הושגה פשרה בש"ס: ישי, דרעי ואטיאס ינהלו יחדיו את ענייני המפלגה

לפי ההסכם, ש"ס תרוץ לבחירות ללא יו"ר, אלא עם שלישיית מנהיגים. לאחריהן, ינהל דרעי את מוסדות החינוך של התנועה, ואילו ישי יעסוק בענייני הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ש"ס תתנהל עד הבחירות ללא יושב ראש – זוהי הפשרה שהושגה בשיחות בין מחנה דרעי ומחנה ישי, לקראת הסכם על שילוב כוחות בין השניים. דרעי חוזר לצמרת ש"ס לאחר שנאלץ לפרוש מתפקידו כיו"ר המפלגה באוגוסט 1999, חודשים אחדים לאחר שהורשע בשוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

ההסכם, המחלק את הסמכויות בין היו"ר הנוכחי אלי ישי ואריה דרעי, טעון אישור של מועצת חכמי התורה שתתכנס עוד הערב. על פי המסתמן, השניים, יחד עם השר אריאל אטיאס יהוו מעין "טרויקה" שתנהל את ענייני המפלגה במשותף ולחוד. כל אחד מהם יקבל סמכויות ייחודיות משלו. לאחר הבחירות, דרעי צפוי לנהל את המו"מ הקואליציוני, את מוסדות החינוך של ש"ס ואת העניינים המוניציפליים. ישי ינהל את ענייני הממשלה והעניינים הפרלמנטריים.

אריה דרעי ואלי ישיצילום: אמיל סלמן

המחלוקת בין מחנה דרעי למחנה ישי מתמקדת בשאלה אם תהיה הכרזה על סדר המועמדים ברשימת ש"ס לכנסת. בשעות האחרונות הפעילו אנשי ישי לחץ כי כבר הערב יוכרז כי מספרים 1, 2, ו-3 ברשימה הם ישי, דרעי ואטיאס, בהתאמה. מנגד, אנשי דרעי דרשו שמועצת חכמי התורה לא תכריז על סדר הרשימה, אלא רק על כך שלמפלגה תהיה הנהגה משותפת.

מכל מקום, על פי ההחלטה המוסכמת, רק לאחר הבחירות לכנסת יוחלט על מינוי יו"ר לתנועה. ישי קוצר בכך הישג מסוים, לאחר שניהל בימים האחרונים קרב על מעמדו בש"ס – ועם זאת ניסיונותיו לבטל כליל את העסקה נכשלו.

כסימן ראשון למגעים המבשילים, הבוקר נועד דרעי ביחידות עם מנהיגה הרוחני של התנועה הרב עובדיה יוסף. היתה זו פגישה אישית ראשונה בין השניים מאז החלו המגעים בין הצדדים בחודשים האחרונים, וייתכן כי זוהי הפעם הראשונה מאז שוחרר דרעי מהכלא, ב-2003, שבה נערכה בין השניים שיחה גלויה על סוגיית חזרתו של דרעי למפלגה.

גם ישי ניהל פגישות שונות, ובהן עם הרב עובדיה יוסף ועם שני שושביני ההסדר – משה יוסף, בן הזקונים של הרב עובדיה, והשר אריאל אטיאס שהיה גורם מרכזי ברקיחת העסקה.

בשעות האחרונות ישנה דריכות רבה בסביבות ש"ס, לקראת האפשרות הסבירה שתכונס המנהיגות הרוחנית של התנועה, מועצת חכמי התורה. נראה שהמועצה תכונס בשעות הערב כמעשה טקסי: לא יתקיימו דיונים על פרטי ההסכם, שהושג באין ספור מפגשים בימים האחרונים. דרעי וישי יוזמנו לשבת במחיצת המנהיגות הרוחנית כמפגן של אחדות במחנה.

בצאתו מבית הרב עובדיה, בבוקר, אמר ישי לעיתונאים: "מסר אחד חשוב לי מאוד להעביר לכל עם ישראל: תנועת ש"ס זכות הקיום שלה זה דעת תורה, זה מועצת החכמים, ודעתו של הרב עובדיה יוסף. כל מה שהרב עובדיה יוסף אומר, יאמר, יחד עם ה'מועצת', כולנו מחויבים לו. כך חונכנו כך חינכנו, ולכן בתנועת ש"ס יש דעת תורה, זה זכות קיומה של תנועת ש"ס, וכך בעזרת השם גם נעלה ונצליח, וגם נעלה במנדטים. ש"ס תעלה במנדטים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ