פרשנות |

להיות כחלון וללכת

פרישתו של שר התקשורת והרווחה גררה אחריה חרושת שמועות. האם מדובר בתוצאה של יריבים רבי עוצמה שהכניעו אותו או בהיעדר ההערכה מצד נתניהו?

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

במוצאי שבת התקשר שר החינוך, גדעון סער אל שר התקשורת והרווחה, . השניים נחשבים לידידים טובים ככל שהדבר אפשרי במפלגה שבה יד איש בגרונו של אחיו וחברים יש רק אחרי המוות. סער יזם את השיחה בעקבות גל שמועות ששטף את צמרת הליכוד בסוף השבוע (לא גל ראשון אגב) לפיו כחלון שוקל לפרוש מהחיים הפוליטיים. אחד הפעילים שדיווח על כך לסער, הוא שכן של אחד מאחיו של כחלון. זה גרם לסער להתייחס לידיעה ברצינות.

"האם לארגן כמה מאות פעילים שיחד איתי יצטופפו מתחת לחלון ביתך וישירו: 'תישאר, תישאר'?" שאל סער. כחלון אהב את הרעיון אך השיב שאין צורך. הוא פירט באוזני סער את היערכותו הנמרצת לפריימריז בליכוד בהם דרכו לצמרת הייתה סלולה ומרופדת בורדים ושושנים ובאהבת והערכת החברים.

בקדנציה הזו לא היה לליכודניקים הפשוטים, לפעילי השטח, למצביעים ולתומכים, שר חברתי יותר ממשה כחלון. הוא באמת היה אחד משלהם. אחד מהם. רפורמת הסלולארי שלו הותירה בכיסם מאות שקלים בחודש. מאבקיו נגד הטייקונים ששנים ארוכות התעמרו באזרחים וגרפו על חשבונם מיליארדי שקלים הפכו לאגדה חיה בשטח הליכודי התוסס. משנתו החברתית-כלכלית דיברה לליבם של החברים. כשהוא דיבר נגד עליית מחירי החשמל והמים והביא כדוגמה להתמודדות עם קשיי היום-יום את אימו הקשישה המתגוררת בגבעת אולגה, הם האמינו לכל מילה שלו. כשהוא הבטיח כי בכוונתו להיות שר האוצר החברתי הראשון של הליכוד, הם ייחלו שכך יקרה במהרה בימינו. מטבע הלשון שטבע בנימין נתניהו כשהאיץ בשריו: "" הפך לסמלו המסחרי של נשוא המחמאה. וכן, הוא מזרחי. בליכוד זה עדיין חשוב, גם בעידן הזה, גם במערכת הבחירות של 2013 שתיפתח רשמית מחר (שני) כשהכנסת ה-18 תתפזר לה. תנועת הליכוד נחשבת למפלגה עממית. רבים ממצביעיה הם מזרחיים, אך אבוי, כה מעטים מנבחריה ושריה הם כאלה. כחלון וסילבן שלום, וזהו. פרישה של השר החברתי הבולט עלולה, בתסריט מסוים, (נאמר, אם פורצת מחאה חברתית ערב הבחירות), אפילו לפגוע אלקטוראלית בליכוד.

נתניהו וכחלון במרכז הליכודצילום: אלון רון

אז מה השתבש? , ככה באמצע הקריירה, באמצע החיים? חרושת של שמועות השתוללה הערב במערכת הפוליטית. היא נעה בין "פרשיה" חלילה, (כחלון צבר כמה אויבים רבי עוצמה. מי יודע איזו רשת הם טוו לו, תהו התוהים), לבין עניין בריאותי, חס וחלילה. בהנחה ובתקווה שהתרחישים הדרמטיים האלה אינם עומדים מאחורי צעדו המפתיע של מי שכונה כאן לא פעם "הכחלוניסט", אזי מדובר כנראה בעניינים ארציים יותר.

חבריו של כחלון ידעו לספר הערב כי חודשים ארוכים הוא מסתובב וליבו מר על נתניהו. לדבריהם, הוא חש שלא זכה למלוא האשראי על פעילותו. לדבריהם, הוא מרגיש שלא ניתן לו להיות שר רווחה (תפקיד שקיבל לפני למעלה משנה בנוסף לתיק התקשורת) משמעותי, כזה שדואג לרווות הציבור. הוא ביקש לשנות שם סדרי עדיפויות, לחולל רפורמות כמו במשרד התקשורת אבל נתניהו ושר האוצר שטיניץ חסמו בפניו את הדרך. לטענת אחד מחבריו, התחוור לו שנתניהו לעולם לא יסכים למנותו לשר האוצר בממשלה הבאה, אם הוא יעמוד בראשה. איך הוא הבין זאת? הבין. יש מי שטוען כי הוא הבין זאת ישירות מנתניהו, אבל מסביבת ראש הממשלה נמסר הערב שכחלון לא ביקש דבר מנתניהו, וממילא דבר לא-לא הובטח לו.

היום בצהריים, לאחר ישיבת הממשלה, הסתגר כחלון לפגישה ממושכת עם נתניהו בלשכתו, בה הוא מסר לו על החלטתו. בסביבת נתניהו אמרו שהאווירה בפגישה הייתה "טובה מאוד" והיא המשיכה להיות "טובה מאוד" גם בשיחת טלפון שהשניים קיימו בערב. נו, אם הכול כל כך טוב מאוד, למה זה נראה רע?

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ