ולהוות גורם רלוונטי המכתיב סדר יום. האידיאולוגיה שלנו רלוונטית היום כפי שהיתה ביום בו הכריז אריאל שרון על הקמת המפלגה. אין לנו את הפריבילגיה להשקיע מאמצים במאבקים פנימיים מיותרים שעה שישראל עומדת בפני קריסה כלכלית וקטסטרופה מדינית. זה הזמן להפגין מנהיגות ואחריות לאומית, גם במחיר אישי".

שר החינוך, גדעון סער (הליכוד), מתח ביקורת על הצעד של קדימה: "מדובר בהחלטה מצערת. יותר ויותר מפלגות מעדיפות לקבוע את רשימתן בדרך בלתי דמוקרטית. עם כל החסרונות של בחירות דמוקרטיות, הן עדיפות בהרבה על חלופותיהן. בוודאי במדינה שבה אין בחירה ישירה של הנבחרים על ידי האזרחים. המשמעות היא צמצום יכולת ההשפעה של הציבור על נבחריו". לדבריו, "מסתמן שבכנסת הבאה יהיו יותר חברי כנסת שלא נבחרו על ידי הציבור מאשר בכנסת הנוכחית, והדבר אינו רצוי בלשון המעטה. בחברה דמוקרטית יש לעודד הצטרפות למפלגות, והדבר לא יקרה ללא מתן זכות בחירה לחבריהן".

גם ח"כ דני דנון (ליכוד) ביקר את החלטתה של קדימה ואמר, "בשביל ועדה מסדרת צריך לקבל מנדטים. סופה של קדימה קרב וסיכוייה לעבור את אחוז החסימה פוחתים מיום ליום".

שרי הממשלה אישרו הבוקר פה אחד את המועד הסופי לקיום הבחירות ה-19, וקבעו כי הן ייערכו ב-22 בינואר 2013, י"א בשבט תשע"ג. במקביל הודיע השר אבי דיכטר על התמודדותו ברשימה הארצית של הליכוד.

תזכיר החוק לפיזור הכנסת, שנוסח והופץ בסוף השבוע שעבר, הוצג לשרים בישיבת הממשלה הבוקר, ואלו אישרו את התאריך המוצע פה אחד. לאחר ההצבעה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "גם בשלושת החודשים של תקופת הבחירות אנחנו נמשיך לנקוט ניהול אחראי של הכלכלה, כדי לשמור על הכלכלה, ומעל הכל לשמור על מקומות העבודה של אזרחי ישראל ואף להוסיף עליהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ