הכנסת מתפזרת |

נתניהו: מי שמזלזל באיום האיראני לא ראוי להנהיג; מופז: תפסיק להפחיד אותנו

הכנסת ה-18 אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזורה. יו"ר הכנסת ריבלין תקף את ריבוי מערכות הבחירות: "הגענו לקלפי יותר מדי פעמים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הכנסת ה-18 מתכנסת בשעה זו ליום הראשון של מושב החורף שצפוי להיות קצר מאוד מאחר שהח"כים אמורים לאשר את פיזורה עוד הלילה (שני) ולאשר את מועד קיום הבחירות ב-22 בינואר 2013. בשעה 23:00 אישרו חברי המליאה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת, ללא מתנגדים וברוב של 99 ח"כים.

את מושב החורף פתח יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ואחריו נאמו הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה שאול מופז. במהלך הישיבה הצהיר ח"כ אללי אדמסו מהליכוד אמונים לכנסת במקום השר יוסי פלד שהתפטר. לאחר הנאומים עלו להצבעה מספר הצעות אי אמון בממשלה, ולאחריהן יחל הדיון על החוק לפיזור הכנסת.

ראש הממשלה פתח בנאום בחירות במליאה והדגיש את שני הנושאים העיקריים בהם יתמקד הליכוד: ביטחון וכלכלה. נאומו של נתניהו זכה לקריאות ביניים בלתי פוסקות מצד חברי הכנסת יואל חסון, יוחנן פלסנר ושלמה מולה מקדימה ולקריאות נגד מצידם של חברי הכנסת אופיר אקוניס ומירי רגב.

בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

"בעוד פחות ממאה ימים יכריע עם ישראל מי ינהיג אותו אל מול האתגרים הביטחוניים הגדולים ביותר שידענו מאז הקמת המדינה, מול המשבר הכלכלי הקשה ביותר שידע העולם בשמונים השנה האחרונות", אמר נתניהו, והוסיף כי הוא "מאמין שראוי שראש ממשלה שמבקש לקבל מנדט מחודש מהציבור, ייתן דין וחשבון לציבור על עשייתו ועשיית ממשלתו".

ראש הממשלה המשיך בנאומו ואמר: "לא עשינו מלחמות מיותרות. לא עשינו מלחמות בכלל. בשבע השנים שאני מכהן לא היתה מלחמה והיתה ירידה במפלס הטרור. לא היתה לנו יד קלה על ההגה אלא יד איתנה. לא היתה מלחמה, כי שידרנו עוצמה". נתניהו התייחס לאיום האיראני ואמר כי "כל מי שמזלזל באיום שמהווה איראן גרעינית על ישראל, לא ראוי להנהיג את מדינת ישראל אפילו יום אחד. לכן העלינו את הסכנה האיראנית למרכז סדר היום העולמי. היום מוטלות על איראן סנקציות חסרות תקדים שגורמות לפגיעה קשה בכלכלה האיראנית. יש לנו יכולות לפעול מול איראן וגרורותיה, שלא היו לנו קודם לכן". בסוף דבריו פנה נתניהו לאזרחי ישראל וביקש שיתמכו בו בבחירות הקרובות.

יו"ר האופוזיציה עלה לנאום מיד אחרי ראש הממשלה ואמר כי "אין סיסמת בחירות שתוכל להסתיר את האמת. ישראל שהולכת לקלפי היא היום ישראל חלשה יותר חברתית, בודדה יותר, מפולגת יותר, רעבה יותר, ומפוחדת יותר. זו לא ישראל שאני מכיר, זו לא יכולה להיות דמותה ואסור שתהיה". מופז הגיב להתייחסותו של נתניהו לאיום האיראני ולמשבר הכלכלי באירופה. "תפסיק להפחיד אותנו שנהפוך לספרד או יוון, שאתה תתקוף בתאריך כזה או אחר, באביב או בקיץ. לכל הרוחות, בשביל מה צריך להודיע את זה על הבמה באו"ם לכל העולם, תתכונן. אני בתחושה שאתה מוביל אותנו להיות כמו דרום אפריקה של המאה הקודמת", אמר.

מופז המשיך לתקוף את מדיניות נתניהו בסוגיית הגרעין וטען כי "התחמושתה של איראן היא אכן משימה לאומית לעולם המערבי אבל לא צריך כל שני וחמישי לאיים מעל כל במה שישראל הולכת לתקוף, להוציא הון תועפות בשביל להכין את המנטרה הזאת שכאילו אתה הולך מחר לתקוף, אבל ההפחדה הזאת כל שני וחמישי מיותרת ופגעה בכושר ההרתעה של ישראל", אמר מופז.

את מושב החורף פתח יושב ראש הכנסת ריבלין, שמתח ביקורת על ריבוי מערכות הבחירות בישראל, אולם ציין כי השנה, לשם שינוי, יש הצדקה לערוך אותן. "ישנה תחושה בציבור הישראלי שכל יציאה לבחירות היא בזבוז של כספי ציבור, נשף מסכות פוליטי, היא כפויה ומיותרת. צריך להודות על האמת: הציבור הישראלי כבר התרגל להגיע לקלפי מכורח נסיבות פוליטיות, מכורח תעלולים פוליטיים, יותר מדי פעמים הגענו לקלפי מהסיבות הלא נכונות", אמר ריבלין.

יו"ר הכנסת המשיך ופירט את טענתו: "בכנסת ה-15 נפל הציבור הישראלי יחד עם נבחריו קורבן לבחירה הישירה כאשר מצא את עצמו בקלפי שלוש פעמים בתוך ארבע שנים. הכנסת ה-16 גם היא לא השלימה את ימיה. המפץ הגדול של ההתנתקות הובילו את הציבור הישראלי שוב לבחירות. הכנסת ה-17 שהתכנסה אף היא אחרי בחירות מוקדמות סיימה את דרכה בראש ממשלה שנחשד בפלילים. למעשה, בעשור וחצי האחרונים היה לנו ראש ממשלה שנפל קרבן לבחירה הישירה, ראש ממשלה שנפל למשכב ואחר שנפל בחשד לפלילים, אז מה הפלא שהציבור הישראלי איבד את אמונו בצדקת היציאה לבחירות והפך ציני ואדיש כלפיהן; מה הפלא שהצבור הישראלי בחר לתת את קולו למפלגות 'אווירה' במקרה הטוב ונמנע מלהצביע במקרה הרע?".

נשיא המדינה פרס, נאם מיד לאחר יו"ר הכנסת והתייחס בהרחבה לנושא האיום האיראני. "כל האופציות, כולל האופציה הצבאית, צריכות להיות על השולחן כדי שאיראן תבין את רצינותן. האייתולות הם האויב האמיתי של העם באיראן וגם של ישראל", אמר הנשיא.

פרס פנה לחברי הכנסת במליאה ואמר להם:"היום תחליטו על מועד הבחירות וייקבע סדר יומה של ישראל לארבע השנים הבאות. זאת תקופה מכוננת בעולם כולו ותקופה קובעת בישראל. המזרח התיכון על זרמיו הדתיים, על אוצרות הטבע ומחסני הנשק שבו יהיה מוקד מרכזי לשינויים אלו. ישראל מסוגלת בשעת הצורך להגיע לאחדות קיומית. מערכת הבחירות נועדה לסמן את היעדים לעתיד. מערכת הבחירות צריכה להיות בגדר סיעור מוחות ולא התנצחות לשמה", אמר הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ