יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הציגה בצהריים (רביעי) את המצטרף החדש למפלגתה – יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי – והבהירה כי מבחינתה מדובר במהלך של הצהרת כוונות: "בחרנו לפתוח את קמפיין הבחירות באמירה שהיא לא רק מילים, אלא במצטרף ראשון שמבטא באופן עמוק את התפיסה הבסיסית שלנו", אמרה יחימוביץ' במסיבת עיתונאים משותפת עם שמולי שנערכה בבית מפלגת העבודה בתל אביב. "איציק ואני הכרנו בתקופת המחאה. הצעתי לו כבר לפני זמן רב להצטרף למפלגת העבודה. הוא עוד לא היה בשל בזמנו לכניסה לפוליטיקה, אבל לשמחתי הוא עבר מאז תהליך ובחר לעבור מהצד שבו מוחים, לצד שבו עושים ומשנים".

שמולי עצמו טען כי לא התלבט לאיזו מפלגה להצטרף, אלא רק אם להיכנס לחיים הפוליטיים. "מבחינתי השאלה היחידה, ואמרתי את זה לשלי בגילוי לב כבר בפעם הראשונה שנפגשנו, היתה האם להיכנס ולא לאן להיכנס. מפלגת העבודה היתה ונותרה האפשרות היחידה לאנשים כמוני, שמאמינים בערכים שאני מייצג. לכן ויתרתי מראש על כל ניסיון המלכה או קיצור דרך שבטח יכולתי לקבל במקומות אחרים", אמר ורמז להצעה שקיבל מיאיר לפיד. "מבחינתי מה שהחל ברחוב חייב להסתיים בקלפי. האתגר הגדול ביותר שלי ושל החברים שלי זה להביא לידי כך שהאג'נדה הברורה במערכת הבחירות הקרובה תהיה האג'נדה החברתית-כלכלית".

יחימוביץ' ושמולי. קבלת פנים חמהצילום: אלון רון

במפלגה מסתמן כי הפריימריז יתקיימו ב-27 בנובמבר, יומיים אחרי הבחירות המקדימות בליכוד. המפלגה צפויה לאמץ החלטה שתאסור על מורשעים בעבירות עם קלון להתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת‬.

שמולי אינו היחיד ממובילי המחאה שהצטרף למפלגת העבודה. ביום שישי הודיעה סתיו שפיר על כוונתה להתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת. גם ראש צוות המומחים של המחאה, פרופ' יוסי יונה, צפוי לעשות צעד דומה בימים הקרובים.

יחימוביץ' ושמולי לא התייחסו בתחילה להצטרפותה של שפיר, אך בתשובה לשאלות של כתבים בירכו אותה על המהלך. "היתרון של מפלגת העבודה הוא שיש בה הרבה מקום ויש מקום לכולם", אמרה יחימוביץ' ושמולי הוסיף: "הבית הטבעי של המחאה הוא מפלגת העבודה, אז אין מה להתפלא שכל הקולות וכל הכוחות והשחקנים מתנקזים אליה".

יצוין כי בניגוד לשמולי - סתיו שפיר ואישים נוספים שהכריזו בימים האחרונים על התמודדות ברשימת העבודה (ביניהם העיתונאי מיקי רוזנטל) לא זכו לקבלת פנים חמה כזו מיושבת ראש המפלגה. "אין ספק שאני רוצה שאיציק ישתלב ברשימה ולא סתם, אלא במקום ראוי ומכובד", אמרה יחימוביץ'. "עצם העובדה שאני יושבת כאן והוא לצדי מייצרת ברית שתבוא לידי ביטוי".

סתיו שפיר אומנם בירכה היום על הצטרפות שמולי לעבודה, אבל מאחורי הקלעים כבר מספרים אנשי המחאה וצעירי העבודה על מאבק בין שמולי לשפיר על קולות מתפקדי העבודה – זאת מאחר והם נחשבים כמי שמייצגים את אותה אג'נדה.

גם בליכוד לא בדיוק בירכו היום על הצטרפותו של שמולי לעבודה, ואף בחרו להתנגח בו ביומו הראשון כפוליטיקאי. בצהריים פורסם ביוטיוב סרטון המתעד שבחים שחילק יו"ר ההתאחדות היוצא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי הליכוד. בסרטון, שצולם לפני חודשים אחדים בחדר הישיבות של הממשלה, מודה שמולי לשרים גדעון סער, ישראל כץ ולסגניות השר גילה גמליאל ולאה נס, על התנהלותם אל מול אוכלוסיית הסטודנטים. 

במסיבת העיתונאים בצהריים נשאלה יחימוביץ' גם באשר להצטרפות אפשרית של דמות ביטחונית בכירה למפלגת העבודה, אך נמנעה מלהשיב ישירות. באשר לשיתוף פעולה אפשרי עם ציפי לבני אמרה יושב הראש: "ציפי לבני היא אדם ראוי ואני אשמח מאוד אם היא תחזור לפוליטיקה. אני בוודאי לא אכנס כאן לשיחות כאלה ואחרות. בהחלט מדובר בפוליטיקאית שיש לה מקום של כבוד במערכת הפוליטית. אין לי שום כוונה לדווח על אישים כאלה ואחרים שאני מדברת או לא מדברת איתם. אנחנו מדברים עם המון אנשים וגם רבים פונים אלינו".

בתגובה לסרטון הליכוד מסר אייל בסון בשם איציק שמולי כי "במסגרת יום הסטודנט הלאומי הגיעה משלחת סטודנטים בראשות איציק להיפגש עם ראש הממשלה. מתוך הגינות, הביע שמולי תודה עבור פעולות מסוימות שעשה ראש הממשלה כגון הנחה בתחבורה ציבורית. יחד עם זאת הפגישה התארכה משעה אחת לארבע שעות בשל חילוקי דעות עמוקים עם ראש הממשלה על נושא השוויון בנטל והמדיניות החברתית כלכלית של ראש הממשלה.. במערך הדוברות של ראש הממשלה שידרו את הדקות הראשונות של דברי הנימוס ולא את הביקורת הנוקבת שנאמרה מצד שמולי והסטודנטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ