פיזור הכנסת | פרשנות

ביבי, אהוד והמלחמה הבאה

נתניהו התפאר שהוא לא יצא ל"מלחמות מיותרות". הוא רק שכח את תמיכתו בלבנון השנייה ועופרת יצוקה. זו דרכו להתמודד עם אולמרט, שיזם אותן

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

"בשבע השנים בהן אני מכהן כראש ממשלה לא היו מלחמות מיותרות. לא היתה מלחמה בכלל. היתה ירידה משמעותית במפלס הטרור", , "לא היתה יד קלה על ההדק. היתה יד איתנה על ההדק".

שתי המלחמות אליהן כיוון נתניהו הן מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה בעזה. בשתיהן הוא תמך תמיכה ללא סייג כראש האופוזיציה. בחודשים שקדמו למבצע בעזה, לנוכח הירי המאסיבי של הטילים על ישובי הדרום, נתניהו וחבריו לסיעת הליכוד מיררו את חייו של אהוד אולמרט ודחקו בו לצאת לפעולה רחבה ועמוקה ש"תמגר" את חמאס ותשים קץ לסיוט המתמשך של התושבים. הם תבעו ממנו לתת לצה"ל לנצח. כשאולמרט עמד לסיים את המבצע, הם התנפלו עליו ותבעו ממנו להמשיך; להעמיק, לכתר, להדק.

אז איך ומתי הפך גם המבצע הזה ל"מלחמה מיותרת"? אולי בגלל שאולמרט דנן מתכנן בימים אלה את שובו לזירה הפוליטית? אולי בגלל שנתניהו רואה בו יריב שווה ערך, "קמפיינר" מנוסה ופולמוסן בוטה, מתחרה שעל אף שסיכוייו להרכיב את הממשלה הבאה הם קלושים, הוא בהחלט יכול להפוך את דרכו הסלולה של נתניהו לקדנציה השלישית, ללא נעימה, ולרבת חתחתים ומהמורות.

נתניהו ואולמרט. מרענן ומפתיע לשמוע ראש ממשלה מטעם הליכוד שמתגאה שלא יצא לעימות מזויןצילום: דניאל בר-און

מרענן ומפתיע היה לשמוע אמש ראש ממשלה, ועוד מטעם הליכוד, שמתגאה בשתי קדנציות ללא עימות מזוין. הוא צדק כמובן. מלחמה הוא לא עשה, אבל גם שלום הוא לא עשה. נתניהו אינו פציפיסט או "פיסניק". הוא חששן והוא מכיר במגבלות הכוח. הוא לוחמני בדיבורים, אך הוא אינו שש אלי קרב. ידו באמת אינה קלה על ההדק. הוא חטף את הטראומה שלו ממש בתחילת כהונתו הראשונה, בספטמבר 1996, כאשר הורה על פתיחת מנהרת הכותל בירושלים. צעד הפגנתי ומיותר שהתפתח למהומות דמים אשר גבו את חייהם של 17 חיילי צה"ל, ושל עשרות פלסטינים. מאז הוא נזהר.

נתניהו תיאר את שנותיו בלשכת ראש הממשלה, בין השנים 96' ל-99' ומ-2009 עד היום, כ-7 השנים הטובות. אבל מה יהיה בשנה השמינית אם נתניהו ייבחר מחדש? בנאומו באו"ם הוא שרטט קו בחול למתקפה המסתמנת נגד איראן: אביב- קיץ 2013. מלחמה עם איראן, תהיה שקולה לכל המלחמות שפקדו את ישראל בכל שנות קיומה בוודאי מבחינת ההרג והנזקים בעורף. האם השנה השמינית תמחק באחת את שנות השקט בהן התגאה נתניהו?

הכנסת ה-18 התפזרה אתמול בלילה בשעה טובה, שעות ספורות לאחר שהתכנסה לפתיחת מושב החורף החמישי שלה, הישג לא קטן כפי שתיאר היו"ר רובי ריבלין. הכנסת ה-19 תתכנס לישיבה חגיגית בשבוע הראשון של פברואר. בין 30 ל-40 ח"כים מכהנים לא יזכו להיות בה. בחסרון רובם, לא נחוש. בחסרונו של אחד, נחוש גם נחוש: השר היעיל, האמיץ, הרפורמיסט הגדול של ממשלת נתניהו השנייה, לא יהיה בה. הוא חתך החוצה בנסיבות שעדיין רחוקות מלהיות ברורות ובהירות. אנשים קרובים אליו סיפרו כי המתח בינו לבין נתניהו הוא גדול. הסדק ביניהם התרחב, לאחר שכחלון הצביע לפני כמה חודשים נגד הגזירות שהטילו נתניהו ושטייניץ. לדברי אותם מקורבים, כחלון התבקש לקחת על עצמו תפקיד במטה הבחירות אך סירב. בתגובה נתניהו אמר לו: "שוב אתה עושה לי מחאות?".

: הוא צעד עימו במסדרונות המשכן, הושיבו לצידו בחדר סיעת הליכוד, והחמיא לו. כחלון שיתף פעולה. הוא הקריא הודעה שבה התחייב לשמור אמונים לליכוד, גם מחוץ לכנסת. הוא נראה כמי שמדקלם טקסט שנכתב עבורו. כתבים כלכליים דיווחו שלשום כי גם דרכו סלולה: לא לראשות הממשלה, אלא לג'וב מפנק ועתיר שכר אצל ידידו איש העסקים המיליארדר קובי מימון. אם הפנים החברתיות של הליכוד הולך לעסקים, "לעשות מיליונים כמו ברק ונתניהו שפרשו" - מה יישאר מאותן פנים? קשה להיות גם מיליונר וגם חברתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ