בוועידת הליכוד מנסים לעכל: הנהגת המפלגה אשכנזית ומזדקנת

על הבמה בגני התערוכה כולם דיברו על כך שללא השר כחלון, המפלגה הפכה 'לבנה'. אבל הנוכחים לא הקשיבו ממילא

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

ועידת הליכוד בגני התערוכה לא נראתה כמו ועידה של מפלגה מנצחת. ממוצע גיל החברים היה בסביבות חמישים-שישים. הצעירים היחידים היו מאבטחי השרים והפייגלינים. בחוץ חילקו לי חתיכת פאזל שהיתה אמורה לייצג את פועלה של סגנית השר לאה נס, לאחר מכן קיבלתי עוד דף של גבי אביטל, מכחיש ההתחממות הגלובלית, שתואר "מדען טילים וסופר". "אם אתה לא מאמין שנצליח, שוקי, מה יהיה?", אמרה חוטובלי לחבר מרכז מדוכדך.

אם בכל השנים מאז בחירתם, השרים והח"כים עסוקים בלחמוק מבוחריהם. לפתע הם צריכים את הציבור, או לפחות את הציבור שמשלם דמי חבר. "גם כשמצליחים לפתור לך בעיות, אתה שולח לי סמסים כועסים?", אמר גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, לחבר מרכז לא מסופק. לשרים ולחברי הכנסת היה מישהו, לעתים קרובות בחורה, עם דפדפת צהובה, שרשם את הטלפונים של חברי המרכז, לפגישות עתידיות.

ועידת הליכוד בגני התערוכה צילום: דניאל בר און

נכנס שר האוצר יובל שטייניץ עם חיוך בגודל תקציב הביטחון ומבטיח לחבורת חברי מרכז מהצד הימני של הליכוד שהוא זה שאחראי לתקציב שבזכותו תקום אוניברסיטת אריאל. "הוא רצה שאבחר בו ל-12 הראשונים", אמר לי חבר המרכז. שאלתי אם יעשה את זה, "ברור שלא. אבל צריך להוציא מה שצריך להוציא".

בחוץ עומדים בקבוצה "הליכודניקים החדשים", שמנסים להשפיע על הליכוד לכיוון שמאל, עם חולצות זהות. הם נראים שונים מכולם, מנהלים שיחות פילוסופיות על הפרטה ונרגשים מוועידת הליכוד הראשונה שלהם. ואז, אחד מראשי הקבוצה מבקש מהם להחליף חולצות כי אסור להכניס תעמולה. הם מתמרמרים. אחד מהם אומר שאין לו חולצה להחלפה, אז אומרים לו פשוט ללבוש את החולצה הפוך. הם מספרים לי שחברי הכנסת מפחדים לפנות אליהם בפומבי כדי לא להיפגע על ידי חברי המרכז הימניים. "הם אדישים אלינו עכשיו, במיוחד מי שמעמדו מפוקפק". בצד, ידידה שלי, שהפכה ליועצת של ח"כ, מדליפה לי שמתארגנת הפגנה להחזרת משה כחלון. אני שמח שמדליפים לי משהו.

הנושא המרכזי של הנאומים על הבמה היה הפרישה המסתורית של כחלון הפופולרי והחלל שהותיר. דבר נורא ביותר טלטל את הליכוד, מלבד ההזדקנות הטבעית, וזו התגלותה של המפלגה כאשכנזית, בלי כחלון. אנשי הליכוד התבדחו על זה השבוע בפתיחת מושב הכנסת. דני דנון סיפר לכתבים שכולם מחפשים סבא מעדות המזרח. דוברת הליכוד שובת-הלב, נגה כץ, הסבירה לעיתונאים שחוטובלי גרוזינית.

גם על הבמה בוועידה דיברו על כך שהמפלגה, שרוב מצביעיה מעדות המזרח, הופכת 'לבנה'. נואמים אחרים הכחישו בזעם את העניין, אבל זה היה הנושא. מצד שני, החברים היו טרודים בעסקאותיהם ולא ממש הקשיבו לנאומים, שבסוף כל אחד מהם נשמעו מחיאות כפיים רפות בלבד. "שמע, אני סקרן יותר היום לראות את כחלון מאת נתניהו, אתה מאמין לזה?", אמר לי חבר המרכז, עו"ד יואב חמדי הלוי. דבר מוזר קורה כשאני מדבר עם חמדי הלוי. אני חש תחושה חמימה בגבי. חבר המרכז מחבק אותי. תנועת החיבוק הזו, שקרתה שוב ושוב בערב הוועידה, היא רפלקס הליכוד. חיבוק חם שיש בו אולי אדנות והמתקת קומבינה אבל גם מעין הצעת חברות. זה אולי מה שמשאיר את השרים שלנו אחרי הכל בני אדם. כי גם נבחרי ציבור שיחרצו גורלות, לפני הוועידה הבאה יצטרכו להתחבק עם חמדי הלוי.

שוש הלוי מאופקים מכחישה בתוקף את ההשתכנזות של הליכוד: "אצלנו בליכוד אין גזענות. חבל שכחלון עוזב, אבל יש הרבה חברתיים", היא אומרת ומתכוונת לעצמה. מסתבר שהלוי מעוניינת לרוץ לכנסת. הבעיה היא שאין לה פליירים, אלא רק טבלה רשומה בעט והיא מראה אותה לחברי המרכז ולי בעצב. מסתבר שהמעצב של בית הדפוס עבר תאונה והיא לא הספיקה להדפיס דפים. "בתוך עמי אני יושבת, אני מאופקים. וגם למדתי סוציולוגיה", היא מנסה לשכנע אותי ופורשת רזומה מרשים. לאחר מכן ניסתה להשיג את כתובת הדואר האלקטרוני שלי, כדי לשלוח תמונה לעיתון וקצת נפגעה כשאמרתי שבוודאי בעיתון יקחו תמונה של כחלון. "קרא לצלם", היא דורשת.

אבל אז כחלון עולה לשאת דברים. ההדלפה היתה נכונה. השורות הראשונות נעמדות וצועקות "תישאר תישאר" ו"משה מלך ישראל, חי וקיים" לפחות כחמש דקות. מכיוון שידעתי על העניין קודם, אני מבין שלא מדובר בעניין ספונטני. "הייתי חייל של השכונות, חייל של מעמד הביניים", אומר כחלון, אבל מפסיקים אותו שוב ושוב בקריאות הערצה שהוא מנסה להסות בחיוך, או עושה את עצמו. מישהי לידי מפנה את הטלפון לבמה כדי שבבית ישמעו את הקריאות. "הו הא מי זה בא? ראש הממשלה הבא", צועקים רבים. "יש לנו ראש ממשלה מצוין", אומר מיד כחלון.

אבל יש דעות אחרות. חבר המרכז גילי חלפי ממש זועם על כחלון: "בגללו נפסיד ארבעה-חמישה מנדטים. תקשיב טוב, הוא נתן אותם לש"ס. הליכוד עשה אותו והוא עזב. פתאום נעשה לי דוקטור והולך. אם הוא כל כך רוצה ללכת, שילך אחרי הבחירות. והאנשים כאן מעודדים אותו. ביזיון. הוא בטח רב עם ביבי, אבל זה לא מעניין אותי", אמר. ואז חזר אלי ואמר "ביזיון".

לאחר מכן כחלון מנהל את ההצבעה על ענייני נוהל ותקנון. יש הרבה רעש, ואיש לא ממש יודע על מה הוא מצביע. הנוכחים אישררו את החלטות ועדת החוקה, שקבעה את הפריימריז ל-25 בנובמבר. בנוסף על כך, נקבע סדר השריונים ברשימה לכנסת. בין היתר, הובטח ייצוגו של עולה במקום ה-21, אלא שעל המקום הזה עשויים להתחרות שני מתמודדים בעלי כוח – השר יולי אדלשטיין ויו"ר הקואליציה זאב אלקין, שניהם למעלה מ-20 שנה בישראל.

"הכול משחק. הכול הוחלט מראש בוועדה", אומר לי מישהו. ואז מושמעת התקווה, שגם בעיצומה ממשיכים להירקם הדילים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ