יעקב פרי ויאיר לפיד: השיטה חייבת להשתנות

פרי, מנכ"ל סלקום לשעבר, טען בעבר כי אין כל בעית ריכוזיות בישראל והתנגד להגבלת שכר הבכירים. היום אמר ש"משהו יסודי, משהו בסיסי לא עובד כאן"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

יו"ר מפלגת יש עתיד, , אמר כי , יהיה אחד הבכירים במפלגה, אם כי עדיין רשימת המועמדים עדיין לא גובשה.

"יעקב פרי הוא כוח משמעותי שמצטרף למפלגה, מפני שהוא מאמין כמוני שצריך להחליף את השיטה הפוליטית הישנה שבה הפוליטיקאים דואגים רק לעצמם במקום לדאוג למדינה", אמר לפיד במסיבת עיתונאים משותפת. "מדובר באדם שמביא לנו המון כוח, שכל וניסיון. אני שמח וגאה שאדם כמו פרי, שכבר הציעו לו את התפקידים הכי בכירים במדינת ישראל, בוחר לעזוב קריירה מצליחה. זו הפוליטיקה החדשה שאני מדבר עליה מהיום הראשון", אמר.

פרי התייחס אף הוא לצורך לשנות את שיטת הממשלה. "אני מרגיש את מה שבוודאי מרגישים אזרחים רבים, שמשהו יסודי, משהו בסיסי לא עובד כאן והשיטה, לא רק שיטת הממשל, אלא האופן שבו חיינו מנוהלים כאן, חייב להשתנות", אמר.

פרי כיהן כראש השב"כ בשנים 1988-1995. בשנים האחרונות הוא משמש כיו"ר בנק מזרחי- טפחות, שנחשב לבנק הרביעי בגודלו בישראל. בתקופה האחרונה נמתחה עליו ביקורת על רקע כוונתו לחקור הדלפות מתוך הדירקטוריון. כמו כן, קבע כי הדירקטורים בבנק הם חותמת גומי. הדו"ח מתח ביקורת ישירה על שכרו הגבוה של פרי.

לפיד ופרי במסיבת העיתונאים, היוםצילום: דודו בכר

ביולי האחרון אישר הדירקטוריון בראשותו של פרי בונוס בגובה 1.1 מיליון שקל לפרי, שמצטרף לשכר 16 מיליון שקל בשבע שנים. שכרו החודשי של פרי עומד על כ-90 אלף שקל בחודש ל-60% משרה, והוא זכאי להטבות כגון מכונית ונהג. בנוסף, הוא נהנה גם מפנסיה תקציבית של משרד הביטחון.

פרי התבטא בעבר נגד הגבלת שכר בכירים. במארס 2010 אמר ל"כלכליסט": "אנחנו כלכלה מודרנית ומצליחה. מנהלים טובים צריכים להיות מתוגמלים היטב. העיסוק האובססיבי ברשימות שכר ותגמולים הוא מאוד פיקנטי, אבל הוא גם מטעה". פרי הוסיף כי הוא "מבין ומודע לפערים בחברה הישראלית, אבל אני חושב שצריך לצאת מהתפיסה ההיסטורית המוטעית שלפיה אם מנהלים בכירים יתוגמלו פחות - זה ייטיב עם העם. אם שכר המנהלים הבכירים יצומצם זה לא ישפר את מצבם של העשירונים התחתונים בחברה. זה התפקיד של הממשלה ושל משרד האוצר לטפל באותם איים של מצוקות כלכליות בחברה הישראלית".

באותו ראיון תקף פרי את הצעת החוק של שלי יחימוביץ' להגביל את שכר הבכירים ביחס של 1:50 לבין משכורת המינימום בחברה וטען כי "זה סוציאליזם מיושן" והתנגד להגבלת השכר בחקיקה.

בתשובה לשאלה אם אדם שהרוויח מיליוני שקלים יוכל לייצג את מעמד הביניים, השיב פרי כי "כל מה שעשיתי עשיתי במו ידיי ועשיתי תחת רגולציה ותחת רישיון, והמלה עושק איננה מקובלת עליי. כל חיי הקדשתי והשקעתי למען מדינת ישראל וגם במערכת העסקית עשיתי כמיטב יכולתי, ואם זה בתחום הבנקאות". לשאלה אם יפעל בכנסת בחקיקה כנגד הבנקים וגובה העמלות התחמק פרי ואמר: "אני לא אתחייב איזה חוקים אחוקק. אני מביא איתי ניסיון מספיק על מנת לעשות דברים שיהיו נכונים לציבור ולמדינת ישראל".

פרי טען בשנה שעברה כי המדינה לא סובלת מבעיית ריכוזיות. הוא היה אחד החותמים, יחד עם אנשי עסקים רבים, על מכתב שנשלח לחברי הוועדה לבדיקת הריכוזיות באפריל 2011 ובו נכתב כי "אין כלל ריכוזיות עודפת במשק הישראלי, ועל כן אין צורך לקבוע מדיניות כלשהי לטפל בסוגיה זו".

פרי שימש בעבר גם כמנכ"ל חברת הסלולר סלקום, בשוק שסבל מהיעדר תחרות וממחירים גבוהים עד הרפורמות האחרונות במשק. "לעולם התחרותי יש כללים, יש קודים משלו ואני שמח על הרפורמות שכבר נעשו בחלק מהתחומים, שהביאו להגברת התחרות, חבל שהמהלכים האלה לא נעשו קודם", הגיב פרי לכך.

גם לפיד הגיב לטענות לפיהן שניהם אינם מתאימים לייצג את מעמד הביניים ולקדם את הטיפול בנושא יוקר המחיה. "לפי התיאוריה הזאת אדם לא יכול להיות רופא, אלא אם הוא גם חולה" אמר לפיד. "שנינו פה מפני שהחלטנו לתרום את חיינו לרווחתם של תושבי המדינה. אני חושב שזה דבר ראוי , אני לא מבקש הערכה אבל בוודאי שאי אפשר להטיח בנו ביקורת".

לגבי עמדתו לעניין התקיפה באיראן, והתגייסות בכירים לשעבר במערכת הביטחונית נגד התקיפה אמר פרי: "אין בכוונתי לתקוף או לכנות בכינויים כאלה ואחרים פוליטיקאים מכהנים. אנשי מערכת הביטחון לשעבר מצויים בסודם של העניינים הרגישים במדינת ישראל. מדינת ישראל צריכה לעשות הכל על מנת שלאיראן לא יהיה גרעין, אבל אנחנו לא עומדים עדיין בשאלת פצצה או הפצצה", אמר והוסיף כי "ישראל צריכה לעשות ככל שביכולתה שהמאמץ יובל על ידי ארה"ב". 

לעניין המשא ומתן עם הפלסטינים, אמר פרי כי העובדה שישראל לא קידמה את הנושא, הוא בעוכרינו. "אנחנו דוהרים לכיוונה של מדינה דו לאומית, מה שעלול להביא לסופה של הציונות", אמר. פרי היה שותף בעבר ליוזמה של בכירים לשעבר במערכת הביטחון, בשיתוף אנשי עסקים מובילים ואנשי אקדמיה, שקראו לממשלה לקדם יוזמת שלום חדשה. הם תמכו להקמת מדינה פלסטינית ברוב שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה, שבירתה במזרח ירושלים.

לפיד אמר בעבר כי לא יתנגד להיות שר בממשלת נתניהו, אך פרי סירב להתייחס לשאלה זו ואמר כי עוד מוקדם לדבר. בינואר 2011 התפקד פרי למפלגת קדימה, בעקבות תמיכתו בציפי לבני והיה חבר בה עד אתמול. לעניין האפשרות לשיתוף פעולה בין מפלגתו של לפיד לבין קדימה, אמר פרי כי "זה מוקדם לדבר. ציפי לבני כמו פוליטיקאים אחרים הם אנשים ראויים וכמו שאמרתי, אין בכוונתי להכפיש או לתקוף". הוא הוסיף כי רשימת המועמדים תכלול אנשים "שלא באים מתחום הפוליטיקה, אלא מתחומי העשייה השונים ותרומתם יכולה להיות ערכית, לא פחות מתרומתם של אלה שנמצאים כבר בפוליטיקה".

ח"כ אילן גילאון ממרצ מתח ביקורת על הצירוף של פרי למפלגת יש עתיד ואמר "המפלגה החדשה של יאיר לפיד היא שידור חוזר של הדרמה, או במילים אחרות קדימה קמה. שילובו של יעקב פרי מכניס את ההון לשלטון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ