אילן ליאור
אילן ליאור

בבר פופולארי במרכז תל אביב, עם כוסות בירה על השולחנות, השיקו הערב (שני) אלדד יניב והבמאי רני בלייר את מפלגתם "ארץ חדשה" לקראת הבחירות הקרבות. המיקום לא היה מקרי. זו הצהרת כוונות. יניב ובלייר רוצים להיות כמה שיותר רחוקים מהפוליטיקה הקיימת, או "הישנה" כפי שהם מכנים אותה. אולם אירועים, אירוע נוצץ, קוקטייל, חליפות, מקורבים, סיגרים ובורקסים הם מבחינתם נחלת העבר. מתדמית הבועה התל אביבית הם דווקא לא חוששים. "אני תל אביבי ולא מתבייש בזה", אומר יניב. "תל אביב היא ההמצאה הכי גדולה של העם היהודי", מוסיף בלייר.

אז לאלדד יניב יש סיכוי? כל הסקרים, הדיווחים והפרשנויות - במדור הבחירות

המפלגה החדשה, הם מסבירים, תנסה ליצור פוליטיקה אחרת, עממית יותר, ישירה, שקופה, נקייה ומחוברת לציבור. המייסדים מצהירים כי בכוונתם לחשוף במערכת הבחירות את הקשרים בין הון לשלטון בישראל. הלילה הם יפיצו בפייסבוק סרטון פרובוקטיבי ראשון, בבימויו של בלייר ובכיכובו של יניב. עד יום הבחירות, הם צפויים להפיץ כ-20 סרטונים. על הכוונת, בין השאר, נתניהו, ליברמן ועיני. "ננהל את הקמפיין הכי אמיץ שנראה אי פעם בישראל. נראה שלשלטון ההון יש פרצופים ושמות", מסביר יניב. ב"ארץ חדשה" שואפים לנהל את כל הקמפיין ברשתות החברתיות. לדבריהם, על דקות שידור תעמולת הבחירות בכוונתם לוותר, ואין להם גם כוונה להדפיס שלטים, עלונים, מדבקות ומודעות בעיתונים.

אלדד יניב ורני בלייר באירוע השקת מפלגת "ארץ חדשה"צילום: ניר קידר

הקמפיין ברשתות החברתיות נועד לא רק ליצור קשר ישיר עם בוחרים פוטנציאליים, אלא נובע גם משיקולי תקציב. בינתיים לפחות, אין למפלגה החדשה גב כלכלי. מהשבוע הבא, מבטיח יניב, יפרסמו לציבור את רשימת התורמים, לצד הצהרות הון אישיות של המועמדים. "נדווח מה אנחנו שותים ומה אנחנו מעשנים. כל המועמדים יאווררו מהארונות שלהם את כל השלדים. ננסה להיות הראשונים שמייבאים את הפוליטיקה החדשה לישראל". 

את "ארץ חדשה" הם מעדיפים לא לשייך אוטומטית לשמאל, בניסיון לפנות לקהל רחב יותר של מצביעים. "לא יודע מה זה שמאל וימין. אני מבין בקפיטליזם חזירי וזה המאבק שלי", אומר בלייר. בינתיים, במערכת הפוליטית לא סופרים את המפלגה החדשה. גם בסקרים היא לא מופיעה. אבל יניב מסרב להתרגש. "החוכמה בחיים היא לעשות משהו שאתה מאמין בו, לא משהו שאתה חושב שיש או אין לו סיכוי. אם אתה מאמין שצריך להפיל את שלטון ההון, תעשה משהו כדי להפיל את שלטון ההון", הוא אומר ומבטיח: "ארץ חדשה הולכת להיות הפתעת הבחירות". בלייר, בניגוד ליניב, אינו מהסס להציב יעדים מספריים. "או שאנחנו מביאים שבעה או שמונה מנדטים, או שלא עוברים את אחוז החסימה", הוא מנבא ודוחה ביקורת אפשרית על אובדן קולות של השמאל. את הפתקים של המפלגה החדשה הוא מבטיח להוציא מהקלפיות ערב הבחירות אם הסקרים לא יעידו באופן ברור על כניסתה של "ארץ חדשה" לכנסת. "אנחנו לא משחקים, אנחנו אנשים אחראים", הוא מדגיש.

את עקרונות המפלגה החדשה גיבשו יניב, בלייר ואבישי מתיה ופרסמו אותם באינטרנט לפני שלושה שבועות. 3,500 מילים הספיקו להם כדי לשרטט את חזונם. "אנחנו אנשים שמאמינים בשוויון שיפרק את המערכת הכלכלית הנוכחית – מחלוקת קרקעות מחדש, דרך קיצוץ אגריסיבי בתקציב הביטחון ועד חיבור בין פריפריה ומרכז", מתמצת בלייר. מעבר לסוגיה הכלכלית הוא מבקש לשים דגש על שלושה דברים: שוויון זכויות מלא לערביי ישראל, סיום הכיבוש והקמת שתי מדינות לשני עמים, והשבת הכבוד האבוד של מדינת ישראל.

רשימה עדיין אין. יניב ובלייר צפויים לעמוד בראשה, גם איש המחאה החברתית תמיר חג'ג', ששבת רעב מול בית ראש הממשלה, רוצה להתברג בצמרת. יניב מבטיח שברשימה יהיה ייצוג שווה לגברים ולנשים. בינתיים, הוא לא נוקב בשמות. "יש לנו 50 ימים להביא את הנבחרת הכי מעוררת השראה בישראל", הוא אומר ומבהיר כי במפלגה שלו לא יהיו פריימריז: "ב-50 הימים הקרובים הקבוצה תשב ותבחר באופן דמוקרטי את הרשימה". 

חג'ג' עוד לא חותם על המצע, אבל כבר משווק את המוצר. "הייחודיות של המפלגה הזו היא שיש בה גם ימין וגם שמאל, גם אנשים ממעמד הביניים וגם אנשים ממעמד נמוך, אשכנזים ומזרחיים, מסורתיים ואתאיסטים", הוא אומר. "כל אחד שירצה להיות חלק מהמפלגה יתקבל בברכה, לא צריך קשרים. נדרשת רק אמונה שאפשר להחזיר את החיים בכבוד, להילחם בהון-שלטון ולמען חלשים בחברה".

את התנועה הקודמת שהקים, "השמאל הלאומי", הותיר יניב מאחור. "הקיץ שעבר לימד אותי שאין שום טעם בלהתקוטט ולשמר את המחנות הישנים ויש חובה ענקית לייסד מחדש את המחנה הדמוקרטי מול כל השאר. השמאל הלאומי שייך לפוליטיקה הישנה, שמאדירה את המחנה שלך באמצעות זריקת עגבניות על המחנה השני. זה עבר מן העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ