במפלגת העבודה חוגגים מבול של מצטרפים חדשים

בליכוד עוד מתגעגעים לכחלון, ויחימוביץ' מצטלמת בחגיגיות עם מיקי רוזנטל. בכוונת של העבודה: מרב מיכאלי ומפקד סיירת מטכ"ל לשעבר עומר בר-לב

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

רבים במערכת הפוליטית הביטו השבוע בקנאה במבול המצטרפים החדשים למפלגת העבודה, ובבאז הציבורי שעורר המהלך סביב המפלגה. ראשי המחאה סתיו שפיר ואיציק שמולי, כמו גם העיתונאי מיקי רוזנטל, הם הסנוניות המבשרות ״רשימת כוכבים״ אטרקטיבית שעשויה להגדיל עוד יותר את ההתעניינות במפלגת העבודה והתמיכה בה. בשבוע הבא עשויה העיתונאית מרב מיכאלי להציג את מועמדותה לפריימריז בעבודה, ובתקשורת העריכו כי גם מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, עומר בר-לב, יצטרף למרוץ.

״ספק אם השמות הגדולים שהציגה העבודה יגרמו לליכודניק אחד לשים ׳אמת׳, בקלפי, אבל רוב הסיכויים שרשימה אטרקטיבית תוציא יותר מצביעי שמאל אדישים לקלפי ביום הבחירות וכך יגדל מספר המנדטים של המפלגה״, הסביר ח"כ בליכוד. לדבריו, ״העזיבה של משה כחלון, מהבחינה הזאת, היא אבידה מוראלית ותדמיתית. כחלון הוא אחד השרים הבודדים שהכריזמה והתדמית שלו מסוגלים להוציא מצביעים לקלפיות ביום הבחירות״.

מפלגת העבודה היא גם חלוצת המפלגות הגדולות שפותחת בקמפיין חוצות לקראת הבחירות. הקמפיין מתכתב במישרין עם המחאה החברתית של הקיץ שעבר ומציג צילומים של שלטים שנישאים על ידי מפגינים ולצידם הסיסמא ״ועכשיו בוחרים. שלי יחימוביץ׳ - מפלגת העבודה״. 

יחימוביץ' ורוזנטלצילום: אלון רון

בשעות הערב התברר כי כרזות המחאה ששולבו בקמפיין העבודה, אינן כרזות אמיתיות מימי המחאה החברתית - אלא נכתבו וצולמו במיוחד לצורך מסע הבחירות. הכרזות אמורות ליצור את הרושם כאילו צולמו בהפגנות המחאה בשנה החולפת, עם הססמאות: ״ילדים זה לא מותרות״ ו-״נלחמים על הבית״, שנכתבו לכאורה בכתב יד ובאופן מאולתר. בפועל, השלטים הוכנו וצולמו במיוחד עבור הקמפיין. במפלגה אישרו את הפרטים. 

הקמפיין הוא נסיון נוסף של המפלגה ״לנכס״ את המחאה החברתית, לאחר הצטרפותם של סתיו שפיר ואיציק שמולי להתמודדות על מקום ברשימת המפלגה לכנסת. זאת, אף שבזמן אמת סרבה יור המפלגה, שלי יחימוביץ, להשתתף בהפגנות כדי שלא להעניק להן גוון פוליטי. הקמפיין שיצא לדרך אתמול מציג, לכאורה שלטים שנישאו בידי מפגינים ולצידם הסיסמא ״ועכשיו בוחרים. שלי יחימוביץ׳ - מפלגת העבודה״.

יחימוביץ' שבמהלך המחאה סירבה להשתתף בהפגנות כדי שלא להעניק להן גוון פוליטי, החליטה כעת לעשות בהן שימוש נרחב. אחד היעדים המרכזיים בקמפיין יהיה הגדלת אחוז ההצבעה הכללי באוכלוסייה, שעל פי הערכת המפלגה יחזק את יחימוביץ׳ על פני נתניהו.

קמפיין מפלגת העבודה לבחירות 2013. שלטים שכאילו צולמו בהפגנות המחאה

גם יאיר לפיד החל השבוע בהצגת נבחרת כוכבים משלו כשחשף את שילובו של ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, בצמרת הרשימה. לצידו של פרי ישובצו דמויות מפתח ידועות - כולן זכו באהדה ציבורית מחוץ לכותלי הכנסת - בהן ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, מיקי לוי והרב שי פירון. לפיד פועל בימים אלה לגייס גם את האלופים במיל. אלעזר שטרן ומשה קפלינסקי לרשימתו.

מנגד, מפלגות אחרות, בהן הליכוד, קדימה ומרצ, מתקשים להציג כוכבים של ממש. רשימת הליכוד צפויה לאבד שליש מחברי הכנסת המכהנים ולהתחדש בהרבה פרצופים צעירים ורעננים - אך נכון לעכשיו לא ידוע על כוכבים רעננים שירוצו בשורותיה. בקדימה - אם אהוד אולמרט וציפי לבני לא ייטלו את המושכות - לא ישובצו שמות גדולים כלל מעבר לח"כים המכהנים כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ