קרב הבלימה של אלי ישי למניעת חזרת דרעי לש"ס

יו"ר ש"ס ומקורביו מבינים לאן נושבת הרוח ופתחו בסבב פגישות בהולות עם חכמי התורה בניסיון לשנות את כיוונה. עם זאת, חזרת דרעי עדיין לא סגורה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אלי ישי ניהל אתמול (שני) מאמץ עליון בתוך בית הרב עובדיה יוסף בניסיון להגן על מעמדו ב-13 השנים האחרונות כיו"ר ש"ס, ולמנוע את חזרתו של אריה דרעי לתפקיד בכיר במפלגה. ישי, שאיבד כמה מאחזים חשובים בסביבתו של המנהיג הרוחני, פועל לסכל תוכנית להחזרת דרעי לצמרת המפלגה כיו"ר או בעמדת מפתח אחרת.

לפי אחד המתווים המתגבשים בשבועיים האחרונים, דרעי ימונה ליו"ר ואילו ישי יזכה בתפקיד השר הבכיר אם תיכנס ש"ס לממשלה. עם זאת, פרטי השותפות לא סגורים וכפופים להחלטת הרב עובדיה יוסף וחברי מועצת חכמי התורה. לכולם בש"ס ברור - דרעי עדיין לא חזר.

ישי קיים אתמול פגישות והתייעצויות דחופות במה שנראה לכאורה כניסיון לשפר את מעמדו ולצמצם נזקים בתוך השותפות הכפויה עם דרעי, ואולם יש בש"ס גורמים המשוכנעים כי ישי נאבק בעצמו ובאמצעות מקורביו לסכל כליל את חזרתו של קודמו. לפי מקורות אלו, ישי מבין כי חזרת דרעי לש"ס פירושה הפסד מוחץ: מחנאות פנימית בש"ס ונשיפה בעורפו במקרה הטוב, או אובדן של כל מוקדי הכוח במקרה הרע.

ישי ודרעי בברית המילה של נינו של הרב עובדיה, שלשוםצילום: אמיל סלמן

ישי נפגש עם שניים מארבעת חברי מועצת חכמי התורה, הרבנים שמעון בעדני ומשה מאיה, בניסיון להבטיח את תמיכתם בו אם אכן יחליט הרב עובדיה לכנס את המנהיגות הרוחנית במהלך השבוע.

הכוויה הצורבת מבחינת ישי היא העובדה ששניים משושביני התוכנית להשבת דרעי הם משה ויהודית יוסף, בנו וכלתו של הרב עובדיה יוסף. במשך שנים רבות נהנה ישי מחסות בני הזוג, דבר שהיה גורלי עבורו בתקופה בה ביצר את מנהיגותו בש"ס ומול תומכי דרעי. גם בני הזוג הותקפו קשות בשל כך. מבחינת משה יוסף, השנתיים האחרונות ידעו התקרבות הדרגתית לדרעי, ואילו יהודית יישרה קו עם בעלה רק בתקופה האחרונה. ל"הארץ" נודע, כי דרעי ויהודית יוסף שוחחו בימים האחרונים פעמים רבות בעניין חזרתו. גם השר אריאל אטיאס, חברו הקרוב של משה יוסף, דחף את המהלך להחזרתו של דרעי על גבו של אלי ישי.

בסביבתו של ישי הבינו לאן נושבת הרוח ואתמול החלו לעשות הכל בניסיון לשנות את כיוונה. לשם כך ניהל ישי פגישות עם שני הרבנים, ואולם הוא יודע כי בסופו של דבר על פיו של הרב עובדיה יישק דבר. ישי מסתמך על אמירות כמו זו ששמע השבוע מקורב לרב עובדיה ולפיה "אין שום כוח בעולם שיגרום לי להרחיק את רבי אליהו", אמירה שאין פירושה בהכרח כי הוא לא יכול לחלוק בהנהגה עם דרעי.

לפי הערכה מבוססת, במחנה ישי מקווים להטות את הכף לטובתו דווקא בזכות הצגתו כמי שכבר הפסיד. כבר אתמול, בעקבות פרסומים שונים שהציגו את ההסכם כגמור, הגיבו תומכי ישי ובכללם שרים, רבנים בכירים וגבירים שחלקם זוכים ללחוש על אוזנו של הרב עובדיה בזעזוע. עם זאת נכון לאמש, חזרתו של דרעי לש"ס עדיין לא נראית סגורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ