משפט עובדיה |

הטרויקה החדשה של ש"ס: ברית של מפסידים, למען שלום בית

מלחמת הסכינים בין דרעי לישי נגמרה אמש בטקס חגיגי בו נחתם הסכם שלום קר אך יעיל. התנועה תרוץ לבחירות ללא יו"ר, אלא בהנהגה משולשת

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כמו בכל טקס חתימה על הסכם שלום, הנאומים היו מושלמים, מלאי כוונות טובות. איש לא יכול לטעון כי מסיבת העיתונאים של הטרויקה החדשה של ש"ס – אריה דרעי, אלי ישי, אריאל אטיאס (סדר ההופעה לא מחייב, חלילה) - היתה מופע של זיוף ואחיזת עיניים.

"אני חוזר הביתה", הכריז אריה דרעי, "החוט המשולש לא במהרה יינתק", אמר ישי, ואטיאס, השדכן בנישואים הכפויים האלה, אמר כי ש"ס הוכיחה "איך להתגבר על משקעים שהיו בעבר. לא ננסה לטייח אותם, היו משקעים". הם קינחו בהבטחות להפוך את העיתונאים למובטלים, בלי הדלפות ובלי מחלוקות, ואז התחבקו והתנשקו בחיוכים של פורקן. השלום הזה נראה אמיתי לגמרי, השלום הזה בלתי אפשרי.

ההסכם המסובך להחזרת דרעי, פרי מאמצים שנמשכו שבועות, הוא הישג לא מבוטל של המפלגה הספרדית שבתוכה פעור בור גדול כבר 13 שנים ויותר. אריה דרעי ואלי ישי הם אויבים בלב ובנפש, אך מנגנון משוכלל ורב עוצמה שהקימו בשבועות האחרונים בן הזקונים של הרב עובדיה, משה יוסף, יחד עם אריאל אטיאס, הצליח להושיב אותם יחד. הם רצו שלום, גם אם שלום קר, והשיגו אותו. הם יודעים שתיתכן כאן מלחמת סכינים שקטה, ואולי גרוע מכך, אבל הם ידעו גם כי כל אופציה אחרת תקרע את המחנה החרדי-ספרדי עכשיו, עוד בחיי הרב עובדיה יוסף, שלאחרונה מלאו לו 93, לא כל שכן לאחר שימלאו לו 120. כעת יש לברית הזו סיכוי להחזיק מעמד, ואולי גם לסחוף יותר מזרחים ויותר חרדים, גם אשכנזים שמאסו במחלוקות הפנימיות ביהדות התורה.

אריה דרעי ואלי ישי, שניהם הפסידו. ההבדלים ביניהם נספרים בנקודות. מבחינתם לא היתה שום ברירה אחרת, אלא ללכת על העסקה המורכבת הזאת: דרעי ידע כי הקמת מפלגה חדשה כל עוד הרב עובדיה בסביבה עשויה להיות התאבדות פוליטית לטווח קצר וארוך, ואילו ישי כי ידע כי אבדו לו המאחזים העיקריים בבית הרב עובדיה. חלפו הימים בהם היה בן יחיד. ולמרות שהיתה כורח המציאות, הברית הזאת היתה מעשה מפתיע עד הרגע שבו קרתה. הימים האחרונים, השעות האחרונות לפני כינוסה של מועצת חכמי התורה, היו רצופי משברים שאיימו לפוצץ את העסקה.

אטיאס, דרעי וישי צילום: שירן גרנות

אחד המפנים בעלילה היה אתמול בבוקר, כאשר אריה דרעי קיים פגישה ביחידות עם הרב עובדיה. לראשונה מאז נאלץ להדיח אותו ב-1999, חודשים לאחר שהורשע בשוחד מרמה והפרת אמונים. דרעי שוחח עם פטרונו על חזרה למפלגה, על "הפיקדון" המפורסם. דרעי סיפר על פגישה מרגשת, על דמעות. הרב אמר לו מגיע לך הכל, אבל למען השלום תוותר. הוא הציע לדרעי עד חצי המלכות, ודרעי ביקש 20 דקות של פגישה יומית עם הרב: 10 דקות של לימוד תורה, 10 דקות של עדכונים בענייני היום.

התוצאה הוקראה בבית הכנסת של הרב בשעת לילה. את ההחלטה הקריא מזכיר מועצת חכמי התורה, רפאל פנחסי, והיא היתה קצרה ביותר, בניסיון לדרוך על כמה שפחות מוקשים בדרך: "על מנת ליצור שלום ואחדות, המועצה מחליטה כי תואר יו"ר התנועה מבוטל וכי הנהגת התנועה תהיה הנהגה משותפת, דהיינו שהרב אלי ישי, הרב אריה דרעי והרב אריאל אטיאס יובילו יחדיו את קבלת ההחלטות". האם סדר ההופעה חשוב? ברור שכן. עד הרגע האחרון היה משבר כאשר אנשי דרעי דרשו שלא להקריא את סדר הרשימה לכנסת, שבו ככל הנראה יתייצב ישי במקום הראשון, ואחריו דרעי ואטיאס.

קרב הבלימה שניהל ישי בימים האחרונים נשא פרי, כנראה: הוא יהיה בראש הרשימה לכנסת, וצפוי לתפקיד בכיר בממשלה הבאה אם ש"ס תשב בקואליציה. אבל אתמול אלי ישי איבד את תואר היו"ר שהוא נושא בו מאז 1999. למעשה הוא הודח, וברור כי בטווח הארוך יוטל עליו צלו הארוך של אריה דרעי, לא משנה מה תהיה חלוקת התארים או הסמכויות ביניהם. גם דרעי הפסיד, פעמיים. פעם אחת בכך שהתחייב שלא להקים מפלגה, בניגוד למה שדרשו ממנו חלק מיועציו, ופעם שנייה כשוויתר על תפקיד היו"ר. זוהי ברית של מפסידים, וגם זה יותר ממה שניתן היה לצפות במשך שנים רבות.

דרעי חתם את מסיבת העיתונאים במסר לפעילים: "אין יותר מחלוקות, אין יותר מחנות, אין שום דבר. כל הסוכנים הרדומים תתעוררו, תחזרו לעבודה, נגמר מחנות, אין יותר שום דבר. כולם חוזרים בחזרה ממחר בבוקר, מתייצבים, צו שמונה".

אבל מי שציפה שרחוב הקבלן, שבו מתגוררת כל ההנהגה של ש"ס, יתמלא בזמן מסיבת העיתונאים בים של ש"סניקים לרגל האחדות, התאכזב. מחוץ לבית הרב עובדיה יוסף המתינו רק כ-150 בחורי ישיבות צעירים. הם היו בני 9 או 10 בימים הקשים של ש"ס, בימי שאגת אריה, בימים של הפשקווילים נגד דרעי ונגד משה ויהודית יוסף. אתמול הם שאגו "אל תירא ישראל אל תירא, כי גור אריה הלוא אתה". האם הקבוצה הקטנה הזאת מייצגת עכשיו 13-14 מנדטים שאליהם נושאת את עיניה ש"ס החדשה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ